Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנה: הכל בגלל אמא, המזגן וזיהום האוויר

השמנה: הכל בגלל אמא, המזגן וזיהום האוויר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

במחקר חדש טוענים 20 חוקרים מרחבי העולם, כי השמנה נובעת בהחלט לא רק כתוצאה מאכילה מרובה ומעט פעילות גופנית

עכשיו יש את מי (ואת מה) להאשים: מחקר שהתפרסם בגיליון השבוע של כתב העת International Journal of Obesity וניתח גורמי השמנה שונים, העלה כמה ממצאים מעניינים באשר לסיבותיה.

השמנה 10 סיבות

"תזונה לקויה רוויית שומנים וחוסר פעילות גופנית תמיד נחשבו לשתי הסיבות העיקריות לעודף משקל והשמנת יתר", הסבירו החוקרים. חרף זאת, הם מדגישים, לא מדובר בשני הגורמים היחידים שיכולים להסביר את התופעה, "ובוודאי לא בשני החשובים ביותר".

אז מה, בכל זאת, מסביר את העלייה הדרמטית בהשמנת היתר בקרב אוכלוסיית העולם המערבי? החוקרים, בראשותו של ד"ר לואיס ארון מביה"ס לרפואה של אוניברסיטת קורנל בארה"ב, מצאו עשר סיבות לכך.

ראשית, הם טוענים, חוסר שעות שינה הוא אחד הגורמים הראשיים להשמנת יתר. כל המחקרים העדכניים מראים כי אנשי המערב ישנים כיום פחות מבעבר.

שנית, זיהום האוויר שאנחנו חשופים לו גורם לשינויים הורמונליים, שמביאים לעליית משקל הגוף.

הסיבה השלישית, לדברי החוקרים, היא השימוש הנרחב במזגני אוויר. "כאשר קר לך – הגוף שלך צריך להשקיע אנרגיה כדי להתחמם, וכאשר חם לך – עלייך להשקיע אנרגיה על מנת להתקרר". הפעלת המזגן, לשיטתם, מונעת מאיתנו לנצל אנרגיה קלורית.

הגורם הרביעי לעלייה התלולה בהיקף ההשמנה הוא, במפתיע, הירידה בהיקף העישון. החוקרים אינם ממליצים, כמובן, להתחיל לעשן, אבל מציינים כי אנשים מעשנים הם פעמים רבות רזים יותר.

בסעיף החמישי מציינים מחברי המאמר את עליית הפופולאריות של שורה של תרופות, שגורמות לעלייה במשקל, בהן תרופות לסוכרת, נוגדי דיכאון (כמו "סרוקסט", שמביאה לעלייה בשומני הגוף), תרופות לטיפול ביתר לחץ דם ועוד.

עליית תוחלת החיים היא הסיבה הששית שמסבירה את מגפת ההשמנה באמריקה, זאת משום שאנשים בגיל העמידה נוטים להיות שמנים יותר מאנשים צעירים.

אמא היא הסיבה השביעית שיוצרת השמנה, אותה מזכירים החוקרים: לדבריהם, הולכות ומצטברות עדויות לכך שככל שגיל היולדת גדול יותר – כך עולים סיכוייו של פרי בטנה לסבול מהשמנת יתר כשיגדל.

שלושה גורמים נוספים שמוזכרים במחקר הם שינויים גנטיים שעברו על האוכלוסייה לפני שני דורות וכעת מתחילים לתת את אותותיהם; העובדה כי השמנה קשורה פעמים רבות לפוריות, וכך גדל מספר האנשים שיש להם נטייה גנטית להשמנה; וההעדפה של אנשים שסובלים מהשמנה לבחור בני זוג במידותיהם.

"אנחנו לא טוענים שלכל אחד מעשרת ההסברים שלנו יש תרומה שווה לעלייה בהשמנת היתר באוכלוסייה", מסכמים החוקרים, "אלא רק מנסים להצביע על הצורך ללמוד ולחקור גורמים נוספים שתורמים להשמנה".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים