ירידה במשקל אחרי הניתוח: המשקל שייך לצעירים

מחקר חדש בחן את הקשר בין גיל לבין ירידה במשקל לאחר ניתוחי הרזיה. ד"ר דין קרן מסביר למה לצעירים קל יותר לרדת במשקל, מה מקשה על המבוגרים וממליץ לכם לשמור על אורח חיים בריא

ירידה במשקל וגיל

אחת השאלות הדרמטיות ביותר של מועמדים לניתוח בריאטרי היא האם הניתוח יצליח ואכן תתבצע ירידה במשקל ותישמר לאורך זמן. קהילת הרופאים לא תמיד יודעת לנבא את מידת ההצלחה הצפויה, במיוחד לאור הנתונים המשתנים בין מטופל למטופל.

מחקר חדש מנסה להציע נקודת הסתכלות שונה על מימד ההצלחה בקרב מנותחים בריאטריים. מרבית המחקרים שנעשו בעבר בדקו את ההבדלים בין קבוצות מעל ומתחת לגיל 60 וקיבלו תוצאות מגוונות. המטרה של מחקר זה היו להעריך את השינוי בירידה במשקל שנה אחת לאחר הניתוח בקרב אנשים מעל ומתחת לגיל 45.

כמו כן, נבדקו גם קשרים אפשריים בין ירידה במשקל לסוג הניתוח, נוכחות של מחלות נילוות כגון: סוכרת, יתר לחץ-דם, עודף שומנים בדם ומחלות נוספות.

צעירות יורדות יותר

במחקר השתתפו 337 מנותחים (72.5% נשים), מתוכם 196 (50.1%) צעירים מגיל 45 ו-141 (49.9%) מבוגרים מגיל 45. 228 (67.7%) עברו ניתוח שרוול קיבה ו-109 (32.3%) עברו מעקף קיבה. מדד מסת הגוף (BMI) הממוצע לפני הניתוח היה 41. כאשר הירידה בעודף ה-BMI היה בממוצע 83.6% בשתי הקבוצות יחד.

בקבוצה הגיל הצעירה, BMI טרום ניתוחי היה 40, ונרשמה ירידה של 91% מעודף ה-BMI לאחר שנה. רק 5 (2.6%) ירדו פחות מ-50% מעודף ה-BMI בשנה זו. בקבוצה הבוגרת יותר, ה-BMI הטרום ניתוחי היה 41, עם ירידה של 73.1% מעודף ה-BMI. עשרים ואחד מנותחים (14.9%) ירדו פחות מ-50% מעודף ה-BMI.

ועל כן כותבי המאמר הסיקו כי היה שוני סטטיסטי מובהק בין קבוצות הגיל לבין ירידה במשקל 12 חודשים לאחר הניתוח, עם תוצאות טובות יותר אצל הקבוצה הצעירה יותר. לא הייתה משמעות סטטיסטית מבחינת מין המנותח, BMI טרום ניתוחי, איזה ניתוח עבר ונוכחות של מחלות נילוות. בבדיקה רב משתנית, נצפה קשר בין קבוצות הגיל, נוכחות של יתר לחץ-דם וגם ירידה במשקל לאחר שנת מעקב.

למה בני 45 ומעלה מורידים פחות?

קבוצת האנשים הצעירים מגיל 45 יורדים יותר במשקל בשנה הראשונה לאחר הניתוח הבריאטרי, יותר מאשר הקבוצה מעל גיל 45.  ייתכן והקבוצה הבוגרת יותר, יורדת פחות במשקל הודות לירידה ביכולת המטבולית עם הגיל, ובשל ירידה במסת השריר בקבוצה זו בהשוואה לצעירה יותר. כמו כן, הנוכחות הממושכת יותר של המחלות הנילוות משפיעה על המצב הבריאותי הבסיסי שלהם.

חשוב להדגיש כי בשתי הקבוצות נצפתה ירידה מרשימה במשקל בשנה הראשונה, נתון המוכר בספרות המקצועית. כיום, ברור לנו כי לניתוחים מקום נכבד בהשגת הירידה במשקל ושיפור במצב הבריאותי בכל קבוצות האוכלוסייה. וכמו תמיד, חשוב להדגיש כי המקור להצלחת התהליך לאורך שנים הוא שינוי אמיתי ויסודי באורח החיים הכולל שינוי תזונתי ופעילות גופנית.

צוות רפואי

No data was found