Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטה: למה 95% חוזרים למשקל המקורי?

דיאטה: למה 95% חוזרים למשקל המקורי?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מצא כי השמנת יתר קיצונית היא מחלה כרונית, ולכן לא ניתן להילחם בה באמצעות שינויים התנהגותיים, כמו דיאטה. אז מה כן ניתן לעשות? 

בעוד שרבים נוטים לחשוב כי השמנת יתר קיצונית ניתנת לפתרון על ידי דיאטות, אורח חיים בריא ושמירה על תזונה נכונה הרי שלאחרונה, במקביל להכרה בהשמנת היתר הקיצונית כמגיפה של ממש, צצים גם נתונים מפתיעים נוספים הכורכים את בעיית ההשמנה הקיצונית בסיבות כרוניות. מאמר חדש, אשר פורסם לאחרונה בכתב העת Lancet לסוכרת וחקר ההורמונים, מחזק את הסברה כי השמנת יתר קיצונית היא מחלה כרונית הנגרמת על ידי גורמים ביולוגים ולא רק סביבתיים וכי תזונה ופעילות גופנית אינם המזור לה.

Overweight_Man_Home

"המלצות רשמיות רבות של מרכזים למניעה ולמלחמה בהשמנת יתר קיצונית או ברמות חומרה נמוכות יותר מצביעים על תזונה ופעילות גופנית כגורמים העיקריים למיגור השמנת יתר, אך מסתבר שהן אינן חד משמעיות לחלוטין", כך טוען  מחבר המאמר, כריסטופר אוקנר, פרופסור לרפואת ילדים ופסיכיאטריה בבית החולים "הר סיני" בניו יורק.

במאמר שחיבר בעקבות מחקר בנושא קבע ביחד עם עמיתיו כי "דיאטה ותרגילי ספורט עשויים לעזור לאנשים להפחית ממשקלם רק בטווח הקצר. 89%-95% מהם עלולים לחזור למשקלם המקורי, בסופו של דבר". מסקנתו של פרופ' אוקנר רק מחזקת את התומכים בהליך של ניתוחיים בריאטריים כהליך משמעותי לצמצום מגפת השמנת היתר וככלי יעיל ואפקטיבי, אשר יעילותו כבר מוכחת במחקרים רבים.

המנגנון הביולוגי ש"אוגר" את השומן בגוף
את הקביעה המפתיעה שלהם מסבירים המומחים דווקא בעובדה ידועה, אך כזו שנוטים להתעלם ממנה, כי  צריכה מופחתת של קלוריות עשויה להפעיל בגוף מנגנון הגנה ביולוגי, מחשש שיאבד שומן חיוני, המעודד את הגוף דווקא לצבור שומנים, ולא להיפטר מהם. מנגנון זה הופך את תהליכי ההרזיה באמצעות דיאטה לטווח ארוך כלא יעילים דיים.

השמנת יתר קיצונית. דיאטות וספורט לא מספיקים
לדברי אוקנר אנשים הסובלים מעודף משקל כרוני אינם יכולים בהכרח להיעזר בעצות כמו לאכול פחות או להתעמל יותר, מה גם שאין בזה תועלת ארוכת טווח מוכחת. "מעטים בלבד הצליחו להיפטר באמת מהשמנת היתר ממנה סבלו והשיגו ירידה משמעותית באמצעות דיאטה בלבד, תוך כדי שהם מצליחים לשמר את הישגיהם בתחום לטווח ארוך", הוא מסביר. "השמנת יתר צריכה להיות מוכרת כמחלה כרונית, וככזו היא נדרשת לאמצעים שונים המתייחסים לאספקטים ביולוגים, ולא רק התנהגותיים".

החוקרים מאמינים כי יש לטפל במנגנונים הביולוגיים המונעים את הירידה במשקל לטווח ארוך, ולא בסימפטומים החיצוניים. הם מציינים כי התעלמות מגורמים ביולוגיים, והסתמכות על שינוי התנהגותי מובילים לטיפול בלתי יעיל בהשמנה. 

ניתוחים בריאטריים, יש לציין, הם רק דוגמה אחת לכלים המביאים לשינוי שאינו שינוי התנהגותי, אלא כזה התוקף את הבעיה מזווית רפואית. נתונים ממחקרים על חולים בהשמנת יתר קיצונית, אשר שמרו לאורך זמן רב על ירידה במשקלם לאחר הניתוח ונפטרו מבעיות רבות ושונות הכרוכות בסיכונים הטמונים בהשמנת יתר קיצונית, מוכיחים כי השינוי שהם מביאים ארוך טווח וכי טמון בהם פוטנציאל רב למיגור מגפת השמנת היתר הקיצונית, המסכנת כיום עשרות רבות של מיליוני בני אדם.

 

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

  • פרופ' דוד גויטיין

    כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

    שליחת שאלה
  • ד"ר נאסר סקרן

    ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים