Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > הדינמיקה החברתית של ההשמנה

הדינמיקה החברתית של ההשמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תופעת ההשמנה: מסתבר שבארצות הברית ניתן להיות שמנה ועם זאת מקובלת חברתית. החלום של להישאר במשקל עודף מבלי לחוש בדחייה או בביקורת חברתית על כך, הופך לאחרונה לאפשרי

תופעת ההשמנה

משקל עודף בקרב נשים בנות עשרים ומעלה הופך אט אט בארצות הברית למקובל מבחינה חברתית. נשים שמנות מרגישות פחות ביקורת חברתית ודחייה מבעבר. הסיבה לכך נעוצה אולי בעובדה ששליש מהנשים בגילאים אלו סובלות מהשמנה.

המשקל הממוצע של נשים בגילאי שלושים עד שישים עלה בעשרה קילוגרם בממוצע או בארבעה עשר אחוז לערך מאז 1976, כך מדווח מחקר חדש אשר נערך על ידי פרנק היילנד, ומרי ברק ומתפרסם בגליון המגזין Economic Inquiry . עוד נמצא כי נשים שמנות באופן קיצוני, אשר משקלן מעל 125 קילוגרם, העלו 18% ממשקלן בהשוואה לשנות השבעים.

המחקר מצביע על כך שהדימוי העצמי השתנה וכי השמנת יתר הפכה מקובלת יותר ברמה החברתית והבין אישית. כך, בשנת 1994 משקלה הממוצע של אישה אמריקאית עמד על 67 קילוגרם והיא הצהירה כי ברצונה לשקול 60 קילוגרם בלבד, ואילו בשנת 2002 משקלה הממוצע של האישה האמריקנית היה 69 קילוגרם והיא היתה מעוניינת לשקול 61 קילוגרם בלבד.

מבחינה חברתית קיים פחות לחץ חברתי מבעבר על נשים בעלות משקל עודף ואף המשקל הממוצע המוגדר על ידי הנשים עצמן כמיטבי עלה.

סקר מלב"י: המשקל הממוצע של האשה הישראלית ב-2006 – 64 ק"ג

איך יורדים בצורה מושכלת במשקל?

על פי היילנד, השמנת יתר על ידי נשים מונעת מדינמיקה חברתית בעלת מרכיבים שונים בהם: מחירי מזון נמוכים, מנות גדולות יותר, שינויים במה שמוגדר כמשקל נאות מבחינת אידיאל היופי וכמו כן שינויי תפיסה המונעים על ידי הנשים עצמן.

מבחינה רפואית, אין ספק כי טרנד חדש זה הוא בעל השלכות בריאותיות חמורות בשל מחלות הקשורות בהשמנה כגון סכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן ומחלות אחרות. אולם מן האספקט הפסיכולוגי של העניין קיימת נחמה בעובדה שאישה בעלת משקל עודף יודעת שהיא אינה היחידה, ועל כן היא נהנית מתחושת הקלה הכרוכה בהיותה חלק מקבוצה גדלה והולכת של נשים בעלות משקל עודף.

במחקר נוסף שנערך על ידי מרכז ואוניברסיטת סאן דייגו אשר בקליפורניה, חוקרים מצאו כי שיעורי השמנת יתר גדלים וניתן לתופעה הכשר על ידי רשתות חברתיות תומכות, בעיקר כאלו המנוהלות על ידי נשים.

המחקר התפרסם בגליון יולי של הNew England Journal of Medicine והוא מסתמך על נתונים אשר נאספו בקרב 12,067 נבדקים במשך 32 שנים החל משנת 1971 ועד 2003 .

המחקר קובע כי נשים אשר להן אחות או חברה בעלת משקל עודף, הן בעלות סיכוי רב יותר להשמין בעצמן. ממצאים דומים התגלו גם לגבי גברים: גם גברים להם אחים או חברים בעלי משקל עודף נמצאים בקבוצת סיכון להשמנת יתר.

רשת התמיכה המשפחתית והחברתית מסייעת להתעלם מסכנות ההשמנה. תחושת השייכות לקבוצה קרובה, בעלת משקל עודף, מסייעת לרבים מאיתנו שלא לראות את הפגם בעצמנו.

האח האחות, החבר או החברה השמנים מהוים זרז חמור יותר ממה שחשבנו להתפתחות משקל עודף. אולם,  לתמיכה החברתית שאנו מקבלים כגיבוי למשקלנו העודף יש מחיר רפואי שאינו מגובה ברמה החברתית. ההשמנה הופכת עם הזמן לענין אישי, מבלי שהחברה תהיה שותפה לבעיות הבריאותיות עימן אנו נאלצים להתמודד בעתיד.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים