אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטה זו לא אופנה

דיאטה זו לא אופנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אם יגידו לכם שפסים זה מה שהולך עכשיו אבל זה ממש לא אתם משום בחינה, האם תלבשו חולצת פסים? ובכן, גם עולם הדיאטות נושב לפי טרנדים, אבל זה לא אומר שחייבים לאמץ כל אופנה חולפת. זכרו, אתם שולטים בתזונה שלכם ולא טרנד חולף

אופנה ודיאטה

דיאטה היא תהליך קשה ומורכב. רבים מאתנו לא מצליחים לעמוד במשקל הגוף האידיאלי מסיבות רבות ושונות. הגוף שלנו "שואף" לחזור כל הזמן למשקל שאינו המשקל שאנו מייחלים לעצמנו. אנחנו מרגישים זאת בעיקר אחרי הצלחה חלקית של דיאטת בזק. כמה שבועות במשקל הגוף הרצוי שלנו והשמחה הרגעית מתפוגגת במהירות כשאנחנו מתחילים להעלות במשקל בחזרה.

 זוהי רק אחת מן הסיבות שאנחנו מתפתים חדשות לבקרים לדיאטות "טרנדיות", כאלו שמגזיני אופנה, העיתונים והטלוויזיה מכתירים כדיאטה הנכונה ביותר והיעילה ביותר עבורנו. כמעט תמיד מדובר בעיקרון תזונתי חדשני, בעל קיצוניות חריפה לכאן או לכאן שלא ניסינו אותו בעבר והבטחה לתוצאות מהירות ומפתיעות.

מה הפלא אם כן שרבים מאתנו מחליטים על מנת להוריד במשקל להפוך לטבעונים או צמחונים לחצי שנה או לגמול את עצמנו לחלוטין מגלוטן, מפחמימות או מסוכרים בהחלטה של רגע. האמת העובדתית היא שלא כולנו יכולים להפוך לצמחונים, טבעוניים או לעבור לתזונה נטולת גלוטן מבלי להרגיש בחוסר תזונתי גם אם אנחנו מבינים שזו היא הדרך היעילה ביותר עבורנו להרזות.

פיתויים הרסניים

אין ספק כי שינוי קיצוני בתזונה לקויה מייצר לרוב תוצאה מהירה, אבל הוא גם עלול לגרום נזק בטווח הארוך. ברור כי ברגע שאנו בוחרים להוציא פחמימות מהתפריט תירשם ירידה במשקל באופן דרמטי. הגוף נקלע למצב הידוע בשם המקצועי "קטוזיס", מצוקת פחמימות והוא פונה ישירות אל השומנים על מנת לפרק אותם ולהשיג את האנרגיה הדרושה לו לצורך תפקוד יומיומי. הסיבה פשוטה, הגוף אינו יכול לתפקד ללא פחמימות כלל. התוצאה של ירידה מהירה במשקל, במה שמכונה דיאטת אטקינס, שהייתה מאד אופנתית בשעתה כאשר נהגתה על ידי ד"ר אטקינס וסחפה את עולם הדיאטות בסערה, מלווה לרוב לא רק בירידה מהירה במשקל, אלא גם בעלייה מהירה בחזרה. אז מה עשינו?

דיאטה זו לא אופנה

כך גם לגבי טרנדים "בריאותיים" נוספים כמו גמילה מגלוטן, צמחונות או טבעונות. נכון, יש סיפורי הצלחה לא מעטים אבל המשותף להם הוא שאותם אנשים שבחרו לקחת חלק בדיאטות קיצוניות שדרשו מהם שינוי דרמטי היא היכולת האישית שלהם וההתאמה בין סוג הדיאטה המוצע להם לבין הירידה במשקל. בדיאטה, המרכיב החשוב ביותר הוא ההתאמה האישית של התפריט למטופל, לאורח חייו ולהרגלי התזונה שלו.

במקרים של מדד מסת גבוהה (BMI), המוגדרים כהשמנת יתר קיצונית, הרי שניתוחים בריאטריים הוכחו כבר כיעילים ביותר לא רק בירידה במשקל, אלא בשמירה על משקל תקין לאורך שנים.

ירידה במשקל איננה יכולה להיות טרנד, היא חייבת להילקח תוך שיקולים בריאותיים, תזונתיים, הרגלי עבודה ומאמץ ומצבו הגופני של מי שבוחר לעשות אותה. במקרים רבים, היא יכולה להיות מצילת חיים או לכל הפחות לספק לנו איכות חיים גבוהה הרבה יותר ממה שהורגלנו בה במשקל עודף. אם לא נבחר את הדיאטה שלנו בחוכמה, בהתייעצות עם מומחים ומתוך הקשבה ליכולות ולצרכים האישיים שלנו, הרי שהדיאטה הקיצונית והטרנדית אותה בחרנו לעשות, עלולה פשוט להיכשל ולהרפות את ידנו בתהליך אפשרי של ירידה איטית ומבוקרת במשקל.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר פיוטר לנגר

  מומחה בכירורגיה כללית, רופא הבית אסיא מדיקל… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים