Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > האוניברסיטה נלחמת בהשמנת יתר

האוניברסיטה נלחמת בהשמנת יתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

עתה, כשהשמנת יתר קיצונית נמצאת בממדים של מגיפה בין לאומית, נראה טריוויאלי כי על הממסד האקדמי לתת את דעתו על כך ולסייע במציאת פתרונות אפשריים. האם העולם האקדמאי יכול וערוך לסייע במתן תשובה הולמת? על כך, בכתבה הבאה.

האוניברסיטה נלחמת בהשמנה

אוניברסיטת גואלפ והמבר קולג' אשר בטורנטו, קנדה היא אחת מן האוניברסיטאות הראשונות בעולם שהחלה לתת מענה אקדמי לנושא השמנת היתר.

האוניברסיטה החליטה על יצירת תואר יחודי אשר יתמקד, כדבריה, ב"חולים הנשכחים" של מערכת הבריאות.

בתוכנית, עליה הוכרז לאחרונה, עתידים הסטודנטים ללמוד במשך ארבע שנים את דרכי ההתמודדות השונות עם השמנת יתר קיצונית כגון: תזונה, חינוך גופני, אנטומיה ומדעים הקשורים להשמנה ולמחלות הקשורות בהשמנה.

"זהו צורך חיוני עכשווי", טוען טרי גראהם, פרופסור מטעם האוניברסיטה האחראי על הקמת תוכנית ייחודית זו.

"אם אתם הולכים לחוף הים או לקניון. הביטו מסביבכם וראו את כמות האנשים האדירה בעלי משקל עודף קיצוני. אין ספק שמדובר במגיפה רבת ממדים" טוען גראהם.

על פי נתוני המרכז לחקר השמנה קיצונית בקנדה, יותר מ 5.5 מיליון קנדים מבוגרים ולמעלה מ 500,000 ילדים לוקים בהשמנת יתר. הנתונים הללו מביאים לממוצע שבו אחד מכל חמישה קנדים נחשף לסיכוני מחלות הנובעות מהשמנת יתר קיצונית כגון מחלות לב וסכרת.

"יש מאה סיבות שונות מדוע אנשים שמנים זקוקים לטיפול ייחודי ומדוע טיפול ארוך טווח בבעיה הוא הפיתרון הנכון", טוען דובר מטעם האוניברסיטה. בתי הספר לרפואה אינם נותנים מענה הולם לבעיה ואין במהלך לימודי הרפואה במתכונתם הנוכחית התייחסות של ממש למחלת השמנת היתר.

מסתבר, כי האוניברסיטה ענתה בכך על צורך אמיתי. אחוזי ההרשמה לתוכנית הייחודית מרקיעי שחקים. למרות שהוקצו כ 60 מקומות בלבד, הגיעו עד עתה למשרדי האוניברסיטה כ 430 מועמדים מתאימים אשר מעוניינים לקחת חלק בלימודי התואר החדש.

התוכנית הייחודית גם מתייחסת לבעיות כגון הזדקנות בקרב אנשים שמנים וכן להשמנה בקרב נשים הרות ולבעיות אורטופדיות שונות הקשורות להשמנת יתר קיצונית.

בוגרי התוכנית יוכשרו לעבוד על פי המתוכנן כמאמנים אישיים, יועצי כושר ותזונה בעלי הסמכה ייחודית לטיפול במשקל עודף.

הענין הרב שיצרה התוכנית מעיד על חשיבה "מעבר לקופסה", אותה לא ביצע העולם האקדמי עד כה.

נותר רק לקוות כי גם בארץ, מישהו "ירים את הכפפה" וייתן את הדגש על האופן שבו הממסד האקדמי יכול להירתם לפיתרון של אחת מן הבעיות הבוערות ביותר בעולם.

השמנת יתר חולנית הינה מחלה אשר נותרת פעמים רבות ללא מענה הולם מטעם אנשי מקצוע. הכשרת דור העתיד של מטפלים מוסמכים עשויה להוות שינוי משמעותי בתחום זה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים