Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטה, ההצלחה שלכם ושל הסביבה

דיאטה, ההצלחה שלכם ושל הסביבה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מצא כי מידת ההצלחה שלכם לעמוד ביעדי דיאטה קשורה בקשר ישיר לתמיכה שאתם מקבלים מהסביבה שלכם – הם פשוט יעזרו לכם למעוד פחות. איך זה עובד?

ההחלטה על תחילתה של דיאטה וקיום אורח חיים בריא היא קודם כל שלכם, אבל היא גם מאוד תלויה במידת העזרה שאתם תקבלו מהסביבה המידית שלכם. אם החלטתם לנקות את הבית ממתקים, אבל בן הזוג ממשיך למלא את המטבח בחטיפים המשימה שלכם עלולה להתארך או לעלות על מוקש.

דיאטה והסביבה

אם גם אתם מרגישים שכל העולם נגדכם ושם לכם רגליים בדרך למטרה הנעלה מסתבר שאתם לא לבד ויש לכך גם הסבר מדעי. מחקר חדש, פורסם לאחרונה בעיתון Los Angeles Times, בראשותו המומחה בריאן וונסינק מאוניברסיטת קורנל  טוען כי יש קשר של ממש בין יצירת סביבה תומכת לבין הצלחה בדיאטות. על פי וונסיק, במרבית הפעמים שאנו נכנסים לתהליך של דיאטה, כאשר אנו מנהלים מלחמה במשקל בעזרת כוח הרצון שלנו הדיאטה נועדה לכישלון במידה והסביבה שלנו אינה סביבה תומכת דיה.

לטענת וונסינק, כוח הרצון שלנו הוא לא טריגר מספק להצלחה בדיאטה. שינוי של הסביבה לסביבה תומכת וידידותית, כמו  לא לקנות מתוקים, לא לאכול בחוץ ולהימנע מפיתויים, על מנת להצליח בדיאטה הוא הכרחי. יש חשיבות אדירה ליצירת סביבה שתסייע לנו לא ליפול. כאשר אין הזדמנות למעוד, פשוט מועדים פחות.

כך תעמדו על שלכם ולא תישברו בדיאטה:
מנות קטנות – צלחת קטנה יותר בארוחות בסגנון בופה חופשי, אצל חברים או באירועים תורמת לכך שאנו אוכלים מנות קטנות יותר, מחוסר מקום וגם מתוך יצירת מודעות לגודל המנה שעל הצלחת.

הימנעו מפיתויים באירועים – אם אתם באירוע שבו רחוק מהמזנון, אלצו את עצכם לא להיחשף כל הזמן לריחות המזון וצרו חיץ פיזי בינו לבינכם. בדרך זו תמנעו מעצמכם את הפיתוי של לקום שוב ושוב.

רחוק מהעין, רחוק מפה – רחוק מהעין, זה אומר לא קרוב לפה. הוציאו מתוך רשימת הקניות את המוצרים המשמינים שאתם יודעים שתתקשו לעמוד בפניהם כשהם נמצאים במזווה הפרטי שלכם. אל תסמכו על כוח הרצון שלכם, הוא עלול לאכזב אתכם ויתקשה לעמוד בשלל הגירויים הבלתי פוסק והזמינות של מזון מזיק בסביבה הביתית שלכם.

לעסו מסטיק – הגם שאלו בעלי נטייה לעורר את פעילות הקיבה שלנו, כאשר אתם עורכים קניות הם יכולים להיות פתרון נהדר לשיטוט רגוע יותר בין המדפים.

הגיעו שבעים לקניות –  המרכולים והסופרים מפיצים חומרים מעוררי תאבון. פתחי המאפיות המפיצים ריח נהדר של מאפים טריים מכוונים להגיע בדיוק עד לאף שלכם.

אין טעימות בחינם – אל תתפתו לטעימות חינם, מוצרים רבים המוצעים לכם בחינם לטעימות הם חלק מתרבות צרכנית אשר נועדה לחשוף אתכם למוצרים חדשים ולעורר את חושי הטעם והריח שלכם על מנת שתצרכו גם אותם, ועל הדרך לדחוף לגוף עוד כמה קלוריות שאתם לא זקוקים להם.

הפגינו אסרטיביות חברתית
נטרלו את עצמכם מכל מה שהוא סביבה פוגענית לדיאטה שלכם, גם אם זה חבר טוב או בין משפחה שאוהב לאכול אתכם בחוץ, היו מנומסים אבל גם תקיפים. כפי שממליצים לאנשים המפסיקים לעשן שלא להסתובב בחברת מעשנים, כך גם מי שעושה דיאטה לא צריך להתרועע עם אנשים שאין להם שום עניין בדיאטה או בעיקר במאמץ שלכם לעשות אותה.

יתכן שתהיו פחות פופולריים בכך שתעמדו על שלכם, אבל אתם מסייעים לעצמכם להצליח בתהליך הירידה במשקל. והתוצאה, תהיה שווה הכול. בהצלחה!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים