אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פעילות גופנית אחרי ניתוח הרזייה: כל מה שרציתם לדעת

פעילות גופנית אחרי ניתוח הרזייה: כל מה שרציתם לדעת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כולנו מכירים את החשש הגדול מפני תהליך ההתאוששות שלאחר הניתוח. בראש מעיננו, לקבל את חיינו בחזרה, משופרים וטובים יותר, אבל החשש מפני תהליך ההתאוששות מוגזם ומועצם. האם יש בכך אמת? האם ניתן לחזור לשגרת חיינו הכוללת פעילות גופנית בזמן סביר? על כך בכתבה הבאה

פעילות גופנית אחרי ניתוח

מרבית הניתוחים להרזיה מבוצעים היום באופן זעיר פולשני דרך פתחים קטנים, לפיכך במרבית המקרים כבר כעבור שבועיים מהניתוח ניתן לחזור ולבצע פעילות גופנית.

בפני אלו המבקשים לחזור לשגרה עומדות כעת שתי משימות, הראשונה היא העלאת הכושר הגופני בהדרגה  ושריפת קלוריות והשנייה היא בניית מסת השריר והעלאת קצב חילוף החומרים בגוף.

זכרו, בשלבים הראשונים שלאחר ניתוח הרזיה, הנכם עדיין בעודף משקל משמעותי, תהליך ההרזיה רק החל וצפוי לארוך כשנה, לפיכך יש להתקדם בהדרגה.

עבור מי שיכול להרשות לעצמו, היעזרו במאמן כושר אישי, הוא יקדיש לכם את תשומת הלב הראויה, יבחן את מצבכם ויתאים לכם את תוכנית האימונים.

כעבור כמה זמן לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות גופנית מאומצת?

חלק מן המטופלים יכולים לחזור לפעילות גופנית מתונה כשבועיים לאחר הניתוח, אחרים, יכולים לעשות זאת בפרק זמן של עד שמונה שבועות.

החזרה הינה הדרגתית ובמקרים חריגים יש צורך בהתקדמות איטית ומתמשכת במשך חצי שנה לפני תחילת פעילות גופנית מאומצת ממש.

איזו פעילות גופנית אפשר לבצע?

אין לחזור לפעילות גופנית לפני התייעצות וקבלת החלטה בנושא על ידי הרופא המטפל, לאחר מכן מרבית האימונים עליהם מומלץ לחזור הינם פעילויות אירוביות בדרגות קושי שונות וכן תרגילים לחיטוב וחיזוק שרירים.

לאיזה משך זמן צריך לבצע את הפעילות הגופנית?

בתחילת החזרה לאימונים יש לבצע אימונים בדרגות קושי נמוכות אשר ינועו בין עשר לעשרים דקות בלבד.

בהדרגה, ועם הזמן ובחינת התוצאות והשפעת המאמץ על הגוף ניתן להגדיל את משך התרגולות לסשנים של בין ארבעים לשישים דקות –  כלומר, חזרה למאמץ רגיל בעצם.

האם מותר לחזור גם לאימוני כוח במסגרת החזרה לפעילות הגופנית?

על אף שרצוי לשים את הדגש על פעילויות אירוביות על מנת לסייע לגוף בתהליך הירידה במשקל המתחיל לאחר סיום הניתוח, הרי שעל מנת לעצב את גופנו בעתיד בהחלט כדאי לשלב מוקדם ככל הניתן גם אימוני כוח לעיצוב השרירים וחיזוק הגוף.

על אלו להיעשות בהדרכה צמודה ומומלץ מאד להסתייע בשלב הזה לפחות במדריך כושר מיומן. אימוני כוח חשובים מאד בבניית מסת שריר שתעזור בעתיד לשמר את הירידה היפה במשקל.

כדאי לכם לזכור כי לאחר ניתוח הרזייה, האוכל מפסיק להיות מרכז הענינים, וכל תפיסת העולם שלכם אליו משתנה, האכילה מופחתת, המנות מצומצמות וזוהי תחילתו של שינוי פיזי אדיר בגופכם, על כן רב ערכה של פעילות גופנית מתלווה.

הפעילות הגופנית ממריצה אתכם, משפרת את מצב הרוח, מחטבת את גופכם ומסייעת לירידה הגדולה במשקל והיא חבר נהדר למסע ההרזיה והחיים החדשים העומדים בפתח דלתכם.

אל תוותרו על פעילות גופנית לאחר ניתוח, כל עוד הדברים נעשים בהתייעצות ובשיקול דעת, מדובר ביתרון של ממש!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים