Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטה: לבד או ביחד? לשתף או לא?

דיאטה: לבד או ביחד? לשתף או לא?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

רבים מאתנו מתייחסים לתהליך של דיאטה כאל תהליך אישי, ייחודי לנו, ובעיקר פרטי במיוחד. אתם כבר מכירים את ההחלטיות שלכם ש"היום אתם מתחילים…" אתם מרגישים את כל הרצינות הזו באוויר, אבל שוב, אתם לא מתייעצים, לא מספרים ובעיקר לא משתפים. אתם יודעים איך "לעשות" את זה ומבחינתכם, מעקב או קבוצת תמיכה ובכלל שותפות של כל גורם חיצוני שהוא, לא באה בחשבון. האם אתם טיפוס של לבד או ביחד במאבק במלחמה בהשמנת יתר? ד"ר אסנת רזיאל מסייעת לכם להחליט.

אם אתם קוראים בתמיהה את פיסקת הפתיחה של הכתבה הזו, אתם ככל הנראה משתייכים לזן האנשים הבטוחים, כי אין להם מה להרוויח מתהליך בו הם משתפים אחרים בניסיון שלכם לרזות. האם עצרתם פעם לחשוב מדוע?

דיאטה משותפת

מרבית האנשים אכן מתייחסים לתהליך של דיאטה כתהליך אישי ופרטי מאד. הם מוכנים להוציא הרבה מאד כסף על מוצרי הרזיה שיעילותם לא תמיד הוכחה מאשר לפנות לעזרה אנושית. כן, אנחנו משתפים את העולם בהודעה כללית של "התחלתי דיאטה", וחושבים שבזה מסתיים הפאן של התמיכה הציבורית שנקבל וזה בעצם המקסימום שאנחנו מוכנים לעשות ברמה של שיתוף האחר.

ההודעה הזו לסביבתנו נועדה להתריע בפני האחרים על שינוי סגנון החיים שלנו בתקופה הקרובה, או עד שנגיע למשקל היעד שלנו. אבל היא נועדה גם להשתמש באחר כסוג של קבוצת בקרה על ההישגים שלנו במהלך הדיאטה. "נו, כמה ירדת?" זהו השאלה שכולנו מחכות לה במפגש הבא של החברות הכי טובות. אבל האם נוכל להועיל לתהליך גם על ידי שיתוף האחר במסע ההרזיה עצמו? אם לעלות על משקל בפני אנשים אחרים כחלק מקבוצת הרזיה- לא זה לא בשבילכם, יתכן שאתם מחמיצים כאן הזדמנות מצוינת לשינוי של ממש.

אחד המאפיינים החזקים של אדם הינו הצורך להיות שייך. שייך לקבוצת גיל, לחתך אוכלוסייה ברור: נשואים, רווקים, עם ילדים או בלי, העדפה מינית וכן גם למקצוע ולהגדרה תעסוקתית מוגדרת וכך עוד ועוד.

במרבית חיינו אנו נמצאים בקרב מתמשך, גם אם לא מודע, במרוץ להצמיד לעצמנו סטטוס חברתי מסוים, ושיוך קבוע לקבוצה כזו או אחרת. אנחנו עושים במהלך התהליך הזה מאמצים אדירים להפוך לחלק מקבוצה חברתית שאנחנו חפצים להיות בתוכה ומשתמשים בכל היכולות החברתיות שלנו על מנת להפוך לחלק ממנה.

מדוע לכן בתהליך ההרזיה אנו מוצאים את עצמנו פעמים רבות במיוחד בודדים מתוך בחירה בתהליך הזה? התשובה פשוטה, הפחד מכישלון בתהליך ההרזיה- מדובר בפחד משתק ממש. הכניעה לדפוסים אסורים ולהפסקת התהליך קלה יותר, כאשר אנחנו לא חלק מקבוצת ביקורת. היכולת שלנו "לוותר" לעצמנו זמינה הרבה יותר. איש אינו משגיח והאחריות על התהליך כולו, הצלחתו וכישלונו נעוצים בנו בלבד.

כאשר אנחנו לא חלק מקבוצת הרזיה, חובת הדיווח על הכישלון והפסקה התהליך פשוטים יותר. זה רק אנחנו, ואין צורך באי נעימות הכרוכה בהודאה בכישלון בפני קבוצה גדולה יותר של אנשים ולעמוד בפני מתן דין וחשבון.

האפשרות להצטרף לתהליך הרזיה כחלק מקבוצה זמינה או לפחות אל מול גורם אחד לו עלינו חבים חובת דיווח כגון דיאטנית מלווה, זמין היום לכולם:

 • דיאטנית אישית בקופות החולים– הפניה מרופא משפחה יכולה לייצר לכם כמה מפגשים בעלות כספית לא גבוהה ומעקב שבועי רציף ותפריט תזונתי תומך.
 • קבוצות הרזיה מבוססות אימונים ויעוץ תזונתי בחדר הכושר– מפעילים קבוצות כאלו בעיקר בתקופת הקיץ ומשלבים יעוץ תזונתי עם מאמן אישי להשגת תוצאות מיטביות.
 • אכלנים אנונימיים– גם כאן, יש אפשרות להצטרף לקבוצות תמיכה מהסוג המוכר בארצות הברית, לשתף ולהיות עם אנשים שיש להם את אותה הבעיה שלכם וללמוד מניסיונם.
 • דיאטנית אישית פרטית – יש היום מגוון של שירותי דיאטניות תומכות תהליכים אליהן ניתן להגיע באופן פרטי למי שאינו מעוניין ברישום פניה שכזו בשירותי קופת החולים ורוצה פרטיות מקסימאלית בתהליך.
 • קבוצות הרזיה פומביות כגון שומרי משקל וקבוצות הרזיה אלטרנטיביות פרטיות ברשת.

יש אלמנט תומך ומעודד מאד בלהיות קשר כחלק מקבוצת הרזיה. היכולת להעלות קשיים בתהליך, לקבל עידוד מאחרים לשמוע על קשיים בתהליך ולא להרגיש לבד בתוכו יכולים להיות יתרון אדיר. מרגע שמוותרים על מקום של אגו, ועל התחושה של פגיעות וחולשה בשיתוף בעיית ירידה במשקל עם האחר, ניתן לקבל יתרונות אדירים משיתוף אנשים בתהליך ההרזיה שלכם:

 • תמיכה ושיתוף בקשיים.
 • מעקב מסודר ושקילה מסודרת – אלו מסייעים ליצירת תחושת המחוייבות שלכם לתהליך ההרזיה.
 • עצות, טיפים ומתכוני תזונה – אנשי מקצוע מחזיקים בידיהם ידע מקצועי שלכם אין. הם יכולים ללוות ולייעל את מיקסום התהליך על ידי עיצות מקצועיות שנצברו מתוך ידע של שנים רבות בתחום.
 • העצמת תחושת ההישג בירידה במשקל כתוצאה מתגובות חברי הקבוצה, זה נכון גם לעליה במשקל במהלך התהליך , תגובות הקבוצה מהוות תמיכה להתגבר על רגעי משבר בתהליך.
 • שימור מסגרת ההרזיה לאורך זמן. המחויבות הכספית שלכם לקבוצה או לדיאטנית יתנו את אותותיהם גם במשך הזמן בו תהיו מחויבים להתליך.

לבד או ביחד, לכל תהליך יש את היתרונות והחסרונות שלו, ואכן, כל אחד צריך לשאול את עצמו איזה תהליך מתאים לו יותר, אבל בעיקר, לבדוק את רמת המחויבות שלו לכל תהליך ולבדוק שהבחירה בתהליך אישי אינה מושפעת מחוסר רצינות אלא מתוך התאמה אמיתית של אופיו. ואם לא ניסתם עד עכשיו  להיעזר באנשים נוספים. אולי זה בדיוק הזמן להתחיל…

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים