Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטה או התעמלות? זה ממש לא משנה, מסתבר

דיאטה או התעמלות? זה ממש לא משנה, מסתבר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מנפץ את המיתוסים לפיהם דיאטה לא שווה כלום בלי התעמלות, ולהיפך. ד"ר אסנת רזיאל: "הדרך הטובה ביותר לשמירת משקל – שינוי הרגלי התזונה ואורח החיים".

ספורט ודיאטה

המחלוקת בין מצדדי הדיאטות לבין התומכים בפעילות ספורטיבית היא עזה למדי, וכל צד משוכנע שהוא הוא מחזיק באמת הנצחית והבלתי מעורערת. חסידי ההתעמלות גורסים כי "דיאטה בלי ספורט שווה כקליפת השום", ואילו מאמיני הדיאטה סבורים כי "סתם פעילות גופנית בלי שינוי הרגלי התזונה היא חסרת ערך אם רוצים להפחית במשקל".

קלוריה היא קלוריה היא קלוריה
אולם מחקר חדש ומפתיע שולל את שני המיתוסים הללו, וקובע באופן חד משמעי: קלוריה היא קלוריה היא קלוריה. אפשר להפחית אותה מהתזונה, ואפשר, באותה מידה, גם לשרוף אותה בהתעמלות. השורה התחתונה בשני המקרים, קובעים החוקרים, זהה לחלוטין.

המחקר עצמו נערך במרכז Pennington למחקר ביו-רפואי של אוניברסיטת מדינת לואיזינה בארה"ב, והוא מתפרסם בגליונו הנוכחי של כתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

החוקרים בחרו 24 מתנדבים, וחילקו אותם ל-2 קבוצות זהות: חברי הקבוצה הראשונה קיבלו תפריט מופחת קלוריות (25% פחות מהצריכה היומית שלהם); גם חברי הקבוצה השנייה קיבלו תפריט מופחת קלוריות (ב-12.5% פחות בלבד), ובנוסף נדרשו לשרוף עוד 12.5% קלוריות בפעילות גופנית במשך 5 פעמים בשבוע.

כדי שלא תיפול במחקר שגגה, קיבל כל אחד מ-24 הנבדקים את כל מזונו, לאחר שבושל ונשקל, בתוך כלים מדודים היטב שסיפקה אוניברסיטת לואיזיאנה – כך שהחוקרים יוכלו לוודא שהפיקוח על מה שנכנס לכל אחד מהם לפה הוא מירבי.

דיאטה או התעמלות? שתי הקבוצות רזו בדיוק אותו דבר
בתום 6 חודשי הניסוי, נוכחו החוקרים לגלות כי שתי הקבוצות הפחיתו בדיוק את אותה כמות השומן: כ-10% ממשקל הגוף שלהם; כ-24% ממסת השומן שלהם; וכ-27% מהשומן הבטני שלהם (הנחשב סוג מסוכן במיוחד של שומן).

מוביל המחקר, ד"ר אריק ראווסין, הסביר ש"הכל טמון בקלוריות. כל עוד הגירעון הקלורי דומה – בין אם הוא מתבצע באמצעות ספורט או על ידי הפחתת כמויות המזון – תוצאתו תהיה אחת".

מנהלת מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר, ד"ר אסנת רזיאל, אומרת בתגובה למחקר כי "הדרך הטובה ביותר לרזות ולשמור על משקל גוף תקין לאורך זמן היא שינוי הרגלי התזונה ואורח החיים".

"לא לפצוח בדיאטות לא מאוזנות"
"יש לסגל תזונה מאוזנת", קובעת רזיאל, "ולא לפצוח בדיאטות דלות קלוריות ובלתי מאוזנות שסופן ידוע מראש – שבירה מהירה ועלייה חזרה למשקל הקודם". "בנוסף על כך", היא מציינת, "יש להתרגל לבצע פעילות גופנית אירובית יומיומית של חצי שעה לפחות, הכוללת הליכה, ריצה, ריקוד, שחייה או רכיבה על אופניים. על מנת לבנות שריר ולחטב את הגוף מומלץ, בנוסף, לבצע תרגילים לחיזוק השרירים בבית או בחדר כושר, במשך פעמיים עד 3 בשבוע".

"להתאמת התזונה רצוי להיוועץ בדיאטנית, כדי שניתן יהיה להתאים את התפריט התזונתי להעדפותיו הקולינריות של המטופל, וכדי שתהיה התחשבות במשקלו, גילו, מחלות הרקע שלו ואורח חייו".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים