אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטה עתירת חלבונים או פחמימות? הרכב התזונה ושמירה על המשקל

דיאטה עתירת חלבונים או פחמימות? הרכב התזונה ושמירה על המשקל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כל מה שרציתם לדעת על חשיבות הרכב הדיאטה בשמירה על המשקל לאחר ירידה משמעותית במשקל ועל השפעת התזונה על שינויים בלחץ הדם. הדיאטנית דלית וייסמן מציגה סקירת מחקר עדכנית בנושא

דיאטה עתירת חלבונים

מחקר חדש, שפורסם במגזין  American Journal of Clinical Nutrition טוען כי בכל הנוגע לשמירה מוצלחת על המשקל לאחר ירידה במשקל, ההישג החשוב ביותר הינו ירידה בלחץ הדם.

החוקרים מסבירים כי אנשים רבים מתקשים לשמור על משקלם לאחר הירידה המשמעותית במשקל. בעוד שדיאטה עתירת-חלבונים נמצאה עדיפה על-פני דיאטה עתירת-פחמימות מבחינת ירידה במשקל בטווח הקצר, התועלת של הדיאטות הללו בטווח הארוך אינה-ברורה, במיוחד בכל הנוגע לשמירה על המשקל. יתרה מזאת, בספרות הרפואית אין קונצנזוס באשר להשפעות ארוכות הטווח של דיאטה עתירת-חלבון על גורמי סיכון לבביים.

מהלך המחקר

המחקר בדק כמה הרכב התזונה משחק תפקיד בשמירה על המשקל ובשיפור גורמי הסיכון לתחלואה לבבית. המחקר כלל שני שלבים: השלב הראשון כלל דיאטה דלת-אנרגיה למשך שלושה חודשים. בשלב השני, המשתתפים חולקו באקראי לדיאטה עתירת-פחמימות או דיאטה עתירת-חלבונים, אך עם ערך קלורי כולל נמוך זהה, למשך שנה. כל המשתתפים במחקר סבלו מעודף-משקל או השמנת-יתר, אך פרט לכך היו בריאים.

תוצאות המחקר

המשתתפים ירדו בממוצע 16.5 ק"ג במהלך השלב הראשון ושמרו על ירידה ממוצעת במשקל של 14.5 ק"ג במהלך השלב השני; לא תועדו הבדלים מובהקים בין הקבוצות. עד לתום המחקר, תועדה ירידה של 14.3 מ"מ כספית בערכי לחץ הדם הסיסטולי בקבוצת המשתתפים תחת דיאטה עתירת-חלבונים, וירידה של 7.7 מ"מ כספית בערכים עם דיאטה עתירת-פחמימות. 47% מבין 180 המשתתפים שהחלו במחקר השלימו את שני השלבים של המחקר.

לסיכום, מהתוצאות עולה כי להרכב החלבונים או הפחמימות אין השפעה על שמירה על המשקל לאחר ירידה במשקל. החוקרים מצאו השפעה משמעותית של דיאטה עתירת-פחמימות או דיאטה עתירת-חלבונים על ערכי לחץ הדם הסיסטולי, עם עדיפות לדיאטה עתירת-חלבונים.

עוד בנושא:

הקשר בין השמנת יתר וצריכת אלכוהול

הקשר בין השמנת יתר והפרעות אכילה

ויטמינים: כל מה שרצית לדעת

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים