אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > המחיר הבריאותי האמיתי של דחיית אימון גופני

המחיר הבריאותי האמיתי של דחיית אימון גופני

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כולנו יודעים שפעילות גופנית טובה לנו מכל בחינה אפשרית כמעט, אז למה בכל זאת אנחנו דוחים אימון גופני לסופי שבוע בלבד? מחקר חדש ביקש לברר מהן ההשלכות המעשיות של דחיינות סדרתית של ספורט, ד"ר אסנת רזיאל עם המסקנות המפתיעות

אימון גופני

שוב דחית את הפעילות הגופנית? מי לא יודע שביצוע אימון גופני באופן מסודר מומלצת לכל אחת ואחד בהתאם ליכולת האישית של כל אדם. ובכל זאת, כמה פעמים מצאתם עצמכם דוחים, שוב, את היציאה לאימון הגופני שלכם? ובכן, מסתבר שאתם לא לבד.

מחקר חדש מנסה לקבוע את ההשלכות של דחיית הפעילות הגופנית וצמצום הפעילות הגופנית לסופי השבוע בלבד, המחקר אשר פורסם במגזין הרפואי JAMA Internal Medicine ביקש להשוות ולבדוק בין סגנונות ודפוסים של מתאמנים שהגדירו את עצמם כמתאמנים קבועים.

הקשר בין תמותה, ספורט, מחלות לב וסרטן

המחקר ביקש לבדוק את הקשר בין תמותה על רקע תחלואה קרדיווסקולרית ומחלות סרטן לבין תדירות אימוני הכושר במהלכו החוקרים ניסו לקשר בין מקרי תמותה לביצוע פעילות גופנית.

המחקר כלל כ-60,000 משתתפים, נשים וגברים מגיל 40 ומעלה, ונמשך בין השנים 1994 ועד 2012, במסגרתו נאספו נתונים באמצעות סקרי בריאות שנערכו באנגליה ובסקוטלנד. ניתוח הנתונים בוצע בשנת 2016.

במסגרת השאלונים דווחו המשתתפים על פעילות פנאי, כולל פעילות גופנית, כאשר תבניות הפעילות הוגדרו כלא פעיל, פעיל במידה חלקית לא מספקת (פעילות של פחות מ- 150 דקות שבועיות בעצימות בינונית, ופחות מ- 75 דקות שבועיות בעצימות גבוהה), לוחמי סוף השבוע (פעילות גופנית של 150 דקות או יותר בעצימות בינונית, או פעילות של 75 דקות או יותר בעצימות גבוהה באימון אחד או שניים בשבוע), או פעיל באופן שגרתי (150 דקות ומעלה של פעילות בעצימות בינונית או 75 דקות ומעלה של פעילות בעצימות גבוהה בחלוקה לשלושה אימונים שבועיים או יותר). התוצאות העיקריות הוגדרו כתמותה מכל סיבה שהיא, תמותה קרדיווסקולרית, או תמותה ממחלת הסרטן.

הידד למתאמני סוף השבוע, ובכלל

תוצאות המחקר הפתיעו גם את החוקרים. אם הייתה נטייה עד כה להכיר ברצף של אימונים גופניים בתדירות גבוהה, הרי שתוצאות המחקר המקיף העידו על תרומה חד-משמעית של פעילות גופנית לבריאות המשתתפים גם אם היא בוצעה במהלך סופי השבוע בלבד באופן קבוע.

יחס הסיכון (Hazard ratio – HR) אשר מחשב תמותה מכל סיבה אפשרית עמד על 0.66 למשתתפים פעילים במידה חלקית, 0.70 למתאמני סוף השבוע ו- 0.65 למשתתפים העוסקים בפעילות גופנית שוטפת באופן שגרתי.

תוצאות המחקר מתאימות למחקרים רבים אחרים, שגם הם כבר קבעו, כי גם פעילות גופנית קצרה, כמו הליכה רגלית של 10 דקות או 15 דקות בכל יום היא בעלת השפעה גדולה על בריאותנו.

אין ספק כי סדר היום העסוק של מרביתנו בחיים המודרניים אינו מאפשר לכולנו להתפנות לטובת פעילות גופנית בכל יום, והאמת צריכה להיאמר בהקשר זה: רבים מאתנו אכן דוחים את ביצוע הפעילות הגופנית לסופי השבוע בהם אנחנו פחות עמוסים. החדשות הטובות הן, שאין צורך להתייסר לגבי כך כל עוד אתם מקפידים שלא לבטל את הפעילות הגופנית ומתחמקים מלבצע גם אותה. תרומת השמירה על שגרת אימונים סדורה תורמת רבות לבריאותכם ויכולה להיות משמעותית, ואף זהה לגמרי, למי שמתאמנים בצורה קבועה גם במהלך ימי השבוע עצמם.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

  • פרופ' דוד גויטיין

    כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

    שליחת שאלה
  • ד"ר נאסר סקרן

    ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים