Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > התסמונת הקדם וסתית: לאכול ולהישאר שפויה

התסמונת הקדם וסתית: לאכול ולהישאר שפויה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ימי הווסת מורגשים היטב על גופך, משהו עובר עליו ועלייך, ולא מדובר רק בסתם קלישאה, אלא בשינוי הורמונלי מוכח המשפיע על כל המערכות בגוף. "הימים האלו" בחודש – איך לאכול אותם ומה כדאי להכניס לתפריט כדי לא להשמין ולשפר את מצב הרוח?

שוב פעם מאשימים אותך שאת עצבנית רק מכיוון שאת אישה? את מכירה את התחושה הזו היטב אבל אין לך חשק גדול להתנצל עליה שוב. אין דרך למנוע את הופעת התסמונת הקדם וסתית. חלקנו עוברות אותה בשלווה יחסית, ואצל אחרות היא מלווה בכאבים חזקים, מצבי רוח משתנים ומדובר בכאב ראש לא קטן.

התסמונת הקדם וסתית

התזונה שלנו יכולה לשנות ולהקל על התופעות הללו, ויש לה השפעה ישירה על התופעות הנילוות לווסת. הנה כמה טיפים תזונתיים שיעזו לך לעבור את התסמונת הקדם וסתית בשלום.

אכלי מזונות עשירים בפחמימות מורכבות

לחמים מלאים וכבדים, בורגול, אורז מלא ושיבולת שועל.

מזונות בעלי ערך תזונתי כבד, גבוה ועשיר מסייעים על שמירה של רמת סוכר תקינה בדם לאורך כל היום, הם מפחיתים את תחושת הרעב, שהיא אחד הסימפטומים הבולטים של התסמונת, מגבירים את כושר הריכוז שלך והופכים את ההתמודדות עמה לקלה יותר ולפחות משמינה. זכרי, תמיד עדיפה לך פרוסה מלחם מלא מאשר הסתערות בלתי נשלטת על עוגה.

שמרי על רמת נוזלים גבוהה בגוף

הימנעי כליל משתיית משקאות המכילים קפאין או תאין, מומלץ להימנע בתקופה זו גם ממשקאות אלכוהוליים. העדיפי לשתות מים, תה ירוק או תה צמחים ושתי הרבה נוזלים במיוחד בימים אלו, מה שיקל את תחושת העייפות והרעב המלווים את התסמונת.

המעיטי במזונות מלוחים ומתוקים

מאכלים מלוחים עלולים לגרום לך להרגשת נפיחות מיותרת, והרי גם כך את מרגישה נפוחה בשל התסמונת הקדם וסתית. רסני את החשק למתוקים, המכילים סוכרים לבנים ועוזרים לשפר את מצב הרוח רק לכמה דקות, אבל בסופו של דבר מגבירים את תחושת הרעב באופן מחזורי. אכלי פירות המכילים סוכרים טבעיים ונותנים תחושה טובה לזמן ממושך.

פזרי את הארוחות

אכלי בצורה מסודרת מנות קטנות במהלך היום, ונסי לנטרל את הרצון לנשנש. בדרך זו מתבצע פיזור גדול יותר של הערך הקלורי שתכננת לצרוך, זהו פתרון מצוין למניעת תחושת העצבנות ולשמירה על הגזרה בו בעת.

פינת המינרלים והוויטמינים

העשירי את התפריט שלך במינרלים. התסמונת דורשת מקום גדול יותר בתפריט למזונות המכילים ויטמיןB6  המסייע בפעילות מערכת העצבים. מחסור של ויטמין זה גורם לעייפות ולעצבנות, בדיוק התופעות מהן את סובלת בימים אלו. את יכולה לקחת אותו כתוסף או לצרוך מזונות שהוא נמצא בהם בשפע, כגון: קטניות, בננות, דגנים מלאים ובשר אדום. סידן ומגנזיום גם הם חשובים שכן הם מסייעים להרפיית הלחץ בשרירים.

פעילות גופנית

פעילות גופנית מצוינת לך בדיוק בימים האלו. היא משפרת את מצב הרוח שלך ומסייעת לך להתמודד עם הטלטלה הנפשית, משום שהיא שומרת על איזון נכון יותר בתנודות מצב הרוח. אל תנטשי את הפעילות הגופנית שאת רגילה לבצע רק מכיוון שאת עצבנית ואין לך כוח לזה. זה בדיוק הדבר שאת צריכה כרגע.

בעזרת תזונה נכונה תוכלי לשפר את מצב הרוח ויכולת ההתמודדות שלך בימים מטלטלים אלו, וללמוד לחיות עם הווסת בשלום גם בלי לעלות גרם אחד מיותר, וכך מחודש לחודש תמצאי שלתזונה יכולת השפעה גדולה יותר מהמחזור החודשי.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים