Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיכאון וחרדה קשורים להשמנת יתר

דיכאון וחרדה קשורים להשמנת יתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

דיכאון ומשקל: אנחנו נוטים לזלזל לעיתים בהשפעה הרגשית שיש למצב רוחנו או למצב הנפשי שבו אנו נתונים כפקטור שראוי להתייחס אליו בהקשר להשמנת יתר. ובכן, לא עוד. מחקרים חדשים מחזקים את מה שהרגשנו אבל לא בהכרח היינו מוכנים להודות בו תמיד, למצבי הרוח שלנו יש אכן השפעה ודאית על משקלנו

דיכאון חרדה והשמנה

מנתונים של מחקר חדש עולה כי אנשים אשר נמצאים במצב של חרדה או דיכאון הם בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בהשמנת יתר או  להיגרר לעישון מוגבר, שניהם פקטורים היכולים לסייע בהתפתחות של מחלות כרוניות.

"הקשרים ההדדיים בין השמנת יתר קיצונית לבין דיכאון ותנודות רגשיות קיצוניות נובעים מכמה סיבות" כך טוענת מחברת המחקר טארה סטריין. "תחילה, פאציינטים בעלי משקל עודף מועדים לדיכאון בשל הגישה החברתית הנוקשה והמנדה כלפי אוכלוסית השמנים. שנית, בעוד שדיכאון עלול לעיתים להוביל לחוסר תיאבון ולירידה במשקל, הרי שאנשים אחרים נגררים בעקבות מצב דכאוני לאכילת יתר ולעליה במשקל", טוענת סטריין.

במחקר המתפרסם בגליון מרץ אפריל של העיתון הרפואי  General Hospital Psychiatry, משולבים נתונים אשר נאספו מתוך שאלונים שנענו ע"י 217,379 מבוגרים מ 38 מדינות בארצות הברית.

כל המשתתפים במחקר ענו על סקר טלפוני אשר בדק שאלות הקשורות לאבחון של דיכאון וחרדה, הרגלי עישון, פעילות גופנית, צריכת אלכוהול ומישקל.

כ 8.7% מן הנשאלים הודו כי הם סובלים כרגע מדיכאון, כ 15.7% דיווחו כי היו בעבר בדיכאון וכ 11.3% מן הנשאלים דיווחו כי אובחנו בעבר כסובלים מחרדה.

מניתוח הנתונים של המשתתפים בסקר עולה כי אנשים הסובלים כעת או בעבר מדיכאון הם בעלי סיכוי גבוה ב 60% להיות שמנים ובעלי סיכוי כפול לעשן.

בקרב אלו המדווחים על חרדה נמצא סיכוי גבוה ב 30% לסבול מהשמנה ופי שתיים לעשן. המחקר גם הראה צריכת אלכוהול מוגברת וחוסר פעילות גופנית בקרב הסובלים מדיכאון או חרדה.

תוצאות המחקר הזה מפתיעות וחשובות טוען ד"ר איבט גו'י לנדמן, הרופא האחראי על שירותי הבריאות בסיאטל. "למרות שמערכת הבריאות נערכה והבינה כבר את הקשר בין מחלות כרוניות כמו סוכרת לבין עליה בשיעורי הדיכאון וכן הודגם הקשר בין עישון ומצבי רוח, הרי שכעת, אולי תינתן גם תשומת לב ייחודית יותר למחלת ההשמנה ולקשר אשר בינה לבין הופעת דיכאון" מסביר לנדמן.

הסובלים מדכאון או חרדה נמצאו יותר מעשנים, יותר שמנים, נוטים יותר לצרוך אלכוהול ופחות פעילים מבחינת ספורט.

אין ספק כי המנטרה של נפש בריאה בגוף בריא, מקבלת בעת האחרונה משמעות הנתמכת גם בנתונים. בריאות הנפש ובריאות הגוף הם שני מסלולים מקבילים המפרים זה את זה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים