Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטת ה ZONE: לאכול כמו אנשי המערות

דיאטת ה ZONE: לאכול כמו אנשי המערות

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ZONE: חשבתם פעם על מהפך אדיר בכל עקרונות התזונה שלכם? חשבתם לאכול כמו אנשי המערות? כמה מן המוצרים שאנחנו אוכלים לא היו ברי השגה אלמלא הקידמה?

תחת ההנחה החתרנית הזו צמחה אחת הדיאטות הפופולאריות והשנויות ביותר במחלוקת בשנים האחרונות, השוללת רכיבים תזונתיים רבים המוכרים לנו ומבטיחה לכולנו מהפך יסודי באיכות חיינו ובמשקל גופנו- דיאטת ה ZONE.

ZONE דיאטה

כך או כך בשנים האחרונות דיאטת ה ZONE היא אולי הדיאטה המדוברת ביותר ברחבי הגלובוס. מהו סוד קסמה ומהם עקרונותיה?

המפתחים של דיאטת ה ZONE הם התזונאים האמריקאים ד"ר בארי סירס וביל לאורן, ואת עקרונות התזונה שלהם ניתן למצוא בכמה ספרים. המוכר שבהם אשר מפרט את עקרונות הדיאטה הוא הספר "המסע אל הכושר" אשר אף תורגם וראה אור בעברית בהוצאת מטר.

העקרונות המרכזיים אשר עומדים בבסיס התפיסה של דיאטה זו נסמכים בעצם על חקר היסטורי של עקרונות התזונה, שלילה של מרכיבי תזונה רבים אשר הומצאו על ידי העידן המודרני  ואשר לטענת מפתחיה לא היינו אמורים כלל לצרוך.

בדומה לגישות נטורליסטיות רבות אחרות המבטיחות לנו איכות חיים גבוהה יותר הרי שדיאטת ה ZONE אף מגדילה לעשות ושוללת מאכלים רבים המוכרים לנו מתוך התפיסה התיאורטית כי עלינו להזין את עצמנו באופן הטבעי ביותר שאפשר.

בבסיס ההנחה העומדת מאחורי הדיאטה הזו, שרבים משווים אותה לדיאטת אטקינס מכיוון שהיא ממעיטה בפחמימות, השאיפה לחזור לערכים של תזונה שלפני המהפכה התעשייתית, משהו בדומה ל"אנשי המערות", כלומר מוצרים דלי פחמימות, תזונה עתירת חלבונים טבעיים.

לגישתם של מפתחי הדיאטה הרי שלפני כ 8000 שנה לא היו גרעינים, דגנים או פסטות והתפתחות מערכת העיכול של האדם התבססה בעיקר על חלבונים.

בדיאטה משתתפים בעיקר חלבונים, מאכלים דלי שומן ופחמימות גסות ועתירות סיבים תזונתיים אשר מפירות וירקות ולא מדגנים שעדין לא עובדו בימי קדם על ידי האדם.

מערכת העיכול של המין האנושי לא התפתחה לתפיסתם של סירס ולאורן לדרגה שבה אנו מסוגלים לצרוך כמויות עודפות של לחמים ודגנים מבלי שיהיו לכך תוצאות ביוכימיות שליליות הגורמות לגופנו נזקים בריאותיים חמורים ובכללן השמנת יתר, הנובעת לטענתם מחוסר היכולת שלנו להתמודד עם מוצרי המזון של העידן המודרני.

בעזרת רשימות מפורטות של פחמימות טובות ורעות, "אבני בניין" תזונתיים ומתכונים הם מציעים לנו להתחיל מסע לקראת הורדת משקל קבועה, שיפור תפקוד הריאות ושיפור בתפקוד איברים חיוניים. לטענתם הם מציעים גם שיפור במחלות לב, טרשת נפוצה, פתרון לדיכאון ואפילו לסרטן על ידי חזרה לערכים תזונתיים קדומים.

הדיאטה מוסיפה המלצה לצרוך חלבונים ושומנים מסוג אומגה 3 המצויים בעיקר בדגים, בכמויות נדיבות. ביחס של 30 אחוזי חלבון, 30 אחוזי שומן ו 40 אחוזי פחמימות מורכבות בכל יום מתוך הרשימה המומלצת.

הנציגה המפורסמת ביותר של הדיאטה הזו ומי שעשתה לה את יחסי הציבור הטובים ביותר היא השחקנית הבין לאומית ג'ניפר אניסטון כוכבת הסדרה חברים וכוכבת קולנוע המוכרת בעולם כולו.

אין ספק שהמראה הכול אמריקאי הבריא של אניסטון היקנה לה מעריצים רבים בכל העולם, אבל נקודה למחשבה, מעניינת אולי יותר, היא מה מבדיל דיאטה אחת ממשניה ומה גורם לדיאטה אחת מיני רבות להפוך לדיאטה בין לאומית בתוך זמן קצר. הסלבריטי המאמץ אותה או מרכיביה?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים