אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > משקל עודף: הורים מכחישים שהילד שמן

משקל עודף: הורים מכחישים שהילד שמן

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הילדים שלנו הם הכי יפים בעולם, הכי חכמים והכי מיוחדים. וכן מה לעשות לפעמים הם גם הכי שמנים! האם אנחנו מוכנים כהורים להכיר בבעיית משקל עודף אצל ילדינו?

משקל עודף בילדים

ההכרה בתופעת השמנת היתר היא במקרים רבות הצעד הראשון וההכרחי להילחם בבעיה. עד כמה אנחנו נוטים לעצום עיניים כשהבעיה נמצאת בחצר האחורית של ביתינו? עד כמה אנחנו מוכנים להתעמת עם העובדה שהילד שלנו נמצא בבעיה ככל שהדבר נוגע למשקלו?

מחקרים חדשים מצביעים על מימדים מדאיגים של תופעת "עצימת עיניים" בקרב הורים לילדים בעלי משקל קיצוני. מחקר אמריקאי חדש מצא כי הורים רבים לילדים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית נמצאים במצב של הכחשה ואינם מוכנים כלל להכיר בעובדה כי לילדם יש בכלל בעיה…

למרות העובדה שילדים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית חשופים יותר מילדים אחרים לסוכרת, בעיות לב ולחץ דם הרי שהאחראים הראשיים לבריאותם, הוריהם,  פשוט בוחרים להתעלם מכך.

"מסתבר כי הורים רבים לילדים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית מאמינים כי כאשר הילדים יגדלו הבעיה תעלם", כך טוען פרופסור מתיו דיוויס עורך המחקר מאוניברסיטת מישיגן.

"כאשר אני רואה ילד בעל משקל עודף קיצוני לא נותר לי אלא לקשר את זה עם העובדה שהרגלי התזונה שלו לקויים וכי קיים מקום גדול לשיפור", כך טוען פרופסור דיוויס.

בקרב ילדים בעלי השמנת יתר בין גילאי 6-11, מסתבר כי 43% אחוזים מן ההורים סברו כי ילדיהם הם "בערך במשקל הנכון", כ 37% אחוזים חשבו כי ילדיהם הם "בעלי משקל עודף מועט" וכי 13% בלבד הבינו כי ילדיהם סובלים מבעיה של השמנת יתר.

בקרב נערים בגילאי 12-17 בעלי משקל עודף, כ 56% מההורים חשבו כי ילדיהם הם בעלי "עודף משקל קל" וכ 31% חשבו כי ילדיהם הם "בעלי עודף משקל רב". כ 11% חשבו כי ילדיהם הם בעלי משקל תקין.

ד"ר גותאם ראו, מנהל קליניקה לטיפול בהשמנה בילדים בבית החולים בפיסטבורג, טוען כי לעיתים יש קושי בזיהוי השמנת יתר בקרב ילדים. כמו כן בעקבות הסטיגמה הקשה של ילדים שמנים, הורים רבים מוצאים קושי להודות בעובדה שילדיהם סובלים מכך, שכן בכך הם מודים בעצם בשיוך ילדם לקבוצה הסובלת מסטיגמה שאיננה מחמיאה להם.

המחקר הקיף  2060 הורים לילדים בעלי משקל עודף. בהסתמך על דיווחי ההורים רק עשרה עד חמישה עשר אחוז מהם הוגדרו על ידיהם כשמנים. החוקרים מאוניברסיטת מישיגן הבהירו כי אין ספק כי ההורים נטו למזער את החומרה בדיווח על משקל ילדיהם במידה ואכן סבלו מן הבעיה. אחוז הממוצע הלאומי קובע כי כ 17% מן הילדים בארצות הברית הן בעלי השמנת יתר קיצונית, כלומר נתון גבוה באופן משמעותי מן הנתון עליו דיווחו ההורים.

ד"ר רגינלד וושינגטון, רופא ילדים אמריקאי מומחה לטיפול בהשמנת ילדים, הבהיר כי כבחצי מן המקרים לפחות, אחד מהורי הילדים השמנים סובל מהשמנת יתר בעצמו.

עורכי המחקר טוענים כי על הורים להבין טוב יותר את משמעויותיה הרפואיות החמורות של השמנת יתר בילדים. "לא מדובר רק בבגדים שאינם עולים על הילד, אלא בסכנות רפואיות חמורות ומוחשיות העלולות להופיע כבר בגיל הילדות ולא רק בגיל מבוגר".

יש להקפיד על חינוך לתזונה, שמירה על משקל תקין והכי חשוב: כשהילד סובל ממשקל עודף אסור לנו ההורים לעצום עיניים. התעלמות מן הבעיה, הדחקתה והכחשה של קיומה הם כולם מכשולים בפתרונה.

עוד בנושא:

האם ילדינו מתאמנים מספיק?

טיפים למניעת השמנה בילדים

1, 2, 5 – והילד שלכם רזה!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים