Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מישל אובמה נלחמת בהשמנת ילדים. הורים, על אחריותכם!

מישל אובמה נלחמת בהשמנת ילדים. הורים, על אחריותכם!

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

קחו דוגמה מאשת הנשיא מישל אובמה, כדי להילחם בהשמנת יתר היא הקימה גינת ירק בבית הלבן ועובדת שם עם בנותיה. ד"ר אסנת רזיאל מפרטת על האחריות ההורית במניעת השמנת יתר אצל ילדים

מישל אובמה וילדיה

אתם שואלים את עצמכם לא מעט פעמים מהו התפקיד שלכם, ההורים, במניעת השמנת יתר בקרב ילדיכם? אתם רואים אותם מעלים במשקל מעבר למה שצריך, אבל לא בטוחים מה החלק שלכם בכך ומתי עליכם להתערב? בשנים האחרונות פורסמו מחקרים מפורטים העוסקים בחלק האפקטיבי של האחריות ההורית להשמנת יתר אצל ילדיהם.

ככל שהזמן חולף, עולים עוד ועוד נתונים המחזקים את ההנחה כי הורים הם חלק אינטגרלי מתהליך השמנת יתר או מניעתה אצל ילדיהם. להורים תפקיד מכריע בעיצוב הרגלי תזונה נכונים אצל ילדיהם, ספורט, פעילות חברתית והרגלים "טובים" לחיים, שלרבים מהם יש קשר לתזונה נכונה ולדפוסי התנהגות חיוביים אצל ילדים.

יוצאים למלחמה במשקל

כתולדה של חשיבות התפקיד ההורי בעיצוב חיובי של הרגלים אצל הילדים, עולה התובנה כי יש להיעזר בהורים ככוח עזר, שחשיבותו אדירה בחינוך תזונתי והתנהגותי נכון ותקין אצל ילדים, וכי עליהם לקחת חלק פעיל במלחמה בהשמנת יתר של ילדיהם.

לידיעה הברורה בקרב הורים כי הם מהווים חלק אינטגרלי מתהליך מניעה או השמנת יתר בקרב ילדיהם, יש משקל אדיר בתהליך עצמו. מרגע שהורים מבינים כי התנהגותם שלהם, חיזוק התנהגות חיוביות או שלילית אצל ילדיהם, היא חלק מרכזי בתהליך- זהו הצעד הראשון בדרך להתקדמותם לצורך תפיסת מקום מרכזי כ"שחקנים ראשיים" במניעת השמנת יתר אצל ילדיהם.

השמנת יתר, מתחילה בסופו של יום בביתו של הילד, לא בשום מקום אחר.

גן הירק של מישל אובמה

תמונתה של מישל אובמה, רעיית נשיא ארצות הברית, ששמה לעצמה מטרה להילחם בהשמנת היתר האדירה בקרב ילדי ארצות-הברית, הקימה לראשונה בתולדות הבית הלבן גן ירק בו ילדים מגדלים ירקות בעצמם, והכתה גלים בכל רחבי היבשת ולא בכדי, היא פורטת על עקרון פשוט: הדוגמה האישית.

בנוסף, ישנם נתונים המצביעים על כך שאימהות הסובלות מהשמנת יתר, משתמשות בטלוויזיה ככלי להעסיק את הילדים כשאלה מטרידים אותן, והן מבקשות "להרגיע" אותן באמצעות צפייה בטלוויזיה, דבר המעודד בצורה ישירה השמנת יתר. ההקשר ברור, לדוגמה האישית ולחיבורים, שאנו עושים בבחירות שלנו, ישנו קשר ישיר על השמנת היתר של דור ההמשך.

הגם שיש לא מעט מחקרים העוסקים בחינוך ההורי ובעיצוב שלו את דפוסי האכילה של הילדים, באופן מפתיע חסרים נתונים איכותיים בתחום זה המודדים את יעילות התוכניות ההוריות הללו ואת האפקטיביות שלהם.

חינוך מחדש של ההורים

חוקרים תמימי דעים כיום כי מניעת השמנת יתר בקרב ילדים תדרוש התערבות חברתית של ממש והתערבות ממשלתית בצורת תכניות לחינוך ומניעה, כאשר ההורים עצמם, יצטרכו לקחת בהן חלק מכריע.
מאמצי מניעה והתערבות אפקטיביים, טוענים החוקרים, יצטרכו לכלול עבודה ישירה ב"חינוך מחדש" של ההורים, וכל זאת מתוך התבונה הברורה המתחילה לעלות לגבי חשיבותם כגורם מכריע במניעת השמנת היתר אצל ילדיהם.

הורים, שימו לב! כשאתם אוכלים ג'אנק פוד, אוכלים בעמידה מול הטלוויזיה או מתעצלים להתאמן בפעילות ספורטיבית קבועה – הילדים שלכם צופים בכם ומפנימים את ההתנהגות.

אז איך תרצו שהילדים שלכם יגדלו?!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים