ניתוח הרזייה: גם המדינה מרוויחה

בכל ניתוח בריאטרי יש שני נהנים מרכזיים: המטופל עצמו שחש שיפור ניכר בבריאותו ואיכות חייו לאחר הניתוח, והמדינה שמוציאה פחות כסף על כל חולה, הסובל מהשמנת יתר וסוכרת מסוג 2

ניתוח הרזייה

לניתוחי הרזיה יש השלכות רבות על בריאות הציבור, הן בפן האישי והן בפן הציבורי, חולים עם סוכרת מסוג 2 שעוברים ניתוחים בריאטריים נוטים ליטול פחות תרופות ו"עולים" פחות כסף למערכת. כך עולה ממחקר חדש, שפורסם בגיליון אוגוסט של Archives of Surgery על-ידי קבוצת חוקרים מבית החולים ג'ונס הופקינס בארה"ב.

המחקר

במחקר הוערכו 2,235 חולים עם סוכרת מסוג 2 והשמנת יתר המטופלים על-ידי ביטוח הבריאות Blue Shield. כל המטופלים עברו ניתוחים בריאטריים מסוגים שונים: 84% מהם עברו ניתוח מעקף קיבה, ובחולים אלה נרשמה ההצלחה הטובה יותר. השאר עברו פרוצדורות שונות כולל: ניתוח טבעת, מעקף תריסריון ושרוול קיבה.

ממצאים

שיעורי השיפור בנתוני הסוכרת, שהתבטאו בעיקר בהורדת מינוני התרופות עד כדי הפסקתן – היו 74% בתקופה של חצי שנה לאחר הניתוח, 81% כעבור שנה ו- 84.5% כעבור שנתיים אחרי הניתוחים. השימוש המופחת היה בכל סוגי התרופות לסוכרת.

כמה ניתוח הרזייה עולה למערכת?

עלות ממוצעת של הניתוח ותקופת האשפוז במחקר היה 29,959 דולר עבור מטופל. החוקרים זיהו את ההשפעות על עלות הטיפול בחולים בשלוש השנים שלאחר הניתוח לעומת העלויות הצפויות ללא ניתוח: • בשנה הראשונה ישנה עלייה של 9.7%, או 616 דולר; • בשנה השנייה ישנה ירידה של 34.2%, או  2,179 דולר; • בשנה השלישית ישנה ירידה של 70.5%, או 4,498 דולר.

"עלות הטיפול הממוצעת לאדם עם סוכרת והשמנת יתר באמריקה הוא 10,000 דולר בשנה. על ידי ביצוע ניתוח בטוח למדי, המוריד שימוש תרופתי ביותר מ-80%, ניתן לחסוך כ- 1,800 דולר מהוצאות הביטוח", אומר החוקר הראשי מרטי מקארי. "התוצאות מראות כי לניתוחים בריאטריים ישנן השלכות ענקיות על בריאות הציבור ועל שליטה של עלויות הבריאות".

עוד בנושא:

ניתוח בשני בני משפחה יעיל יותר

ניתוחים בריאטריים לריפוי סוכרת

ניתוח בריאטרי ואיכות האכילה

תלוש השכר והשפעתו על המשקל העודף

צמיחה של 2% המעגל ההשמנה בישראל

צוות רפואי

No data was found