Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תזונה לחיים: דווקא בחופש הגדול אוכלים נכון

תזונה לחיים: דווקא בחופש הגדול אוכלים נכון

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תזונה לילדים בחופש: אוגוסט, רוב הילדים כבר לא בקייטנות וההורים מבלים יותר שעות עם הילדים. זה בדיוק הזמן לסגל הרגלי אכילה נכונים. אתם קובעים את סדר היום הבריאותי של ילדיכם: במקום חטיף – קערת פירות מרעננת, במקום משחק בסמארטפון – רכיבה על אופנים. ובספטמבר, שיכניסו לימודי תזונה למערכת השעות!

ילדי ישראל מככבים בחמשת המקומות הראשונים והלא מכובדים בטבלת השמנת היתר בעולם המערבי בהשוואה לבני גילם. הם מושפעים מפרסומות, ממתקפות שיווק חכמות של תאגידים המייצרים מוצרים משמינים ולא בריאים ומהורים עסוקים מדי, המחפשים פתרונות אינסטנט בצורת מזון מעובד ומזללות מזון מהיר במקום מזון טרי בריא ומבושל בבית.

תזונה לילדים בחופש

היום כבר ברור כי "להעיר" לילדים או "למנוע" מהם בכוח מזונות גרועים היא בהחלט לא הדרך האפקטיבית למניעת עלייה במשקל. נדמה יותר מהכל כי הקרב הגדול ביותר הוא דווקא על תודעת התזונה והבריאות של הילדים וכי הדרך הטובה ביותר היא פשוט ללמד אותם על תזונה ולתת להם את המידע, שמערכות בתי הספר, על שלל מקצועות החובה שהן מכילות, לא ממש מחשיבות כמידע חשוב.

חינוך לתזונה בריאה בבתי ספר הוא חיוני והוא צו השעה, הילדים הם קבוצת סיכון פגיעה במיוחד, עלייה בשיעורי המשקל ובשיעור מחלות הקשורות בהשמנת יתר, כגון סוכרת ויתר לחץ דם, הן רק חלק מהאיתותים שאנו מקבלים כי המציאות התזונתית של ילדי ישראל לקויה ובעייתית.

שיעור תזונה לחיים

ילדים הם סקרנים מטבעם וצמאים לידע, ואם זה מועבר להם באופן דידקטי, מעשיר וחווייתי ניתן להפוך אותם לשותפים למשימה באופן פעיל ולהגיע לתוצאות רצויות. בידיעה, שפורסמה לאחרונה בעיתון הארץ, צוין לשבח פרויקט מדעים של בית הספר החדש בחולון בו התקיים פרויקט מדעי ייחודי, שכותרתו ״מה מאכילים אותנו״. במסגרת הפרויקט כ-60 שעות הוקדשו ללימוד אורח חיים בריא, כשבעבודה המעשית כל קבוצת ילדים בחרה מוצר, כמו קוקה קולה, מרק נמס בכוס, ממרח נוטלה ועוגת הבית, חקרה אותו ולמדה לזהות נזקים בריאותיים שהוא גורם. בנוסף, על כך נותחו הפרסומות ונלמדו המניפולציות שנוקטים המפרסמים.

במועצה אזורית דרום השרון ילדי הצהרונים זכו לעבור אחת לשבוע חוג תזונה על ידי תזונאית מוסמכת, שכלל לימוד על הכרת חשיבות התזונה, הרכבת צלחת מזון נכונה, חשיפה למאכלים בריאים מול פחות בריאים והתנסות וטעימה של מאכלים, פירות וירקות.

חוגים ושיעורים אלו הם בהחלט הדרך הנכונה ויש להכניסה למערכת שעות הלימודים בכל המסגרות הלימודיות בגנים ובבתי הספר. יש להקנות לילדים ידע וכלים ולאפשר להם להבין בעצמם מהי בחירה תזונתית בריאה ומהי בחירה תזונתית לקויה ובעיקר מה הן המשמעויות ארוכות הטווח של בחירות כאלו.
הילדים לומדים מהר אבל האחריות היא של עולם המבוגרים, במקרה זה של מערכת החינוך בה הילדים מבלים שעות ארוכות ושואבים ממנה את ההשכלה האמורה לשרת אותם בפיתוח יכולות ההישרדות שלהם בעתיד בעולם המבוגרים. תזונה נכונה ושמירה על משקל תקין הן ללא ספק חלק מן האתגרים הללו.

בית ספר של ההורים

אבל, עד שתתחיל שנת הלימודים ותמצאו חוג תזונה מתאים לילדיכם, האחריות לחינוך לתזונה ואורח חיים בריא מונח ממש בכף ידכם, והאמת, גם אחרי ספטמבר. ולכן, דווקא עכשיו בחופש הגדול כשאחרונות הקייטנות מסתיימות והילדים נמצאים יותר שעות תחת חסותכם המלאה בבית או בחופשה המשפחתית, זה הזמן להקפיד על תזונה נכונה.

איך בדיוק? עשו לכם מספר כללי אצבע. במקום להכביד בכריכים עם שוקולד וחטיפים, הגישו לילדים יותר פירות, ירקות ומאכלים המכילים ערכים תזונתיים מועילים לצמיחתם. במקום פעילויות פסיביות הכוללות רביצה ממשוכת מול מסכי טלוויזיה, טאבלט וסמרארטפון עודדו אותם לעשות פעילויות פיזיות, כגון רכיבה על אופנים, משחק כדור ושחייה בבריכה.

עוד בנושא:

בשבחי הארוחה המשפחתית

8 טיפים למניעת השמנה בילדים

לא מדברים על אוכל עם מתבגרים

ילדים בחופשה: הזדמנות לשנות הרגלים

הכל כלול, גם הקלוריות!

במיוחד בקיץ: שתו הרבה מים

מדריך תזונה: היתרונות הבריאותיים של פירות הקיץ

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים