Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח טבעת להצרת קיבה תורם להארכת תוחלת החיים

ניתוח טבעת להצרת קיבה תורם להארכת תוחלת החיים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש, אשר נתוניו התפרסמו לאחרונה באוסטרליה, קובע כי בקרב קבוצת מטופלים אשר עברו ניתוח טבעת להצרת קיבה, נצפתה ירידה של 72% בשיעור התמותה לעומת נבדקים שסבלו מהשמנה ולא טופלו.

ניתוח טבעת

תוצאות המחקר חשובות עד מאד, שכן הוא מוכיח כי אנשים בעלי עודף משקל קיצוני, אשר נמצאים כמובן בקבוצת סיכון גבוהה מיתר האוכלוסייה להתפתחות מחלות אופייניות להשמנה וכן לתמותה מוקדמת בשיעור גבוה יותר, יכולים כעת להבריא ולהאריך את תוחלת החיים באמצעות ניתוח פשוט.

מסביר ד"ר פול אוברייאן ממרכז המחקר מונאש שבאוניברסיטת מלבורן: "התוצאה המפתיעה של המחקר מוכיחה כי יש אפשרות ליהנות מהפחתת הסיכונים הכרוכים במשקל עודף לא רק באמצעות ניתוחי קיצור קיבה אחרים הנחשבים למסובכים יותר כמו מעקף קיבה".

המחקר מערב קבוצה של נבדקים בגילאי 37 ועד 70 אשר מסת הגוף שלהם, ה: BMI , גבוהה מ 35. נכללו 966 מטופלים אשר עברו ניתוח טבעת (גיל ממוצע 47, BMI ממוצע 45) ו 2119 נבדקים שלא קיבלו טיפול להשמנה שלהם (גיל ממוצע 55, BMI ממוצע 38)

בקבוצת המנותחים נצפו בתקופת המעקב 4 מקרי מוות ( מחלת לב, 2 מקרי סרטן ומקרה אחד של התאבדות), לעומת 225 מקרי מוות בקרב האוכלוסיה המקבילה אשר לא עברה כל הליך רפואי וכל זאת בטווח של 12 שנים בלבד.

אחרי נטרול השפעתם של נתונים סטטיסטיים היכולים להשפיע על תוצאות המחקר כגון גיל, תקופת המעקב, מין ומסת BMI נמצע שהסכנה לתמותה מופחתת ב 72% בקרב המטופלים שעברו ניתוח טבעת.

יתכן שהיו נתונים נוספים של שונות בקרב שתי קבוצות המחקר אשר השפיעו על מקרי התמותה השונים בקרב שתי האוכלוסיות הנבדקות.

ואולם, התוצאות הללו מקבילות לנתונים אשר נאספו ממחקרים דומים, המצביעים אף הם על מגמה דומה של הפחתת תמותה , בין 30% ל89%, בקרב שמנים שעברו ניתוח להרזייה.

ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת מאושר בישראל כבר משנת 1995 ומתאים לאוכלוסיה בעלת מסת BMI של מעל ל 40, או לחולים עם BMI מעל 35 שהינם סוכרתיים, סובלים מיתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, תשניק נשימה בשינה ומחלות אחרות הקשורות להשמנה.

הניתוח אורך כחצי שעה עד שעה, מתבצע בהרדמה כללית ללא פתיחת הבטן, באופן לפרוסקופי – זעיר פולשני. המנתח מחדיר מצלמה זעירה ושולט על הנעשה בהסתכלות על מסכי וידיאו.

בארץ עברו כ- 15000 איש ניתוח טבעת, התורם לירידה של כ 50% מעודף המשקל תוך שנה.

הניתוח מוכר ומאושר על ידי כל הקופות ועל ידי מירב הביטוחים הפרטיים.

זמן ההתאוששות קצר ויש המשתחררים כבר באותו היום מבית החולים.

הטבעת מותכנת על חלקה העליון של הקיבה ויוצרת כיס קיבה קטן אשר נמתך ע"י האוכל ועקב כך יוצר תחושת שובע. את הטבעת מכוונים תחת שיקוף ברנטגן כחודש לאחר הניתוח, כך שתתאים בגודלה לכל מטופל.

כמו בכל הניתוחים להרזייה, חשוב עד מאד להסתגל, כבר בשנה הראשונה שלאחר הניתוח, לאורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית יומיומית, כדי לשמר את הירידה במשקל לכל החיים.

עוד בנושא:

כל מה שרצית לדעת על ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת

 

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים