Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דו"ח המועצה לשלום הילד: ילדי ישראל לא אוכלים מספיק

דו"ח המועצה לשלום הילד: ילדי ישראל לא אוכלים מספיק

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

המועצה לשלום הילד הגישה לנשיא המדינה את השנתון הסטטיסטי לשנת 2013, והנתונים עגומים מתמיד. ד"ר אסנת רזיאל מעלה לסדר היום הציבורי את בעיית התזונה והשמנת היתר בקרב ילדים

המועצה לשלום הילד

צירופה של מדינת ישראל לאחרונה לארגון המדינות המתפתחות ה-OECD מניבה מבול סטטיסטיקות ודו"חות, שלא בהכרח מעידים על "מקום טוב באמצע" ברשימות השכר, ההכנסה, הבריאות והמשקל. גם אם מדובר בנתונים עגומים במיוחד בתחום השמנת היתר הרי שהם חשובים לדיון הציבורי.

הולכים רעבים לבית הספר

המועצה הלאומית לשלום הילד בישראל הגישה בסוף השנה את  השנתון הסטטיסטי של ילדים בישראל לשנת 2013 לנשיא המדינה, שמעון פרס. מתוך השנתון עולה תמונה מדאיגה לגבי איכות החיים של ילדים בישראל.

על פי הנתונים עולה כי מאז שנת 2006 גדל אחוז הילדים הרעבים בישראל, שדיווח כי הם הלכו רעבים לבית הספר או לישון בשל מחסור במזון בבית. מנגד, ילדי ישראל הפכו גם לא רק לרעבים יותר, אלא גם לשמנים יותר, בפלח אוכלוסייה בעלת השתכרות גבוהה יותר.

עוד מתוך השנתון, אחוז התלמידים אשר אינם אוכלים ארוחת בוקר באמצע השבוע ירד ל-26% לעומת 34% בשנת 2002. גם שיעור הילדים שאוכלים פירות וירקות ירד באופן דרמטי מ-85% בתחילת שנות האלפיים לפחות מ-43% בשנת 2013.

לגבי ילדים הסובלים מהשמנת יתר נכתב בדו"ח כי תלמידי כיתות א' עד ט' סובלים ממשקל עודף והשמנה ביחס עולה בהתאם לגיל. רק לאחר שהם מגיעים לגיל ההתבגרות הם מתחילים להתמודד עם המשקל העודף.

ילדים מודרניים בחיים מודרניים – כמה זה טוב?

לדברי יו"ר המועצה לשלום הילד, יצחק קדמן, תרבות הפנאי בישראל מהווה את גורם הסיכון לילדים, הן מבחינת רמת הלימודים והן מבחינת התזונה הלקויה. קדמן טוען כי הילדים בישראל שמנים מדי ואינם אוכלים מספיק ירקות, פירות וארוחת בוקר.

הדברים הללו ובעיקר הנתונים המספריים אשר עומדים מאחוריהם מביאים לקדמת הדיון הציבורי את בעיית השמנת היתר הקיצונית בקרב ילדי ישראל. לתופעה הזו ישנן לא רק השלכות חברתיות ופסיכולוגיות קשות על הילדים המתבגרים ההופכים לנערים ונערות שמנים, אלא גם בבגרותם בהיותם נשים וגברים שמנים, רבים מהם יסבלו מנידוי חברתי, ממחלות הקשורות להשמנת יתר ויהפכו למבוגרים אשר יתקשו להיפטר ממשקלם העודף והוא יעצב את מסלול חייהם. רבות מן הבחירות שיעשו יעשו בהתאם למשקל והדבר יצמצם לעיתים את מרווח אפשרויות ההצלחה והבריאות שלהם.

הורים – זה הזמן להתערב!

חלקו של המצב הנוכחי נובע מאי התערבות הורית, אי אכיפה או השקעה בתפריט תזונתי מאוזן ובריא, חלקו קשור להכנסה נמוכה וחלקו פשוט לתופעות שניתן למגר אותן בהשקעה של זמן ותשומת לב מצד הורים ומחנכים.

נותר רק לקוות כי הבאתו של הדיון בהשמנת יתר בקרב ילדי ישראל יביא לידי שינוי עמוק ומהותי בתפיסת החברה הישראלית את הסכנה ההולכת ומתהווה בדור העתיד שלה.

עוד בנושא:

חוק חינוך תזונה חינם

מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים

מהן המחלות הנלוות להשמנת יתר

לא מדברים עם מתבגרים על אוכל

הורים, על אחריותכם!

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים