Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > האם האזנה למוזיקה משפרת את תוצאות האימון?

האם האזנה למוזיקה משפרת את תוצאות האימון?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

בהחלט נראה שכן. האזנה למוזיקה תתרום להצלחתכם, כל עוד אתם רק מעוניינים לשפר את הכושר, ולא מתעסקים בספורט תחרותי מקצועני, שדורש ריכוז עילאי

אפשר לראות אותם בכל מקום: אצנים שרצים עם אוזניות  בפארק, מתעמלי ספינינג שלא מתחילים לדווש עד שהמוזיקה בוקעת מהרמקולים, ומרימי משקולות שלא נוגעים במכשירים לפני שהלמות התופים מרעידה את חדר הכושר. אבל האם זה באמת תורם לאימון?

האזנה למוזיקה

מרבית המתעמלים החובבנים בהחלט סבורים שכן. "כל שיר אורך בממוצע 4 דקות", מסביר אחד מהם, "כך שאם בזמן של שני שירים אני מספיק לרוץ מסלול של קילומטר וחצי – אני יודע שהיה לי אימון מוצלח".

לדבריהם, תמונות המרצדות על מסך הטלוויזיה שמולם, ובעיקר צלילים, יכולים לספק השראה מצויינת לאימונים, וגם להסיח את הדעת מכאבי השרירים ומהמונוטוניות המשמימה של התרגילים.

צלילים בהחלט יכול לסייע לאימון

המומחים חלוקים בדעתם באשר לנזקים מול התועלות של האזנה למוזיקה בזמן אימון. קצת קולות או צלילים בהחלט יכולים לסייע לאימון טוב יותר, הם סבורים, אבל מנגד, הסחות הדעת עלולות לפגום בקשר הכל כך עדין והכרחי בין הגוף לנפש, ובכך לחבל בתוצאות הפעילות הגופנית.

לפני כשנתיים נערך בבריטניה מחקר שניסה לבדוק את הסוגיה בצורה מדעית: 18 סטודנטים נתבקשו לדווש על אופני כושר – מחציתם בדממה מוחלטת, וחציים לצלילי מוזיקה אלקטרונית קצבית.

התוצאה הייתה חד משמעית, וגילתה כי אלו שהאזינו לצלילים דיוושו בממוצע בקצב גבוה יותר ב-13%, בהשוואה לחבריהם שהתאמנו בקול דממה דקה.

את הסחת הדעת שמספקת המוזיקה מכנים פסיכולוגים "אפקט הניתוק". ד"ר ג'יימס אנסי, פסיכולוג אמריקאי מאטלנטה, מציין כי מתעמלים חדשים שמורשים להתעמל עם מוזיקה דבקים יותר בתוכנית האימונים, בהשוואה לחבריהם המתעמלים בשתיקה.

מוזיקה טובה – כל עוד היא מועילה

"לדעתי זה בסדר גמור שחדר הכושר ייראה כמו מרכז תקשורת", הוא אומר, "כל עוד זה מעודד את האנשים להתעלם מהקשיים ומרחיק אותם מתחושת האי נוחות שבאימון".

אבל תמונת המצב שונה לחלוטין בכל הנוגע לספורט מקצועני. "אתלטים שמעוניינים להגיע להישגים כבירים – לא יכולים להתאמן עם אוזניות iPod על ראשם", אומר פרופ' בנג'מין אוגלס, פסיכולוג מאוניברסיטת אוהיו בארה"ב.

"אם אתה רוצה למצות את היכולת הגופנית שלך", הוא מסביר, "אתה חייב להיות כל כולך מרוכז בגוף שלך, בלי ששום דבר יסיח את דעתך".

עוד בנושא:

איך להפסיק עם התירוצים – ולהתחיל להתעמל

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים