אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > בלון קיבה- המדריך המלא

בלון קיבה- המדריך המלא

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

רוצים להוריד מסת משקל בלי ניתוח פולשני, בלי ליטול תרופות ולהנות מתחושת שובע מהירה? חדש במלב"י: התכנית לאורח חיים בריא וירידה במשקל ללא ניתוח בעזרת בלון קיבה

השימוש בבלון תוך קיבתי הוא פעולה מוכרת שתוארה לראשונה ב-1982. הרעיון מאחורי השימוש הוא במכשיר שתופס מקום בקיבה, שייתן תחושת שובע, וזאת בכדי לנסות ולטפל בהשמנת יתר. מאז, היו מספר רב של דיווחים של ירידה במשקל עם שימוש בבלונים תוך קיבתיים. בתחילה, הבלונים הראשונים לא החזיקו מעמד במצב המנופח לתקופה המוקצבת ולעיתים הם עברו את הקיבה לשאר מערכת העיכול והביאו לחסימות מעיים. וכך הפסיקו את השימוש בהם.

אך שוב ב-1987, לאחר פגישה מדעית בנושא בארה"ב זוהו הקרטריונים לבלון תוך קיבתי אידיאלי. וכך פותח הדור החדש של המוצלח הבלונים.
העיקרון מאד פשוט. בלון לא מנופח מוכנס לתוך הקיבה דרך הפה וממלאים אותו בנוזל או אוויר ועל ידי כך יורד כמות האוכל שהקיבה יכולה להכיל וכך יש תחושה של שובע מהירה יותר. את הבלון משאירים בקיבה למשך 6 חודשים.


בלון קיבה - ללא ניתוח

האם את/ה מועמד?

היות והפעולה אינה כירורגית, היא יכולה להתאים למטרות שונות שאני שואפים לרדת בצורה יעילה במשקל. שלא כשאר הניתוחים להשמנת יתר הדורשים BMI של מעל 35 עם מחלות רקע או מעל 40, ניתן לעשות פעולה זו עם ערכים נמוכים יותר (החל מ-BMI של 30). על כן זהו אופציה טיפולית לאילו שאינם עומדים בקרטריונים לניתוח.
מצידו השני של המטבע, הכנסת הבלון יכול לעזור לאנשים עם השמנת יתר סופר-חולנית בצעדים הראשונים של ירידה במשקל. ניתוחים להשמנת יתר באנשים עם BMI מעל 50 מסוכנים, ופעולה זמנית זו יכולה להוריד אותם מהערכים הגבוהים האילו וכך להוריד את דרגת הסיכון הניתוחי.
הצלחה התהליך לאורך זמן כרוכה בשינוי באורח החיים כאשר הבלון יכול להיות כלי עזר יעיל לאפשר השגת מטרה זו.

התוויות

 • גיל 18-60
 • BMI מעל 50 במועמדים לניתוח בריאטרי, אך חייבים לרדת במשקל בכדי להקטין את הסיכון הניתוחי
 • BMI מעל 30 עם או בלי מחלות רקע נלוות להשמנת יתר
 • היסטוריה של כשלונות חוזרים בתכניות הרזייה לא כירורגיות

התוויות נגד

 • ללא בעיות אנטומיות של מערכת העיכול, כגון בקע סרעפתי גדול, אטרזיות, היצרויות, דליות וכו'
 • ללא הריון נוכחי או מתוכנן ב-12 חודשים מאז הכנסת הבלון
 • ללא התמכרות לאכוהול או סמים
 • ללא ניתוח קודם להשמנת יתר, חסימות מעיים
 • ללא היסטוריה נוכחית של שימוש במינון גבוה של אספירין או תרופות מוגדי דלקת

מה התהליך?

העיקרון מאוד פשוט. בלון לא מנופח מוכנס לתוך הקיבה דרך הפה וממלאים אותו בנוזל או אוויר ועל ידי כך יורדת כמות האוכל שהקיבה יכולה להכיל, וכך יש תחושה של שובע מהירה יותר. את הבלון משאירים בקיבה למשך תקופה של עד שנה.

הכנסת הבלון מתבצעת בסדציה במסגרת מכון גסטרו. הפעולה לוקחת בערך 30 דקות, ומשוחררים הביתה תוך 3 שעות מאז סיום הפעולה. הרופא יאלחש את הגרון עם ספריי. הבלון מוכנס עם מכשיר הנקרא גסטרוסקופ שבקצהו יש מצלמה זעירה ומקור אור. אז מחברים צינורית קטנה לבלון וממלאים אותה בנוזל ואוויר. לאחר מכן מסירים את הצינורית והבלון מנופח וצף באופן חופשי בקיבה. כאשר הבלון במצב המנופח הוא מדי גדול לעבור הלאה למעיים. הכנסת הבלון מבוצעת בסדציה במסגרת מכון גסטרו. הפעולה לוקחת בערך 30 דקות, ומשוחררים הביתה תוך 3 שעות מאז סיום הפעולה. הרופא יאלחש את הגרון עם ספריי. הבלון מוכנס עם מכשיר הנקרא גסטרוסקופ שבקצהו יש מצלמה זעירה ומקור אור. אז מחברים צינורית קטנה לבלון וממלאים אותה בנוזל ואוויר. לאחר מכן מסירים את הצינורית והבלון מנופח וצף באופן חופשי בקיבה. כאשר הבלון במצב המנופח הוא מדי גדול לעבור הלאה למעיים.

 

ניתוח בלון

 

 

החיים עם בלון קיבה

השינוי החשוב ביותר באורח החיים הוא בתזונה. אתם תרגישו שבעים מהר יותר וכך תאכלו פחות כמויות של אוכל. אך, שלא כמו שאר הניתוחים להשמנת יתר, אין את הסיכונים הנלווים לניתוח. וכעיקרון ניתן לאכול הכל, תוך כדי שמירה על כללים שיוסברו לכם במשך התהליך. ייתכן ויהיה צורך בנטילת ויטמינים. כל התהליך מפגישת ייעוץ ראשונית, הכנסת הבלון ומעקב ילווה על ידי רופא מומחה בדרכי עיכול ותזונה עם מעקב אישי רפואי-תזונתי קפדני. תרכשו הרגלי אכילה נכונים לפי חוקים של תזונה נכונה, חוקים שבהמשך תוכלו להמשיך וליישם לאחר הוצאת הבלון.

ירידה במשקל צפויה לאחר 6-12 חודשים (תקופת הבלון), משילים 30-50% מעודף המשקל.

מחקרים ארוכי טווח של 5 שנים סכמו שבאופן כללי אילו שירדו מעל ל-50% מעודף המשקל בחודשים הראשונים הצליחו לשמר ירידה של מעל 20% מהמשקל העודף לאחר 5 שנים.

אם אוכלים מדי הרבה עם בלון, תהיה תחושה של בחילה עד להקאה. כך במעקב צמוד תקבלו הדרכה כיצד ללמוד לחיות עם הבלון. חצי שנה לאחר הכנסת הבלון, המטופל יעבור הערכה רפואית ותזונתית לגבי התהליך כולו ויוחלט האם להמשיך עד לשנה – הבלון יוצא עד לשנה מהכנסתו בזמן גסטרוסקופיה.

החיים לאחר הוצאת הבלון

הקיבה תחזור למצבה הקודם. באופן אידיאלי בחצי שנה עם הבלון, תרכשו הרגלי תזונה נכונה שתמשיכו איתם לשנים וכך תישמר הירידה במשקל והבריאות לאורך שנים. זה מתבסס על התאוריה שמתרגלים לאכול כמויות קטנות יותר של מזון.

המלצות לאחר הכנסת הבלון

 1. לאכול לאט ולהקפיד ללעוס
 2. לחלק את האוכל למנות קטנות עם צלחות קטנות
 3. להפסיק לאכול אם מרגישים רפלוקס של חומצה או נפיחות
 4. להימנע מנשנושים ולהקפיד על ההוראות התזונתיות שתקבלו לאחר הכנסת הבלון
 5. לשתות 6 כוסות נוזלים ליום
 6. לא לאכול ולשתות באותו הזמן – אין מקום לשניהם ביחד
 7. כדאי לשתות לאחר האוכל בכדי לשטוף את הבלון
 8. להימנע ממשקאות תוססים
 9. קפה או תה חזק לא מומלץ
 10. לא לאכול מאוחר בערב ולחכות שעתיים לפני שהולכים לישון
 11. להתעמל יותר, לפחות 15 דקות ליום

שאלות:

בלון בקיבה

למה מוציאים את הבלון לאחר חצי שנה?

לאחר חצי שנה יש יותר סיכוי להתנקבות של הבלון בחומצות הקיבה. במחקרים שונים, בחצי שנה הראשונה זה כמעט ולא קורה.

מה לגבי הריון?

כמו כל פעולה רפואית, ההשפעה של הריון צפוי או לא צפוי חייבת להילקח בחשבון אם ישנה אפשרות כזו. בפגישת הייעוץ הראשונית אנא תעלו את השאלות וציפיות מהתכנית.

האם זה בסל הבריאות?

טיפול זה איננו בסל הבריאות, ונעשה רק באופן פרטי.

התכנית בשלבים

 1. פגישת ייעוץ אישית רפואית ותזונתית עם ד"ר דין קרן, מומחה בגסטרואנטרולוגיה (דרכי עיכול) ותזונה
 2. פגישת ייעוץ עם ד"ר שרגא בוניאק, מומחה בפסיכיאטריה בעל נסיון רב בתמיכה נפשית והכוונה למטופלים בכל השלבים של הירידה במשקל החל מהשלבים הראשוניים של התהליך ועד לשנים אחרי
 3. הכנסת הבלון במסגרת מכון גסטרו בבית חולים על ידי ד"ר דין קרן, מומחה בגסטרואנטרולוגיה
 4. עם השחרור קבלת הדרכה מפורטת רפואית-תזונתית
 5. מעקב, גיבוי וליווי 24/7 מייל, נייד, פורום בכל עת של צוות רופאים הזמין בכל עת
 6. פגישות מעקב תקופתיות
 7. לאחר תקופה של עד שנה – הוצאת הבלון

המשך שמירה על אורח חיים בריא על פי כללים רפואים-תזונתיים ודרכי ההתמודדות שנרכשו בעת התכנית למשך שנים וזאת למען חיים בריאים יותר.

עוד בנושא:

שאלות ותשובות בנושא בלון קיבה

מה קורה אחרי חמש שנים עם בלון קיבה?

מורכבות האכילה בעידן השפע

מחקר: יותר שומן – יותר סרטן

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים