אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ההמלצה שלנו: תפוח סמית בכל יום

ההמלצה שלנו: תפוח סמית בכל יום

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מתחשק לכם חטיף? קחו תפוח. רק מה, פירות רבים מכילים סוכר ואסור להגזים בהם, אז איך בכל זאת אפשר לשמור על תפריט מאוזן ולשלב בו את הפירות הנכונים? שאלה מצוינת. חוקרים אמריקאים בדקו וחזרו עם תשובה מדעית

תפריט דיאטה מאוזן יבקש מכם לאכול שפע של ירקות ובו בעת יגביל את מספר הפירות שאתם יכולים לאכול עקב תכולת הסוכר הגבוהה הנמצאת בחלק מהפירות. בכל מקרה, פירות תמיד עדיפים על גבי חטיפים מעובדים, אבל כשאתם באים לשלב את הפרי היומי שלכם בתפריט צריך להתחשב ביתרונות הבריאותיים שלהם ותרומתם לשמירה על אורח חיים כתהליך.

תפוחים ותזונה

חיידקים ידידותיים בקרב שמנים

מדענים באוניברסיטת מדינת וושינגטון  בדקו מהם יתרונות התפוחים בשמירה על משקל גוף מאוזן במהלך דיאטה או בכלל. ולא סתם, הם מציינים את התפוחים מזן סמית ככאלו שיכולים לסייע לכם בקרב במלחמה על השמנת היתר. החוקרים מציינים כי תפוח העץ מזן סמית מכיל אחוז גבוה של תרכובות תזונתיות, שאינן ניתנות לעיכול, כגון סיבים תזונתיים ופוליפנולים, המעודדים את התפתחותם של חיידקים ידידותיים במעי הגס.

מחקרים הראו כי האיזון של קהילות חיידקים במעי הגס של אנשים שמנים הוא בעייתי. התוצאה היא תוצרי לוואי של חיידקים הגורמים לדלקות ומשפיעים על שלל התפתחויות של הפרעות מטבוליות, כמו סוכרת הקשורה קשר ישיר להשמנת יתר קיצונית.

"אנחנו יודעים שבאופן כללי תפוחים הם מקור טוב של תרכובות בלתי ניתנות לעיכול, אבל יש הבדלים בסוגים", אמר מדען המזון והחוקר הראשי של המחקר, ג'וליאנה נוראטו. "תוצאות מחקר זה יעזרו לצרכנים להבחין בין זני תפוחים שיכולים לסייע במאבק נגד השמנת יתר ולסייע להם לצרוך את התפוחים היעילים יותר עבורם באפקט אנטי ההשמנה שהם מייצרים בגופנו".

מהמחקר עולה כי למרות הלעיסה, חשיפה לחומצות קיבה ולאנזימי עיכול, תרכובות בלתי מתעכלות בתפוחים נותרו על כנן כאשר הן הגיעו למעי הגס. בהגעתן אל המעי הגס הן הותססו על ידי חיידקים והיטיבו עם צמיחה של חיידקים ידידותיים במעיים.

תפוחי גרנד סמית היעילים ביותר

המחקר הראה כי תפוח גרנד סמית, אותו התפוח ירוק חמוץ, היה היעיל ביותר מבין כל סוגי התפוחים בתוצאותיהם כמי שמסייעים להפרשת חיידקים ידידותיים במעיים המהווים נוגדנים להשמנת יתר.

תפוחים ותזונה

תפוח שעובד על עכברים

המחקר שבדק באמצעות עכברי מעבדה את התרכובות שמפורשות כתוצאה מעיכול התפוחים הראה, כי "תרכובות בלתי מתעכלות בתפוחי גרנד סמית למעשה שינו את הפרופורציות של חיידקים צוואתיים בעכברים שמנים וגרמו לנוכחות חיידקי מעיים חיובים אשר נמצאו בעיקר בעכברים רזים. מה שקובע את האיזון של חיידקים במעי הגס שלנו הוא המזון שאנו צורכים", אמרו עורכי המחקר, "הקמת איזון בריא של חיידקים במעי הגס מייצבת תהליכים מטבוליים המשפיעים על דלקת, כמו שיפור בתחושת השובע של האדם".

חשוב לציין כי צריכת התפוחים עצמה צריכה להיעשות במידה וכי אלו צריכים להיות במצב הצבירה הטבעי שלהם, לא אפויים או מסוכרים. אם גם אתם מתלבטים מהו הפרי היומי המותר לכם לצורך צריכה מאוזנת ושמירה עת תפריט דיאטה יעיל התורם לכם, נדמה כי תפוחי הסמית יכולים לספק את התשובה גם עבורכם.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים