Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > הורמון המיוצר בעצמות מגן מהתפתחות סוכרת והשמנה

הורמון המיוצר בעצמות מגן מהתפתחות סוכרת והשמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הורמון האוסטיאוקלצין: מחקר חדש ומענין מצביע על כך שמערכת השלד נושאת תפקיד חשוב במניעת סוכרת והשמנה בבעלי חיים. כפי הנראה שממצא זה נכון גם לבני האדם, התפתחות חשובה לכל הדיעות בטיפול בסוכרת ובהשמנה

הורמון בעצמות

למערכת השלד תפקידים רבים הכוללים גם תפקיד הורמונלי

מערכת השלד נמצאת כל העת בפירוק ובניה מחדש. תאי עצם בשם אוסטיאוקלסטים מפרקים עצם ישנה ואילו תאי עצם בשם אוסטיאובלסטים בונים עצם חדשה. בנוסף מייצרות העצמות תאי דם אדומים ולבנים במח העצם, עוזרות לשמר את רמת החומציות בדם ומשמשות מאגר גדול לסידן.

מחקר חדש, המתפרסם בגליון אוגוסט של כתב העת המדעי Cell, מוצא שלעצמות יש גם תפקיד הורמונלי. העצם נמצאה מיצרת הורמון בשם אוסטיאוקלצין, המווסת בניית עצם.

להורמון האוסטיאוקלצין תפקיד חשוב גם במניעת השמנה ומניעת עמידות לאינסולין. אוסטיאוקלצין מגביר צמיחת תאי בטא בלבלב ולפיכך מגביר את יצור האינסולין. בנוסף מעלה האוסטיאוקלצין את רגישות רקמות הגוף לאינסולין ומפחית את מאגרי השומן בגוף. תוצאת פעילותו כפולה: מניעת סוכרת ומניעת השמנה.

הורמונים משמשים שליחים כימיים המאפשרים לגוף לווסת את חילוף החומרים. עד כה חשבנו שלמערכת השלד יש בעיקר תפקיד תומך, הממצאים החדשים שופכים אור על נושאים שלא הובנו עד כה.

הורמון האוסטיאוקלצין אינו הורמון חדש. הוא מוכר לקהילת המדענים כבר 50 שנה. יתרה מזו, נמצא, שרמתו בדם בחולי סוכרת, נמוכה מהנורמה, אולם עד כה לא ידעו החוקרים מה פירוש ממצא זה.

את המחקר הנוכחי הוביל ד"ר ג'רארד קרסנטי, מנהל המחלקה לגנטיקה  באוניברסיטת קולומביה  בניו יורק. הנחת העבודה שלו ושל שותפיו למחקר היתה, שלאוסטיאוקלצין, המיוצר בעצם, השפעה הורמונלית על סוכרת ועל השמנה. זאת משום שידוע כי השמנה מגינה מפני התפתחות אוסטיאופורוזיס וכן נמצא שלחולי סוכרת רמות נמוכות של אוסטיאוקלצין בדם.

יצור מוגבר של אוסטיאוקלצין בעצמות מונע סוכרת והשמנה

המדענים תכננו סדרת מחקרים על עכברים:

קבוצה ראשונה של עכברים עם גן Esp פגום ולא פעיל. גן Esp מיוצר באוסטיאובלסט, תא עצם האחראי לבניתה. בעכברים פגומים חסרי גן Esp נמצא שגשוג מוגבר של תאי בטא בלבלב, יצור מוגבר של אינסולין ורמות נמוכות של גלוקוז בדם, מצב הנקרא היפוגליקמיה.

בעכברים אלו נמצאו יצור מוגבר של אינסולין, רגישות מוגברת של הרקמות לאינסולין, מאגרי שומן גוף מצומצמים וקצב חילוף חומרים ושריפת קלוריות מוגבר.

אין פלא שעכברים אלה נמצאו עמידים כנגד התפתחות סוכרת והשמנת יתר, גם אם היו עם נטיה גנטית לאכילת יתר וגם אם הואבסו בדיאטה רווית קלוריות.

יצור מוגבר של אוסטיאוקלצין אחראי לתופעה זו כפי הנראה, שכן פגיעה בפעילות אוסטיאוקלצין בעכברים אלה הפכה את התופעה.

לעומתם, בעכברים עם גן פגום ליצור אוסטיאוקלצין, נמצאה תמונה מטבולית הפוכה: נפגע כושר יצור האינסולין ונפגעה הרגישות של הרקמות לאינסולין. עכברים אלה, אף שהואכלו כרגיל, פיתחו במהירות סוכרת והשמנה.

סוכרת נוטה להתפתח כאשר הגוף הופך עמיד להשפעות אינסולין, ההורמון האחראי על ויסות הסוכרים בגוף.

נמצא כי טיפול על ידי מתן הורמון האוסטיאוקלצין בעכברים החסרים אותו שיפר את רמות הסוכר והאינסולין בגופם ומנע התפתחות סוכרת והשמנה.

תוצאות מחקר זה מגלות מסלול חדש המתרחש בעצמות השלד. תאים בוני עצם בשם אוסטיאוקלסטים נמצאו מפרישים הורמון בשם אוסטיאוקלצין המשפר את ויסות משק הסוכרים בגוף.

מניפולציות גנטיות בעכברים מסייעות בחשיפת מסלולים מטבוליים חדשים. כך ניתן היה לזהות פעילות אנדוקרינית באיברים שונים שלא נחשבו בעבר פעילים מבחינה הורמונלית. נכון הדבר לגבי רקמת השומן בגוף אשר נמצאה כבעלת פעילות הורמונלית דרך הפרשת אדיפוקינים, הכבד אשר מפריש מלחי מרה ותאי השריר החלק בכלי הדם המפרישים אמילין, המווסת את לחץ הדם.

זהו המחקר הראשון המוכיח כי לעצמות השלד תפקיד הורמונלי חשוב בתהליך חילוף החומרים.

האם הורמון יהיה הטיפול החדש בסוכרת ובהשמנה?

מחקרו החדש של ד"ר קרסנטי מוכיח כי מתן אוסטיאוקלצין לעכברים פגומים עשוי לרפא אצלם סוכרת והשמנה. מחקר זה עשוי להוביל לאופקים חדשים בטיפול בסוכרת בבני אדם.

בשונה מתרופות כימיות לסוכרת, כאשר הורמון יגרום בגוף המטופל לשגשוג תאי לבלב מפרישי אינסולין, הרי שניתן יהיה לטפל בסוכרת על ידי יצור עצמי של אינסולין בגוף החולה.

זוהי לכל הדיעות פריצת דרך מחקרית כבירה בחקר הטיפול בסוכרת, שכן לאוסטיאוקלצין אפקט משולש: הוא מעלה את יצור האינסולין, מגביר את רגישות הרקמות לאינסולין ומפחית את מיצבורי השומן.

תוצאות המחקר מפתיעות מאד. מצאנו שדווקא בעצמות השלד מיוצר הורמון המאזן את רמת הסוכר בדם. לא מן הנמנע שלעצמות השלד תפקידים נוספים במנגנון חילוף החומרים והעתיד צופן גילויים מפתיעים נוספים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים