Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פעילות גופנית: האם ילדינו מתאמנים מספיק?

פעילות גופנית: האם ילדינו מתאמנים מספיק?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

נתונים חדשים אשר נאספו ממחקר חדש קובעים כי רק ילד אחד מתוך ארבעים! בגילאי 11, עונה לדרישות הסטנדרטיות של פעילות גופנית הולמת, של שעת תרגול אחת ביום, המומלצת בגיל זה.

פעילות גופנית וילדים

במחקר חדש אשר נערך באוניברסיטת העיר באת' בבריטניה השתתפו 5595 ילדים ומסקנותיו העלו כי בקרב קבוצת הנבדקים, 95% מן הבנים ו 99.6% מן הבנות לא הצליחו להגיע לשעת פעילות גופנית אחת ביום המומלצת לילדים בגילם.

הארכיב לתיעוד מחלות ילדים בבריטניה ביצע את המחקר הנ"ל לאחר דרישתו של הארגון הרפואי הבריטי להעלות את רמת המודעות לסכנות הטמונות בהשמנת ילדים.

המחקר מצביע על תמונה שחורה הרבה יותר מזו שהועלתה במחקר הקודם שנערך בנושא בשנת 2002 ואשר בו הנתונים היו מעודדים יותר.

המחקר החדש, כיסה קבוצת ילדים מגיל הלידה מאזור בריסטול, וניסה לגלות את הקשר בין סגנון חיים למחלות.

לילדים אשר השתתפו במחקר זה הוצמדו מכשירים אשר ניטרו את כמות הפעילות הגופנית שלהם בכל רגע נתון. החיישנים הרגישים הללו מדדו בצורה מדויקת כל תנועה וכל מאמץ גופני בכל רמה שהיא למשך כל ימות השבוע.

הנתונים שנאספו הוכיחו כי ילדים מבצעים באופן יומי כ 17 דקות בלבד של פעילות גופנית המוגדרת כ"ממוצעת", וכדקה אחת בלבד עד שתיים של מה שתואר כפעילות גופנית "מאומצת".

ד"ר קלקום מאטוקס, אחד מן החוקרים אשר השתתפו במחקר, סיפר כי הופתע לגלות כי כל כך מעט ילדים, מתוך אלו אשר נבדקו, מצליחים לבצע כשעה ביום של מה שהוגדר כפעילות גופנית מתונה מומלצת.

הוא הודה כי שעת פעילות גופנית מומלצת ביום הוא נתון אשר נקבע על ידי מומחים לתרגול גופני, ויתכן ומדובר בנתון שאפתני יתר על המידה לנוכח המציאות.

"העניין מצביע על כך שיתכן ואנו דורשים יותר מדי מן הילדים…עלינו לזכור כי למרות שלמראית העין נדמה כי ילדים אינם מבצעים מספיק פעילות גופנית, הרי שבמרבית המקרים הם מבצעים פעילות גופנית כפולה מזו של המבוגרים".

החוקרים מצביעים לעומת זאת על תמונה שחורה למדי הנובעת מן הפער בין נתוני האמת לבין נתונים סטטיסטיים בנושא אשר הוצגו על ידי רשויות הבריאות הבריטיות.

בעוד שהסקר האחרון בנושא עלי ידי הרשויות הבריטיות הצביע על 77% מן הבנים וכ 64% מן הבנות כעונים לדרישות הפעילות המומלצת לפעילות גופנית תקינה הרי שהמציאות מעידה על תוצאות הפוכות לחלוטין.

פעילות גופנית נמוכה יתר על המידה נקשרה כבר בעבר כגורם המעמיד את הילד בקבוצת סיכון גבוהה לסבול מהשמנת יתר, מה שמעלה כמובן בתורו את הסיכון לחלות במחלות הקשורות להשמנת יתר כגון מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם או סרטן.

מחקר חדש, אשר הוזמן על ידי קרן המלכה לבריאות, מציע כי השיעורים הגבוהים של השמנה הם בעלי קשר ישיר להוצאות הבריאות הגבוהות העולות בהתמדה בבריטניה וכל זאת באחוזים גבוהים יותר מבעבר.

נתון זה, בדומה לנתונים דומים אשר נאספו ממדינות שונות במערב, מצביע על הנטל הכספי הנלווה שמייצרת בעיית השמנת היתר על מערכות בריאות ממשלתיות ברחבי העולם.

חברי הדו"ח טוענים בלאקוניות, "אף אחד לא ממש יודע מה יהיה גודל החשבון, אבל אין ספק שהוא יהיה גדול מאד…".

ד"ר ריצארד ווינסלי, מן העומדים בראש המכון לחקר בריאות הילדים בבריטניה טוען כי על פי מחקרים דומים רבים יתכן שמנת הפעילות הגופנית המומלצת בקרב ילדים היא אף יותר משעה ביום.

"כאשר אנו חושבים על עיסוקיהם של ילדנו", הוא טוען "הזמן המוקדש למשחקים, לנסיעה לבית הספר, החזרה ממנה והזמן המבוזבז לשווא בבית אנו מבינים לפתע שזו משימה אפשרית למדי למצוא גם שעה אחת ביום לפחות לצורך פעילות גופנית לילד".

"ילדים קטנים אוהבים באופן טבעי להתרוצץ. אם הם נמצאים בסביבה מבוקרת ובטוחה המעודדת זאת, הם ישמח לעשות זאת בכל מקרה".

בעשרים השנה האחרונות הוכפל מספר ההסעות לבתי הספר והיחס בין הליכת ילדים לבית ספר לבין נסיעה אליו, יורד בהתמדה.

השילוב הרצחני של פחות תנועה ויותר תזונה עתירת קלוריות וחטיפים יוצר סיכון ממשי על חיי הילדים.

בבריטניה לפחות מאמצת הממשלה ברצינות את ממצאי המחקר ומכריזה על השמנת ילדים כעל בעיה לאומית והיא תציג בקרוב תוכנית למיגור ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער.

בישראל נדמה שאנו ממשיכים לאפשר לילדינו להשמין ומתעלמים כמעט לחלוטין מקיומה של הבעיה.

אין פתרון פלאים ליצירת אורך חיים בריא לילדים, ועיקר המשימה במקרה הזה מוטלת על ההורים, לייצר סביבה בריאה ופעלתנית עבור ילדיהם.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים