Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > המדינות הכי שמנות בעולם

המדינות הכי שמנות בעולם

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מכון מחקר אמריקאי בדק 188 מדינות בעולם ודרג אותן לפי מדד השמנה משוכלל. מתוך 671 מיליון אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית בכל העולם, מחצית מהם גרים בעשר המדינות הממוקמות בצמרת הרשימה. עולם עגול ושמן

אנחנו חיים בעולם שמן שהוא רחוק מאד מדימויי הגוף המשודרים מעל מסכי הטלוויזיה ובפרסומות. המציאות עגומה הרבה יותר והעולם הזה הוא עולם שהשמנת היתר הקיצונית על סיבוכי הבריאות והסכנות שהיא מביאה הוא עולם חולה. מגפת ההשמנה העולמית תופסת תאוצה וצריך לשים לה סוף.

המדינות הכי שמנות בעולם

אנו נוטים לחשוב על בעיית הרעב העולמי כעל בעיה גלובלית הניצבת בראש סדר העדיפויות של קברניטי המדינות בדרך לעולם תקין ובריא יותר עם חלוקת משאבים צודקת. תמונות של רעב באפריקה ומשברי מלחמות הן תמונות שפעמים רבות נחקקות בזיכרון, אך העובדה היא שכיום אנשים רבים יותר בכל שנה מתים לאו דווקא מרעב אלא מסיבוכים הקשורים במחלות הקשורות להשמנת יתר קיצונית.

מחקר: אנשים בכל הרמות והגילאים נפגעים

בכתבה שפורסמה באתר כלכליסט החודש בנושא השמנת היתר, ציטטו את כריסטופר מורי, מנהל המכון למדידה ולהערכות בריאות באוניברסיטת וושינגטון, שערך מחקר בקרב 188 מדינות ברחבי העולם כדי לאמוד את גודל הבעיה, כפי שפורסם בכתב העת הרפואי The Lancet: "השמנת יתר היא נושא שמשפיע על אנשים בכל הגילאים ובכל רמות ההכנסה. בשלושת העשורים האחרונים, אף מדינה לא הצליחה להפחית את שיעורי השמנת היתר ואנחנו מעריכים כי שיעורי ההשמנה רק ימשיכו לעלות בהתמדה, בעוד ההכנסות עולות בייחוד במדינות העניות והבינוניות, אלא אם כן ינקטו צעדים דחופים לפתור את המשבר הזה בבריאות הציבורית".

בעולם חיים כיום כ-671 מיליון אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית ומחציתם מרוכזים בעשר מדינות המובילות את צמרת רשימת המדינות הכי שמנות בעולם. כמו תמיד, ארצות הברית מככבת במקום הראשון והמלחמה במשקל היתר אותה מובילה מישל אובמה בשנים האחרונות העלתה לסדר היום את אחד הנושאים הבוערים ביותר של החברה האמריקאית. אובמה שמה על השולחן לא רק את ממדי הבעיה, אלא עזרה להבליט את הקונפליקט בין תאגידי המזון בארצות הברית אשר יש להם אינטרס למכור כמה שיותר, לבין ממדי הסיבוכים והעלויות הרפואיות האדירות המוקצות בכל שנה לריפוי מחלות הקשורות בהשמנת יתר.

רק בשנים האחרונות התבררו ממדי המגיפה וההכבדה שהיא מייצרת על תקציבי הבריאות של מדינות רבות. בארצות הברית היום מתים יותר אנשים בכל שנה מסיבוכים הקשורים במחלות נלוות להשמנת יתר מאשר כתוצאה מעישון.

רשימת עשר המדינות הכי שמנות בעולם

1. ארה"ב – בירת הג'אנק פוד. 78 מיליון אמריקאים, שליש מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

2. סין – 46 מיליון סינים, שהם 4.4% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

3. הודו – הודו. 30 מיליון הודים, שהם 3.8% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

4. רוסיה – 28 מיליון רוסים, שהם 24.1% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

5. ברזיל – 22 מיליון ברזילאים, שהם 16.2% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

6. מקסיקו – 20 מיליון מקסיקנים, שהם 26.9% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

7. מצרים – 18 מיליון מצרים, שהם 35.9% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

8. גרמניה – 16 מיליון גרמנים, שהם 24.3% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

9. פקיסטן – 14 מיליון פקיסטנים, שהם 13.6% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

10. אינדונזיה – 11 מיליון אינדונזים, שהם 6.8% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנת יתר.

עוד צוין בכלכליסט: "בעוד שמרבית האנשים חושבים שהשמנת יתר היא בעיה בריאותית בלבד, האמת היא שיש לה גם השלכות כלכליות חמורות. לפי דו"ח של McKinsey Global Institute , זרוע המחקר של חברת הידיעות מקינזי אנד קומפני, השמנת יתר עולה לכלכלה העולמית שני טריליון דולר בשנה, שהם 2.8% מהתמ"ג העולמי, בדומה לעלות של עישון ועימותים חמושים. מדובר בשני טריליון דולר בשנה שניתן היה להשקיע בדברים אחרים, כמו סיוע לרעבים".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים