אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > הדרכת מטופל לאחר הסרת עודפי עור מהבטן

הדרכת מטופל לאחר הסרת עודפי עור מהבטן

ד"ר שרונה צ'רניאק

מומחית בכירורגיה פלסטית, רופאה בכירה ביחידה לכירורגיה פלסטית בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, בוגרת התמחות על בניתוחים לעיצוב הגוף לאחר ירידה מאסיבית במשקל. משמשת כמרכזת תחום עיצוב הגוף לאחר ירידה מאסיבית במשקל באסיא מדיקל… למידע נוסף »

שלח שאלה

מטופל/ת יקר/ה,

משך הליך ההחלמה לאחר הניתוח, תלוי במצבך הרפואי הכללי וסוג הניתוח שעברת.

בהדרכה זו נביא בפניך המלצות להמשך מעקב וטיפול.

מניעה וטיפול בכאב:

לטיפול בכאב חשיבות רבה בהאצת תהליך ההחלמה והחזרה לשגרה לאחר הניתוח.

נטילת תרופות לשיכוך כאב באופן קבוע, בימים הראשונים לאחר ניתוח, בהתאם להנחיות הרופא, תסייע בשיכוך כאב יעיל וממושך. חשוב ליטול את משככי הכאבים בטרם התגברות עוצמת הכאב. קל יותר לטפל בכאב בטרם הוא מתגבר.

במידה ואין רגישות ידועה לתרופות – ניתן לקחת 1 גרם אופטלגין מדי 6 שעות, ולשלב יחד עם 1 גרם אקומול. אם הכאב חזק, ניתן לקחת 1 כדור זלדיאר במקום האקומול מדי 6 שעות (יחד עם האופטלגין). חשוב מאוד לא לקחת אקומול יחד עם זלדיאר (כי בשניהם יש אותו חומר פעיל. לא לעבור 4 גרם אקומול ביום, לא לעבור 4 גרם אופטלגין ביום.

טיפול באזור הניתוח ובנקזים:

לאחר הניתוח תשוחרר עם נקזים שמטרתם לנקז נוזלים שמצטברים באזור הניתוח, חשוב לנקז את הנוזלים שכן הם יכולים להפריע לריפוי ולגרום לאי נוחות. הנקזים מקובעים לדופן הבטן באמצעות תפרים בכדי למנוע את שליפתם. במידה והנקז נשלף / התפר נפתח – נא לעדכן את ד"ר צ'רניאק.

האחיות במחלקה ינחו אותך כיצד יש לרוקן את הנקזים ולתעד את ההפרשה. חשוב מאוד ”לסחוט“ את הנקזים בהתאם להנחיית הצוות בכדי למנוע את סתימתם ולהקפיד ליצור ואקום ברימון הנקז. לעיתים ישנה הפרשה ודלף של נוזל סביב פתח הנקז, ניתן להשתמש בגזות / פדים בכדי לספוג את ההפרשה. בתחילה הנוזל בנקזים יהיה אדום, ואט ואט יהפוך לורדרד, ובהמשך ורדרד-צהבהב. חשוב לדייק ברישום כמות ההפרשה בנקזים מדי יום בכדי שניתן יהיה להוציאם בזמן הנכון. יש לתעד את כמות ההפרשה בשעה 8:00 ובשעה 20:00. כמות ההפרשה בנקז נבדקת כאשר הנקז ללא ואקום.

 

דוגמא לתיעוד ההפרשה:

תאריך נקז 1 נקז 2 נקז 3
1.1.20 08:00 25 10 25
1.1.20 20:00 35 15 50

 

חבישה וחגורת בטן:

לאחר השחרור יהיו פדים על החתכים הניתוחיים מתחת לחגורת הבטן וסביב פתח הנקזים. חשוב להחליף את הפדים מדי יום בכדי לספוח לחות ולמנוע גירוי של החתך ע"י חגורת הבטן. אין צורך להשתמש בפלסטר בכדי לקבע אותם – חגורת הבטן תחזיק אותם במקום, חשוב לרפד עם פד היכן שעוברים הנקזים בכדי למנוע לחץ מקומי.

חשוב לקבע את הנקזים לחגורת הבטן / בגד בכדי למנוע את שליפתם. יש ללבוש את חגורת הבטן 24 שעות ביממה ,פרט למלקחת / החלפות החבישה / בעת כיבוס חגורת הבטן. במידה וחגורת הבטן מתלכלכת מהפרשות יש לכבס במים קרים, חשוב להקפיד לכבס את החגורה כשהיא סגורה (הוולקרו מחובר), ניתן לכבס במכונת כביסה (ללא מרכך) ולא לייבש במייבש. מומלץ ללבוש גופיה / חולצת כותנה מתחת לחגורת הבטן בכדי למנוע גירוי של העור.

רחצה:

ניתן  להתקלח כעבור 48 שעות מהניתוח (כולל חפיפת ראש). אין לבצע אמבטיות אלא מקלחות בלבד.

אין מניעה להתרחץ עם הנקזים, ניתן לתלות אותם על חוט סביב הצוואר ובכך למנוע משיכה שלהם בעת הרחצה.

יש לשמור על ניקיון פצעי הניתוח ולדאוג שיהיו יבשים ונקיים לאחר המקלחת, אין לשפשף את העור אלא לייבש בטפיחות עדינות. אין להשתמש בקרם גוף / משחות על החתכים הניתוחיים. אין לנסות לקלף את הדבק או להוריד פלסטרים – אלא אם הם נופלים לבד.

חשוב מאוד לפתוח את החגורה בעת שכיבה במיטה, להמתין מספר דקות, להתיישב לאט, להמתין מספר דקות ורק אז להתרומם בזהירות ולגשת למקלחת. חשוב מאוד שבמקלחות הראשונות יהיה איתכם מישהו שיוכל לעזור לכם במידה ותחושו מסוחררים. מומלץ לבצע את המקלחות הראשונות בישיבה.

תזונה:

חשוב מאוד להגביר את צריכת החלבון ל 70-100 גרם חלבון ליום, לצורך החלמה תקינה של החתכים הניתוחיים. יש להקפיד על דיאטה דלת מלח.

חזרה לשגרה ופעילות גופנית:

 • חשוב לנוח במהלך ה 24-48 שעות לאחר הניתוח. ניתן לנוח במיטה או בכורסא נשכבת.
 • חשוב לשמור על ניידות לאחר הניתוח ולהימנע משכיבה ממושכת במשך היום. חשוב לקום ולהסתובב מדי שעתיים בכדי למנוע היווצרות קרישי דם.
 • בימים הראשונים לאחר הניתוח חשוב להקפיד לשכב עם ראש מורם על 2 כריות, וברכיים מורמות על 2 כריות. יש ללכת כפופים בימים הראשונים לאחר הניתוח – בכך מפחיתים את הלחץ על החתך הניתוחי.
 • יש להימנע מהרמת משאות כבדים (מעבר ל1 ק"ג) עד לקבלת הנחיה מהרופא המנתח.
 • אין לבצע שום פעילות גופנית מאומצת (כולל משקולות או תרגילים הכוללים התכופפות/משיכה/דחיפה/הרמה), ורק לאחר אישור הרופא המנתח.
 • חזרה לעבודה – מועד החזרה לעבודה תלוי באופי העבודה ובהרגשת המנותח. לרוב תהליך ההחלמה הוא עד 2-4 שבועות.
 • אין לחשוף את הצלקות הניתוחיות לשמש במשך 12 חודשים.
 • חשוב לזכור שעישון פוגע בריפוי הפצע.

המשך מעקב וטיפול:

יש להגיע לביקורת בהתאם לתור שתואם בעת השחרור, לרב לאחר שבוע מהניתוח,  יש ליצור קשר עם צוות המרפאה בטלפון 03-7645444, אלה – 0548038709

יש להודיע מידית לד"ר צ'רניאק במצבים הבאים: 

 • חום מעל 38° צלזיוס.
 • צמרמורות.
 • כאב שאינו מוקל או החמרה בכאב.
 • נפיחות, תחושת לחץ מוגברת או אודם באזור הניתוח.
 • הפרשה מוגלתית בעלת ריח רע מאזור הניתוח / הנקזים.
 • דמם מאזור הניתוח שלא פוסק בהפעלת לחץ קל.
 • קוצר נשימה או לחץ בחזה, נפיחות/כאבים בשוקיים.
 • פריחה או הופעת שלפוחיות על העור.

בברכת בריאות איתנה.

ההדרכה מיועדת למטופל ולמשפחתו.

טופס זה מנוסח בלשון זכר אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

מרכז לכירורגיה פלסטית

למידע נוסף »

מחקרים דומים