Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > חיידקים שיעזרו לכם להרזות: הדבר הבא בטיפול בהשמנה

חיידקים שיעזרו לכם להרזות: הדבר הבא בטיפול בהשמנה

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

האם חיידקים יכולים להילחם בהשמנת יתר? מחקר חדש בדק האם ניתן לקחת חיידקי מעיים מאנשים רזים, לשתול בגוף שמן ולקבל את התכונות הרזות. ד"ר דין קרן עם כל הממצאים המרתקים על הדבר הבא בטיפול בהשמנת יתר

מדוע חלק מהאנשים שמנים? זו לא רק שאלה, שאנשים שמנים שואלים את עצמם, אלא שאלה מהותית בתחום המחקר הרפואי. השמנת יתר מעלה את השכיחות של מחלות רבות, ביניהן מחלות לב, סרטן וסוכרת, ולכן חשוב לטפל בבעיה כשהיא עוד רזה.

21386737_s

החיידקים אשמים!

מחקר חדש, שפורסם לאחרונה במגזין Science, מוסיפה לרשימת הגורמים האפשריים להשמנת יתר גם את חיידקי המעיים. המעי מאחסן בתוכו מיליארדים של חיידקים העוזרים לגוף לפרק ולהשתמש במזון. הרכב החיידקים הינו שונה מאדם לאדם, אפילו בין תאומים זהים.

במאמץ לבודד את התרומה של חיידקי המעי להשמנת יתר, חוקרים מאוניברסיטת סנט לואיס בארצות הברית לקחו חיידקי מעיים מזוגות של תאומים זהים, שאחד סובל מהשמנת יתר והתאום השני רזה, והכניסו אותם לעכבר מעבדה סטרילי מהונדס גנטית, כלומר ללא חיידקים במעיים.

התוצאות הראו כי לחיידקים אכן תפקיד משמעותי: העכבר שקיבל את החיידקים מהתאום השמן הוסיף במשקל ופיתח בעיות מטבוליות, הקשורות לעמידות לאינסולין, אפילו שהוא קיבל רק מזון דל שומן.

לאחר מכן, החוקרים איפשרו לשני העכברים, השמן והרזה, להיות ביחד, ובזאת לאפשר לחיידקי המעיים להתערבב (עכברים הנמצאים יחד באותו הכלוב אוכלים באופן טיפוסי את ההפרשות של אחד השני). "החיידקים "הרזים" ניצחו את "החיידקים השמנים" והעכבר השמן ירד חזרה במשקל.

לא על החיידק לבדו

אז האם השמנת יתר היא רק עניין של חיידקי מעי? כנראה שלא. "החיידקים הרזים", בעיקר קבוצה הנקראת בקטרואידטים, יכלה להתגבר על "החיידקים השמנים", רק כאשר העכברים אכלו מזון דל שומן. כאשר האכילו אותם במזון יותר עשיר בשומן, המחקה את התזונה המערבית הטיפוסית, העכברים השמנים שמרו על "החיידקים השמנים" ונשארו עם המשקל הגבוה.

מה זה אומר לגבינו? אכילה של תזונה מאוזנת ובריאה מעודדת שינוי בקבוצת חיידקים השוכנת במעי וכאלה הקשורים לרזון. עם זאת, תזונה עתירת שומן ודלה בפירות וירקות, פוגמת בשינוי זה ומתהווה קבוצת חיידקים אחרת.

דיאטת חיידקים

ג'פרי גורדון, שעמד בראש צוות החוקרים, ציין כי כאשר מדובר על פיתוח הדור הבא של פרוביוטיקה, ואולי אפשרות טיפולית לבעיית השמנת יתר ומחלות נוספות, מדובר בממצאים חשובים ביותר.

עם זאת, יש להיזהר. טרם הוסקו מסקנות סופיות למחקר, ובשלב הבא החוקרים יגדלו חיידקים במעבדה וינסו לאפיין את ההשפעות המטבוליות הרצויות לאדם.

אין ספק כי לא רחוק היום שבו נראה את אותה מוצרי בקטרואידטים, חיידקי פרוביוטיקה וחיידקים אחרים עם אפקט פוטנציאלי מרזה למכירה במרכולים לצד התה הירוק.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים