Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > גניקולוגיה וטכנולוגיה רובוטית – רובוטים לעזרת הנשים

גניקולוגיה וטכנולוגיה רובוטית – רובוטים לעזרת הנשים

הטכנולוגיה הרובוטית המתקדמת ביותר משמשת כיום גניקולוגים לביצוע ניתוחים כירורגיים חשובים. פרופ' ליאור לבנשטיין, גניקולוג ואורוגניקולוג בכיר באסיא מדיקל, מסביר כיצד הרובוט משפר את חיי המטופלות שלו

ניתוחים גניקולוגיים, דוגמת ניתוחים לכריתת רחם, ניתוחים לכריתת שרירנים מהרחם, או טיפול בצניחת אברי האגן, הם פעולה מוכרת וידועה שחלק מהנשים נאלצות לעבור אותה במרוצת חייהן. מדובר בניתוחים מורכבים המבוצעים באזור רגיש, הדורשים אשפוז ממושך והתאוששות ארוכה בבית עקב הצורך לפתוח את חלל הבטן במהלך הניתוח.

שילוב של הטכנולוגיה הרובוטית 
המציאות הזו הופכת לנחלת העבר עם השילוב של הטכנולוגיה הרובוטית במרכזים רפואיים ובתי חולים ברחבי הארץ. "אנו שואפים לבצע את הניתוחים עם פחות סיבוכים ככל הניתן ועם משך ההתאוששות הקצר ביותר", מסביר פרופ' ליאור לבנשטיין, מומחה לגניקולוגיה ומיילדות וכירורגיות שיקום רצפת האגן (אורוגניקולוגיה), גניקולוג ואורוגניקולוג בכיר באסיא מדיקל, סגן מנהל מחלקת נשים ויולדות ואחראי השירות האורוגניקולוגי בקריה הרפואית רמב"ם.

התאוששות מהירה ביותר
הרובוטים, הוא מסביר, עונים בדיוק על הצורך הזה. התאוששות מהירה ביותר טכנולוגיה רובוטית הופכת להיות אט אט לחלק מהחיים שלנו. ידוע כבר שטכנולוגיה זו משמשת יצרני רכב לבנות כלי רכב חדשים, ובשנים האחרונות היא נכנסת לעולם הרפואה. "הרובוט הוא אמצעי המאפשר לעשות את הניתוחים בצורה הרבה יותר מדוייקת, עם יכולת לעשות פעולות באזורים יחסית צרים ולא נגישים, וללא צורך בפתיחת הבטן".

גניקולוגיה - ניתוחים רובוטיים

יתרונות הניתוחים הרובוטיים בניתוחים לטיפול בצניחת רחם
לצורך הבנת החשיבות של השימוש בטכנולוגיה הזו בחדר הניתוחים מספר פרופ' לבנשטיין על הניתוחים לטיפול בצניחת רחם. " 30-40% מכלל הנשים בגילאי 50- 60 סובלות מצניחת רחם. זו תופעה שהשכיחות שלה עולה עם הגיל, והיא קשורה בחוזק הרקמות, מספר הלידות הנרתיקיות, גנטיקה והשמנת יתר. רק שליש מהנשים הסובלות מכך פונות בשלב כזה או אחר לייעוץ רפואי ו 10%- מכלל הסובלות מהבעיה עוברות ניתוחים בשלב מסוים. זו תופעה הגורמת לחוסר נוחות, לפגיעה ביכולת לקיים יחסי מין ולפגיעה בדימוי האישי.

"בעבר מקובל היה לעשות ניתוחים שכללו פתיחת בטן. זה דרש אשפוז של 5-7 לילות, ולאחר מכן משך התאוששות ארוך בבית עד שאפשר לחזור לעבודה ולפעילות גופנית."

"בניתוח שאנו עושים כיום אנו מקבעים את צוואר הרחם, הרחם כולו או רק את הנרתיק בכך שאנו מחדירים דרך חור מזערי שעושים בבטן רשת, ופורשים אותה כך שתוכל לעגון את דפנות הנרתיק ולתת תמיכה טובה. איכות הניתוח היא ברמה מאוד גבוהה, ישנו דימום מזערי ומשך ההחלמה קצר מאוד של לילה אחד אחרי ניתוח שהוא בסופו של דבר יחסית מורכב מאוד".

מאות ניתוחים בישראל בטכנולוגיה רובוטית
הטכנולוגיה הרובוטית נכנסה לשימוש בתחום זה בשנת 2005 . שלוש שנים לאחר מכן היא הגיעה לישראל ונעשה בה שימוש כיום במרכזים רפואיים שונים בישראל. מאות אלפי ניתוחים נעשים בדרך זו בכל רחבי העולם, מספר פרופ' לבנשטיין, וכל העת נעשים שיפורים ההופכים את השימוש בטכנולוגיה הרובוטית ליעילה יותר. "בישראל ביצענו מספר רב של ניתוחים בשנים האחרונות ורק במקרים נדירים ביותר נדרשנו לפתוח את חלל הבטן. שאר הניתוחים מבוצעים בעזרת הטכנולוגיה הרובוטית".

פורום כרורגיה גניקולוגית רובוטית

 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • קרן רוטמן

  מנכ"לית המרכז הרפואי אסיא מדיקל, בעלת תואר ראשון B.sc בהנדסת תעשייה וניהול באוני' ת"א ו-MBA מאוני' בן גוריון. בעלת ניסיון ניהולי עשיר הן במערכת הבריאות והן מחוצה לה…. למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר שרונה צ'רניאק

  מומחית בכירורגיה פלסטית, רופאה בכירה ביחידה לכירורגיה פלסטית בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, בוגרת התמחות על בניתוחים לעיצוב הגוף לאחר ירידה מאסיבית במשקל. משמשת כמרכזת תחום עיצוב הגוף לאחר ירידה מאסיבית במשקל באסיא מדיקל… למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • פרופ' מיכה רבאו

  שותף ומנתח בכיר באסיא מדיקל, ניהל את היחידה לטיפול במחלות המעי הגס והרקטום בבית-חולים איכילוב עד 2012. מומחה בולט בכירורגיה של מערכת העיכול, ניתוחי המעי הגס והרקטום, פוליפים וגידולים. … למידע נוסף »

  שלח שאלה