אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > המרצת ואימון המוח כנגד השמנה

המרצת ואימון המוח כנגד השמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנת יתר כבר מזמן הוגדרה כאחת מן המגיפות של העולם המודרני. חלק מן המטופלים בוחרים בריפוי עצמי, באמצעות משטר נוקשה של תזונה וספורט, חלק, בעיקר אלו הנתונים במסת BMI גבוהה ומסכנת חיים בוחרים באופציה של ניתוח בריאטרי, אשר מסייע מאד בירידה במשקל. אך עבור רבים, המעלים במשקלם דווקא לאחר ניתוח כזה, יש צורך בשינוי התנהגותי, חשיבתי ושבירת דפוסים קיימים. ד"ר אסנת רזיאל על תופעה חדשה בתחום המבקשת לאמן את המוח כנגד השמנה באמצעות אמצעים טיפוליים חדשים, שכולם נמצאים כעת בשלבי פיתוח ומחקר.

השמנה

חוקרים רבים מסכימים היום כי עבור חלק גדול מן הלוקים בהשמנת יתר קיצונית מדובר במנגנון התמכרות אשר מופעל ונשלט על ידי מוחנו. התשוקה לאוכל, הדרך שבה אנו משיגים אותו והכמויות המוגזמות שחלק מאתנו צורכים הופכות את המחקר בתחום האזורים במוח האחראים לשליטה או חוסר השליטה בהתמכרות לאוכל, לתחום מחקרי "חם" ועדכני מאד.

המחשבה על אפשרות למצוא פתרון באמצעות התערבות במכניזם קלוקל במוח האדם, היא מלהיבה מצד אחד אך בו בעת כרוכה בסיכונים לא מעטים ונכון לעכשיו, הלא נודע, גדול עדין ממה שנחקר וידוע למדע, אך הפער המחקרי בתחום זה הולך ומצטמצם אחרי שתחום זה "סומן" על ידי חוקרים רבים כמה שעתיד להוות את פריצת הדרך הבאה במלחמה במגפת השמנת היתר בעולם המערבי.

האם ניתן בעצם ל"אמן" את המוח כנגד התמכרות לאוכל?
ובכן, מסתבר שתחום מחקר חדשני ופורץ דרך זה מציע כיום כמה אפשרויות הנמצאות בתהליך בדיקה חלקן מבוססות על טכניקות שאינן פולשניות וחלקן אגרסיביות יותר. המטרה הסופית של תחום "גירוי המוח", הוא טירגוט של האזורים במוח האחראים לתהליך ההתמכרות האנושי למזון, עליו רבים מאתנו אינם שולטים, והשלכותיו מסתכמות בהשמנת יתר קיצונית לעיתים ומסכנת חיים.

הטכניקות הנחקרות כיום כולן מתמקדות בגירוי באמצעות זרם ישר לעצב הואגוס (VNS) וכולן מתייחסות לניסיון לייצר התערבות במבנים ספציפיים במוח האדם האחראים להשמנת היתר, להביא לשינוי בהם, ובכך למזור המיוחל עבור "מתמכרים לאוכל".

המטרה היא לייצר כלי התערבותי למיקוד מבני מוח ספציפיים אשר אצל חלקנו מתפקדים כאמור באופן לקוי ומאפשרים את אותה ההתמכרות למזון.

טכניקות חדשות שאינן פולשניות
הטכניקות הנחקרות שאינן פולשניות זכו כבר לשמות קוד מחקריים TDCS, TMS, VNS.

נתוני המחקר הראשוני הקיים היום בתחום  מצביעים על כך שגירוי מוחי עמוק, עשוי להפוך לתהליך טיפול יעיל ומקובל עבור מטופלים בעלי עמידות לסוגי טיפולים אחרים שכשלו אצלם בניסיון להתמודדות עם השמנת היתר הקיצונית (כמו גם ניתוחים בריאטרים).

יעבור עוד זמן מה בטרם הליכים טיפוליים אלו יאושרו לשימוש, אך חלקם נמצאים כבר בתהליך ניסויים קליניים לבדיקת בטיחות השימוש בהם והשפעות ארוכות הטווח שלהן.

מקור המאמר: https://www.nature.com/articles/ijo2017150

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים