אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > קריטריונים לניתוחי השמנה: האם הגיע הזמן לשנות אותם?

קריטריונים לניתוחי השמנה: האם הגיע הזמן לשנות אותם?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

לניתוחים הקשורים בהשמנת יתר קריטריונים ברורים וקבועים, אבל השנים שעוברות ומחקרים רפואיים חדשים, אשר מתפרסמים חדשות לבקרים ומוכיחים את יעילותם, מביאים לבחינה מחודשת של קריטריונים מעת לעת.

קריטריונים לניתוחי השמנה

לניתוחים הקשורים בהשמנת יתר קריטריונים ברורים וקבועים, אבל השנים שעוברות ומחקרים רפואיים חדשים, אשר מתפרסמים חדשות לבקרים ומוכיחים את יעילותם, מביאים לבחינה מחודשת של קריטריונים מעת לעת.
על השאלה האם לא הגיע הזמן לבצע חשיבה נוספת בנושא הגמשת קריטריונים למועמדים המתאימים לניתוחי השמנה ננסה לענות בכתבה הבאה:

מחקר חדש אשר בוצע במרכז הרפואי בסאות- ווסתרן אשר בארצות הברית קובע כי נתוני מסת הגוף הקיימים כקריטריון עכשווי לניתוחי השמנה מזניחים למעשה קבוצה גדולה של מועמדים בעלי משקל יתר קיצוני המתאימים לניתוח.

המחקר אשר התפרסם בחודש דצמבר האחרון בעיתון BMI לבין מחלות לב תוך כדי בדיקת החיבור בין השניים לניתוחי הרזיה, כך טוענת עורך המחקר ד"ר אדוארד לבינגסטון.

תוצאות המחקר העלו כי פקטורים הקשורים בעבודת הלב לא בהכרח עולים עם שיעורי השמנת היתר. נתוני המחקר גם תומכים בטענה כי השמנת יתר קיצונית בפני עצמה, אינה בהכרח מהווה טריגר יחידי למחלות הקשורות בלב.

החוקרים בדקו נתונים מתוך סקרים שערך המכון לתזונה ובריאות בנושא. הסקר כלל נתונים מתוך מחקר ארצי שנערך בין השנים 1994-1998.

כל 17,234 הנחקרים שהשתתפו בסקר היו בעלי מסת גוף הגדולה מ 20. חשוב לציין כי מסת גוף תקינה עומדת בין 18.5-25 BMI , אדם בעל השמנת יתר קיצונית הוא בעל מסת גוף מעל 40.

ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנת יתר קיצונית מומלץ כיום לקבוצה אשר מסת הגוף שלה עולה על 35 BMI, אשר סובלים בנוסף לכך מתסמינים אחרים של סוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם או תשניק נשימה בשינה.

המחקר החדש מפתיע בנתונים אשר קובעים כי אחוז גבוה של חולים אשר מסת הגוף שלהם בין 30 ל 40 הם למעשה מועמדים מצוינים לניתוח, שכן חלק גדול מהם חשוף למחלות לב הקשורות להשמנה גם במשקל הגוף הזה, חלקם אפילו מועמדים טובים יותר לניתוחים אלו מאנשים בעלי מסת גוף גבוהה יותר.

הנתונים הללו מצביעים על כך שבניגוד למה שנהוג היה לחשוב, גם מטופלים המוגדרים כשמנים, ולא בהכרח באופן קיצוני, יכולים להיות מועמדים מעולים לניתוחי ההרזייה השונים, כיוון שאלה יקטינו את הסיכון שלהם ללקות במחלות לב עקב ההשמנה.

ד"ר ניקולא אבוט מעורכי המחקר טוען כי לא רק מסת הגוף קובעת את מידת התאמתו של המטופל לניתוח הרזייה, אלא גם אופן אחסון השומן בגוף. לדעתו מטופלים הסובלים מהשמנה בטנית, מה שנהוג לכנות השמנת תפוח, מתאימים לניתוח הרזייה גם בערכי BMI מתחת ל 35.

לדעת עורכי המחקר, יש להסיר את הקריטריונים הקשוחים הקיימים כעת ולהסתכל על החולה בזווית מבט רחבה יותר אשר תהא בה התייחסות ספציפית ואישית יותר לכל מועמד באשר הוא.

גם אם מטופל לכאורה אינו עומד בקריטריונים המקובלים, הרי שהוא יכול להיות מועמד הולם שיוכל ליהנות בטווח הרחוק מהשפעתם של הניתוחים להרזייה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים