Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנה זה מדבק

השמנה זה מדבק

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנה היא לא רק מגיפה – היא עלולה אף להיות מדבקת. כך לפי מחקר חדש, הקובע כי חברים ועמיתים לעבודה עלולים לגרום להשמנה

השמנה בעבודה

רוב הרופאים מאמינים, ששיעורי ההשמנה העולים נגרמים כתוצאה מאורח חיים נטול פעילות פיזית ומאכילת יתר, במיוחד של אוכל מהיר.

ואולם, מחקר בריטי חדש מציע נקודת מבט שונה על תופעת ההשמנה. במקום לנמק אל שיעורי ההשמנה העולים באופן פיזיולוגי, הא מציע הסבר סוציולוגי. מהמחקר עולה, כי תת-המודע, המתמודד מול הלחץ החברתי, הוא האחראי לקו המותניים ההולך ומתרחב של הפרטים בחברה. לפי ממצאי המחקר, הפרטים מושפעים באופן משמעותי מסביבתם, ומשמינים מפני שמספר השמנים סביבם הולך וגדל.

המחקר נערך על ידי פרופ' דייויד בלנצ'פלאואר מהוועדה למדיניות כספית של ה-Bank of England, ופרופ' אנדרו אוסוולד מאוניברסיטת וורוויקנבדקו, ובמהלכו נבדקו כ-30,000 אנשים מ-29 ארצות אירופיות, על פני תקופה של חמישים שנה.

מהמחקר עולה, כי השמנה יכולה לעבור בחברה כמו "וירוס" חברתי. "קל יותר להיות שמן בחברה שמנה", מסבירים החוקרים. את התופעה הזאת הם מכנים "השמנה חקיינית" (imitative obesity).

מספר האנשים השמנים באנגליה נמצא בעלייה חדה מאז שנות השישים. בעוד שב-1980, 6% מהגברים ו-8% מהנשים באנגליה היו שמנים, עשרים שנה לאחר מכן, 22% מהגברים ו-23% מהנשים היו שמנים. לפחות 11 מיליון נשים ו-9 מיליון גברים באנגליה נמצאים כיום במצב של עודף משקל, ואילו 12 מיליון נמצאים במצב של השמנת יתר קלינית (obese). אם המגמה הזו תמשיך, עד שנת 2020 יהיו שליש מהמבוגרים ומחצית מהילדים באנגליה שמנים.

"הצריכה הקלורית עלתה, אבל זה לא מסביר למה אנשים אוכלים יותר", אומר פרופ' אוסוולד, ומוסיף: "יש מי שטוענים שהשמנת יתר נגרמה בשל העובדה שהאוכל זול יותר, אבל אם השמנה היא תגובה ליכולות הקנייה הגדולות יותר, למה אנחנו רואים דרך קבע שאנשים עשירים רזים יותר מהעניים?"

החוקרים הסתמכו על מחקרים מ-1958, שבדקו את רמת שביעות הרצון של אנשים ביחס למדד מסת הגוף שלהם. הם גילו קשר בין רווחה אישית (well-being) לבין מדד מסת הגוף: אנשים שהחשיבו את עצמם שמנים נטו להיות פחות מאושרים.

כמו כן, החוקרים גילו, שהדימוי העצמי של אנשים שמנים מושפעת מאוד מהמשקל של הסובבים אותם. ככל שיותר אנשים שמנים מתחרים מולם על מקומות עבודה, סטטוס או בני זוג, הם מחשיבים את עצמם שמנים פחות. במילים אחרות, התשובה לשאלה מיהו אדם שמן נגזרת מהנורמה החברתית.

"כשהשכן שלי משמין קצת, אני משמין קצת", טען אחד ממשתתפי המחקר, "כי עכשיו אני כבר לא צריך להיות כל כך רזה כדי להתחרות בו".

החוקרים גורסים, כי "כאשר אנשים מודאגים לגבי המשקל היחסי שלהם, עלול להתפתח סוג של השמנה חקיינית, שבה אנשים ינסו, בצורה לא מודעת, לעמוד בקצב ההשמנה של הסביבה".

יוצא, אפוא, שלתופעת ההשמנה יש השפעה חברתית נורמטיבית: הפרטים בחברה משמינים גם מפני שזוהי הנורמה המקובלת בחברה.

עוד בנושא:

אני שמן בגלל אחרים

הדינמיקה החברתית של ההשמנה

להשמין מעצבות?- על דיכאון והשמנה

גברים נשים והסנדוויץ שביניהם

מחקר: התמכרות לאוכל דומה להתמכרות לסמים

שמנים? זה רק בגלל שהמוח שלכם בנוי אחרת

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים