Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > המוח בשמנים אינו מודע להשמנה

המוח בשמנים אינו מודע להשמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אם אתה סובל מעודף משקל או השמנה, לרב הינך מודע לכך. מחקר חדש: המוח באנשים שמנים אינו מודע להשמנה ואינו מווסת נכון את חילוף החומרים אצלם.

מחקר המוח

ברוב בני האדם נשמר משקל הגוף על ערכים קבועים פחות או יותר, בין אם אכלו יותר או פחות ובלי קשר לשינויים ברמת הפעילות שלהם מידי יום. מאזן האנרגיה בגוף מווסת על ידי מעגלים הורמונליים ועצביים המעובדים במוח.

הורמון בשם לפטין משדר למוח אותות לגבי מאגרי השומן ומווסת בהתאם את התיאבון ואת שריפת הקלוריות. מרכז הרעב והשובע נמצא בהיפותלמוס שבמוח ושם נקלטים האותות ומעובדים.

כשהתגלה הורמון הלפטין הועלתה השערה שאם לשמנים חסר הורמון זה הרי שאם נוסיפו נביא להרזייתם.

במהרה נוכחנו ללמוד שיש בעיה: השמנים אינם סובלים מחוסר לפטין, להפך, יש להם רמות עודפות של לפטין, אולם המוח שלהם כבר לא מגיב לללפטין הרב המסתובב בדמם. למרות רמה מספקת של לפטין, הוא לא משפיע משום שהתפתחה עמידות כלפיו.

קבוצת חוקרים מאורגון ארה"ב ובראשם ד"ר מיכאל קאולי מפרסמים בגליון  Cell Metabolism את מחקרם בנושא.

החוקרים האכילו עכברים בכלכלה עתירת שומן למשך 20 שבועות. חלק מהעכברים, שהיו זהים מבחינה גנטית לחבריהם, שמנו בתקופה זו וחלקם למרבה הפלא שמרו על משקל תקין.

60% מהעכברים שמנו במהלך התקופה שאכלו עודף שומנים, בעוד חבריהם, שאכלו כמותם, שמרו על משקל יציב ורמות תקינות של לפטין.

מחקרי עבר הראו ש SOCS-3 משמש ווסת שלילי ללפטין. באותם עכברים, ששמנו במהלך הניסוי, נמצאו רמות גבוהות של לפטין ובמקביל רמות גבוהות של SOCS-3 הנוגד את פעולתו. לפיכך, למרות שרמת לפטין היתה גבוהה, הוא לא הצליח להעביר מסר למוח כי העכבר שמן.

"מעודד היה לצפות", מציין קאולי, "שכאשר העכברים השמנים הואכלו שוב כרגיל, ללא  עודף שומנים בתזונה, הם חזרו למדדי גוף תקינים וגם המוח שלהם חזר להיות רגיש ללפטין".

"זאת היתה הפתעה נהדרת", מציין קאולי, "משום שחשבנו שהתהליך יהיה בלתי הפיך".

מכל מקום, התהליך בבני אדם אינו תמיד כה פשוט. אנו יודעים שגם לאחר דיאטות דלות שומנים וקלוריות, מעטים שומרים על משקל גוף תקין לאורך זמן.

יש עם כן צורך לבדוק את התהליך גם ביונקים גדולים וגם בבני אדם, אולם הבשורה שבמחקר זה הינה שישנו מצב הנקרא עמידות ללפטין והוא מופיע באנשים שמנים ומונע את המוח שלהם מלקלוט מסר על מידת השמנתם.

יתכן וביטול השפעתו של SOCS-3, המתנגד ללפטין, יביא לפיתוח תרופה חדשה להשמנה.

עוד בנושא:

נמצא "גן ההשמנה"

נתגלה "גן הסוכרת"

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים