Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ילדים והשמנת יתר: הורים יקרים, האחריות היא שלכם

ילדים והשמנת יתר: הורים יקרים, האחריות היא שלכם

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ילדי ישראל הופכים לשמנים יותר ויותר, ישראל תופסת את אחד מחמשת המקומות הראשונים בעולם המערבי בנושא השמנת יתר בקרב ילדים ונוער, וזהו לא נתון מעודד. הפתרונות מצויים אצל המבוגרים, כן, אתם הקוראים כעת את מאמר זה, האחריות עוברת אליכם

ילדים ובני נוער סובלים מסיבוכים רפואיים רבים הכרוכים בהשמנת יתר, רבים מהם דומים לסיבוכים המופיעים אצל מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית, אך בשונה מהם, ההשפעות שלהן עלולות להיות מסוכנות וקטלניות יותר ויש להן השפעה רבה על איכות החיים שלהם כאשר הם יתבגרו.

ילדים והשמנת יתר

הבעיות והסכנות

יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, סוכרת ובעיות אורתופדיות הן רק חלק מהבעיות. נידוי חברתי על רקע השמנת יתר יכול גם הוא להוביל לשלל של מצוקות נפשיות שכולן כרוכות בהשמנת יתר. קחו בחשבון כי לילדים כלים פחותים בהתמודדות איתם.

מתי מגיע הזמן ללכת לרופא ולקבל עזרה?

אם אתם כהורים מרגישים בושה יותר מדי פעמים בחיי היומיום בשל מראהו השמן של ילדכם אכן יש בעיה. מצד שני, התחושה בקרב הורים שהילד שלהם אינו זקוק לעזרה, הדחקה ושכנוע עצמי ש"הכל בסדר עם הילד שלי", יוצרים מצב שטיפול אשר יכול היה לסייע לילד להתגבר על המצוקה נמנע ממנו בעיקר בשל סובלימציה של ההורה. ההדחקה של הבעיה אינה פותרת אותה וודאי שאינה מסייעת לילד.

לא בטוחים האם הילד שלכם באמת שמן והאם עומדת בעיה ממשית? לכו להתייעץ עם רופא המשפחה. הרופא יכול להתרשם האם מדובר בהשמנה ראשונית או האם מדובר בבעיית רקע רפואית והוא זה שמאתר את הבעיה בעזרת ניסיונו והכלים העומדים לרשותו במקרה הצורף. כמו כן, במידה והילד אובחן כבעל משקל עודף תיבחן מידת הרצינות של הילד ושלכם כמשפחה לסייע לו לרדת במשקל.

מטרתו של הטיפול הרפואי בהשמנת היתר

מטרת הטיפול היא קודם כל ירידה במשקל ושמירה על משקל תקין תוך כדי עלייה מתונה וסבירה בהתאם להתפתחות הילד או הנער, ללא פגיעה בגיל ההתבגרות ובצרכים התזונתיים הנדרשים לו על מנת לעבור אותו בהצלחה. כל תכנית הרזיה חייבת להיות אישית ולהתאים לילד. לעיתים חברות בקבוצת תמיכה יכולה לסייע לילד ולעיתים טיפול אינדיבידואלי יעשה את העבודה. הרעיון הוא לייצר שינוי באורח החיים ותובנות לגבי תזונה אשר יוטמעו לאורך זמן רב אצל הילד ואשר ישרתו אותו באופן שגרתי.

ילדים מגיבים למטרות מהירות. החשיבה לטווח ארוך מאפיינת מבוגרים, אך לא ילדים ובני נוער, הם נעדרים את הכלי הזה. לכן חשוב לקבוע תכנית מסודרת אשר מטרותיה קצרות טווח וברורות לילד. הצבת מטרות ברות השגה ביעדים המרווחים בזמן קצב וקצר תורמת להצלחה וזו לחיזוק הדימוי העצמי של הילד.

נערכים כיום מחקרים לגבי טיפול תרופתי בילדים, אך נכון לעכשיו אין טיפולים תרופתיים מאושרים כאלו והמחקרים בתחום נמצאים בשלב מוקדם. גם ניתוחים בריאטריים בקרב ילדים ובני נוער אינם נפוצים והם מבוצעים אך ורק במקרים של סכנת חיים ברורה וממשית, אך כן, במקרים כאלו הם יכולים להוות את הגורם המכריע בהתפתחות תקינה.

המלחמה בהשמנת יתר בגיל צעיר יעילה יותר מאשר בגיל הבגרות כאשר ההרגלים שלנו קשים לשינוי וטבועים בנו עמוק. ילדים ובני נוער פתוחים הרבה יותר לשינוי מחשבתי מאשר מבוגרים.

חשוב לזכור, לילד או לנער אין את הכלים הדרושים לנצח את המלחמה הזו לבד. הילדים שלנו זקוקים לאמפתיה, לתמיכה, להכוונה נכונה, להסעות לקבוצת התמיכה או לדיאטנית ובעיקר לתחושה שאתם כהורים, נלחמים איתם ביחד והם לא לבד בקרב החשוב ביותר על עתידם הבריאותי. תשומת הלב שלכם אליהם תשתלם ובגדול. אל תשאירו אותם להתמודד בכוחות עצמם ללא ליווי ותמיכה אמתית, לכל אלו חלק מכריע בהצלחתם במלחמה בהשמנת יתר קיצונית ובמחלות הנלוות.

עוד בנושא:

יומני היקר: על חשיבות מעקב הדיאטה

מותר לאכול גלידות בקיץ

מדריך תזונה: היתרונות הבריאותיים של פירות הקיץ

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים