אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > הכל על מעקף קיבה

הכל על מעקף קיבה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

רוצה לרדת 60-70% מהמשקל העודף שלך? מעקף קיבה הוא הניתוח בשבילך. מדובר בניתוח הנפוץ ביותר בארצות הברית, שהולך ותופס תאוצה גם בישראל

מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה משלב אלמנט רסטריקטיבי, הקטנת נפח הקיבה, ואלמנט של תת ספיגה. בניתוח זה, המבוצע בגישה זעיר פולשנית, יוצר המנתח כיס קיבה קטן בנפח של כ-20 סמ"ק ומחברו ישירות למעי הדק תוך מעקף של יתרת הקיבה.

מעקף קיבה מביא לירידה של כ 60-70% מעודף המשקל. הירידה במשקל, עיקרה עקב מנות קטנות מאד של מזון בכל ארוחה. יחד עם זאת, מרגיש המנותח כבר ביום שלאחר הניתוח תחושה של שובע עקב שינוי הורמונלי שנוצר בגוף בעקבות מעקף הקיבה. יש להישמע לתחושת השובע ולהקפיד על ארוחות קטנות ומזינות ונטילת תוספי מזון וויטמינים.

מעקף קיבה הוא הניתוח הנפוץ ביותר בארה"ב והוכח כי הירידה במשקל לאחריו נישמרת לאורך שנים רבות. ניתוח מעקף קיבה החל ליצבור פופולריות גם בארץ.

במעקף קיבה ישנו מעבר מהיר של האוכל אל המעי הדק. מעבר של אוכל מרוכז מאד, לדוגמה אוכל מאד מתוק, יכול לגרום בכ-10% מהמנותחים ל"תסמונת ההצפה". מדובר בהופעת כאב בטן עוויתי, הזעה, דפיקות לב וחולשה שמופיעים בסמוך לאכילת סוכרים מרוכזים. כדי למנוע תחושות אלו יש להימנע מאכילת מתוקים מרוכזים, מה שעוזר לחולים לרדת יפה במשקל.

לאחר ניתוח מעקף קיבה אם מופיעים כאב בטן או הקאה חוזרת, יש להתיעץ עם הרופא המנתח, כדי לשלול או לטפל באחת מהבעיות שייתכנו לאחר הניתוח: כיב בהשקה או בקע פנימי. כיב בהשקה בין הקיבה למעי מאופיין בהופעת כאב חד ברום הבטן, ודורש בירור וטיפול על ידי תרופות המפחיתות את חומציות הקיבה. בקע פנימי מתאפיין בכאב בטן עוויתי קשה מאד, כמו צירים, שבא והולך בגלים. חשד לבקע פנימי מחייב ניתוח זעיר פולשני לתיקונו.

היתרונות הבולטים של מעקף קיבה הם ירידה טובה במשקל והיותו של הניתוח ניתן לביצוע באופן זעיר פולשני. הניתוח מבוצע דרך 5-6 חתכים זעירים ולפיכך התוצאות הקוסמטיות יפות, יש פחות כאבים וניתן לחזור במהירות לפעילות רגילה. כמו כן נמנעים סיבוכי הניתוחים הפתוחים כמו זיהום פצע הניתוח או הופעת בקע בצלקת.

לאחר הניתוח נשארים באשפוז במשך יומיים. ביום הראשון לאחר הניתוח מבוצע צילום רנטגן עם שתיית חומר ניגודי, לשם הדגמת מעבר תקין ושלילת דלף. לאחר מכן ניתן להתחיל לשתות כמויות קטנות של נוזלים צלולים. בהתחלה יש לשתות 30 סמ"ק כל חצי שעה ולאחר 8 שעות 60 סמ"ק כל חצי שעה. ביום השני עוברים לכלכלה נוזלית צלולה ומשתחררים הביתה. ממשיכים בכלכלה נוזלית במשך השבוע הראשון ולאחר מכן עולים בהדרגה בתזונה לפי הוראות הדיאטנית.

לאחר הניתוח חשוב להקפיד על נטילת מולטיויטמינים, ברזל, חומצה פולית, ויטמין B12 , סידן +ויטמין D לכל החיים ולבצע אחת לחצי שנה בדיקות דם. נשים בגיל הפוריות נזקקות לעתים לתוספת גדולה יותר של ברזל וחומצה פולית על פי רמתם בדם.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים