אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > האם ניתוח בריאטרי יכול להפוך אותנו לצעירים יותר?

האם ניתוח בריאטרי יכול להפוך אותנו לצעירים יותר?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה מצאו שכשנה אחרי ניתוח בריאטרי ניתן למצוא אצל המנותחים סמנים גנטיים המעידים על הצערת הגוף. המחקר הראשון מסוגו הוצג בכנס "שבוע השמנת היתר" בארה"ב – האירוע הבינלאומי הגדול ביותר העוסק בהשמנה, באספקטים הקליניים והמדעיים של המחלה, בטיפול ובמניעה.

ניתוח בריאטרי

החוקרים בדקו נתונים גנטיים של 51 מטופלים לפני ואחרי ניתוח מעקף קיבה. רוב המנותחים (76.5%) היו נשים, הגיל הממוצע היה 49 וה-BMI  הממוצע  44.3.

שנה לאחר הניתוח הפסידו המנותחים בממוצע 71% מעודף המשקל. בנוסף נבדקו מדדים של תהליכים דלקתיים:

 • מדד CRP – שירד ביותר מ-60%
 • רמת האינסולין בצום שירדה פי 4 (מ-24 ל-6).

החוקרים בדקו, בפעם הראשונה במחקרים מסוג זה, את אורך הטלומרים לפני, ושנה אחרי הניתוח. הטלומרים הם אזורי הקצה של הכרומוזום ואזורים אלו הם הפגיעים ביותר מבחינת השתנות הכרומוזום עם הגיל.

אצל אנשים צעירים מנגנון התיקון האוטומטי (באמצעות אנזים ספציפי) עובד כראוי כדי להגן על הטלומר מפני השתנות. בתהליך ההזדקנות וכתוצאה ממחלות כרוניות אין מספיק אנזים כדי לתקן אוטומטית את הטלומר והוא מתקצר.

החוקרים מצאו אצל חלק מהמנותחים הבריאטריים התארכות של הטלומר בעקבות הניתוח. חולים שלפני הניתוח סבלו מרמות גבוהות של כולסטרול LDL (הכולסטרול ה"רע") ושל CRP, הראו ירידה משמעותית בסמנים אלו, אבל בה בעת גם הארכה של הטלומרים שלהם.

סילוק גורמי המחלה הקשורים להשמנת יתר, לא רק שיפר את המצב הבריאותי הרגעי אלא "החזיר את הגוף לאחור" מבחינת הסיכונים של גורמי המחלה

ניתן להראות כי סילוק גורמי המחלה הקשורים להשמנת יתר, לא רק שיפר את המצב הבריאותי הרגעי, אלא "החזיר את הגוף לאחור" מבחינת הסיכונים של גורמי המחלה. הארכת הטלומרים, או במילים אחרות סילוק גורמי ההזדקנות, יכול להשפיע על מניעת מחלות עתידיות כמו סוכרת, מחלות כליליות ואולי אפילו סוגים מסוימים של סרטן.

החוקרים דיווחו שאצל החולים עם רמת CRP  גבוהה לפני הניתוח נמצא קשר ישיר בין אחוזי הירידה במשקל והארכת הטלומרים ואצל החולים עם רמה גבוהה של כולסטרול LDL, הגדלת ריכוז הכולסטרול HDL  ("כולסטרול טוב") גרמה אף היא להארכת הטלומרים. עם זאת סבורים החוקרים שיש לבצע מחקרים נוספים שיאוששו את ההשערה שהארכת הטלומרים משפיעה חיובית על המצב הבריאותי.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים