Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > החופש הגדול בפתח! עשרת הדיברות שימנעו מילדיכם להשמין בקיץ

החופש הגדול בפתח! עשרת הדיברות שימנעו מילדיכם להשמין בקיץ

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הקיץ כבר כאן ואיתו מגיע "כאב הראש" של מציאת תעסוקה לילדים במהלך החופש הגדול. מסתבר שזו לא הבעיה היחידה.

אכילה מוגברת של הילדים בזמן החופש יכולה אף היא להוות בעיה של ממש. כיצד אנו יכולים להיערך ולהתמודד עם בעיה זו? כל התשובות בכתבה הבאה.

החופש הגדול והשמנת ילדים

מגיפת השמנת יתר שוטפת את העולם המערבי ובכללה גם את ארצנו ואיתה תחלואה הכרוכה להשמנה.

הבעיות הקשורות בהשמנת יתר, ידועות: אסטמה, סוכרת, לחץ דם גבוה, לחץ על מפרקים נושאי משקל, תשניק נשימה בשינה, דכאון ועוד. הפתרון, עד כמה שקשה לנו לשמוע אותו לפעמים הוא פשוט וקל: איכלו נכון יותר והתעמלו יותר.

כמבוגרים, אנו בוחרים להתעלם מן ההמלצות ולעיתים לא ליישמן, אך כאשר מדובר בילדינו, עלינו להיות אלו שאוכפים את ההמלצות הללו.

הראשונה שבהן נוגעת לפעילות גופנית של לפחות שעה ביום בגיל הילדות והנעורים.

עונת החופש הגדול מציבה אתגרים רבים לילדים. גם אלו שכן השתתפו בתוכניות חינוך גופני בבתי הספר, מוצאים את עצמם לפתע ללא סדר הכופה זאת עליהם.

מאות אלפי ילדים בארץ יוצאים לחופשה בת כחודשים ומעבירים את זמנם בצפייה בטלוויזיה, ובמשחקי מחשב בעוד הם אוכלים ללא הרף בזמן ביצוע פעילויות אלו חטיפים משמינים, גלידות ועוד מאכלים מפתים.

כהורה, השפעתך על חינוך הילד, ועל איכות חיי היום יום שלו היא קריטית, הנה כמה עצות לגבי מה שאנו כהורים יכולים לעשות:

10 הדיברות למניעת השמנת ילדים בימי החופש הגדול:

1. וודאו כי בבית לא נמצאים מאכלים עתירי סוכר. למשל: אל תחזיקו גלידות במקרר באופן קבוע ושוטף "בשביל הילדים", קנו אותם בטיול בחוץ לילדים, רק באופן חד פעמי.

2. החליפו את חטיפי הצ'יפס שהילדים כל כך אוהבים באספקה שוטפת של פירות טריים.

3. כבו את הטלוויזיה בזמן הארוחות.

4. הימנעו מאחזקת משקאות ממותקים מוגזים – מים או חלב דל שומן עדיפים.

5. קחו את הילדים לטיול ביחד איתכם אחרי ארוחה משותפת. דאגו ל"חילוץ עצמות" שוטף של הילדים.

6. העניקו "פרס" חיובי לילדים על ביצוע של פעילות גופנית הכרוכה בעזרה בבית. עזרה בגינה, בניקיון הבית, הליכה עם הכלב.

7. השתדלו להוות "מודל לחיקוי" של חיים נכונים ובריאים. יש חשיבות ערכית רבה לכך. הילדים יאמצו התנהגות דומה, שכן אתם בעצמכם מהוים המודל לחיקוי, ומאוחר יותר בחייהם יישמו את העקרונות הללו בכל עת בעצמם.

8. קיץ הוא זמן מצוין לכל סוגי הספורט, אמצו לכם תחביב ספורטיבי משפחתי משל עצמכם ושתפו את כל המשפחה בפעילות המשותפת.

9. הגבילו את שעות משחקי המחשב והצפייה בטלוויזיה, על ידי יצירת "כללי בית לחופש הגדול", גם אם הילדים שלכם מביעים מחאה על כך, עודדו אותם לבצע פעילות גופנית שגרתית בכל יום על מנת שיפעילו את עצמם באופן פיזי.

10. כאשר בית הספר מתחדש, גירמו לכך שהילדים שלכם יוכלו לענות על השאלה: מה עשיתם בחופש הגדול? –  "עשינו הכול על מנת להפוך אותו לחופש בריא וספורטיבי".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים