Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר גורמת לנזק אקולוגי

השמנת יתר גורמת לנזק אקולוגי

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כמה שוקלת כל אוכלוסיית העולם? כמה אנשים מתוכה בעלי משקל עודף? למה השמנת יתר פוגעת בחקלאות? מחקר בריטי חדש עוסק בקשר שבין השמנת יתר ואקולוגיה ומדוע השמנה היא לא רק בעיה של האנשים אלא גם של כדור הארץ

השמנת יתר ואקולוגיה

העובדה כי השמנת יתר קיצונית הוגדרה לאחרונה על ידי ארגוני בריאות רבים ברחבי העולם כמגפה מחייבת אותנו למבט רחב יותר, עלינו להסתכל לא רק על השפעתה עלינו כפרטים בתוך תרבות, אלא על השפעותיה על העולם ועל התרבות בהם אנו חיים וכיצד השלכותיה משפיעות בעצם על סביבת היומיום בה אנו חיים ומתפקדים.

במחקר חדש, שפורסם בכתב העת Public Health, חוקרים מבית הספר להיגיינה ולרפואה טרופית בלונדון Tropical Medicine London School of Hygiene and ­ LSHTM מעריכים כי משקלה של האוכלוסייה האנושית בעולם עומד כעת על 287 מיליון טון, מתוכם 15 מיליון בעלי משקל עודף שמקורו של 3.5 מיליון מהם הוא בהשמנה מופרזת.

המדינה הכי רזה בעולם

למרות שגם באפריקה, במדינות הנחשבות עניות מאד, קיימת תופעה של השמנת יתר קיצונית בשל תזונה לקויה המבוססת על פחמימות ריקות ומיעוט חלבונים, הרי שכצפוי דווקא מדינות עשירות, תופסות את המקומות הראשונים במיפוי של מגפת השמנת היתר הקיצונית בעולם, כאשר ארצות הברית מככבת את המקום הראשון.

המחקר הבריטי מציע זווית התבוננות מרתקת בפעם הראשונה וטוען כי השפעתה של השמנת היתר הקיצונית לא רק הרסנית לגבי בריאותם של בני האדם, אלא הפכה לאחד מהגורמים המרכזיים בשינוי האקלים והרס הסביבה בה אנו חיים.

המדינה הרזה ביותר בעולם על פי מחקר זה היא בהוטן, בה אנשים צורכים בכל יום רק תשע קלוריות יותר בממוצע מן התצרוכת היומית הדרושה לאדם. זאת לעומת ארצות הברית בה אנשים צורכים בממוצע כ-245 קלוריות יותר מן התצרוכת המומלצת, כאשר דנוור היא העיר השמנה בעולם באופן סטטיסטי.

עוד לפי המחקר, אם שוקלים רק את מסת הגוף הממוצעת של מבוגרים בצפון אמריקה הממוצע עומד על 80.7 ק"ג, בעוד שהממוצע העולמי עומד על 62 ק"ג בלבד. על אף שהאוכלוסייה בחלק זה של כדור הארץ היא רק 5% מאוכלוסיית העולם, שליש מהמשקל העודף בעולם נמצא באזור זה. באסיה, למשל, שבה נמצאת 61% מאוכלוסיית העולם, רק 13% מהמשקל העולמי נגרמים בגלל השמנה מופרזת.

אם בכל המדינות הייתה קיימת תופעת השמנת היתר באותם ממדים כפי שהיא קיימת בארצות הברית ובכולן הייתה מסת גוף דומה לתושבים הרי משקל האנושות היה עולה ב-58 מיליון טון, שהם שווי ערך לתוספת אוכלוסייה של כמעט מיליארד איש נוספים לכדור הארץ.

הקשר בין השמנה לסביבה

מדינות "כבדות" הן צרכניות אנרגיה גדולות הרבה יותר בכל הנוגע לשינוע מזון וגידולו. פרופסור איאן רוברטס, שעמד בראש קבוצת המחקר,  מבהיר כי השמנת היתר הקיצונית מסוכנת לעולם בו אנו חיים מכיוון שהצורך להזין את העולם בתצרוכת היתר שהוא מתרגל אליה, מאיים על משאבי כדור הארץ, מאיץ את התדלדלותם, מאתגר את תעשיות החקלאות והשינוע ומניע אותן אל קצה גבול יכולתן, בעוד שצריכה תקינה יותר, הייתה מפחיתה מן הלחץ עליהן.

עוד מוסיף רוברטס, כי אנו מתנועעים פחות היום מבעבר בשל השימוש הגובר בעולם במיכון ובתחבורה. דווקא שימוש בדרכים מסורתיות של תנועה ברגל או באופנים הם פתרון מצוין להפחתת צריכת אנרגיה מבוזבזת. לדבריו, "כולם מסכימים כי צמיחת האוכלוסייה מסכנת את הסביבה הגלובלית, בעוד שהמחקר שלנו מראה שגם השמנת האוכלוסייה היא איום משמעותי בפני עצמו".

עוד בנושא:

יומני היקר: על חשיבות מעקב הדיאטה

מותר לאכול גלידות בקיץ

מדריך תזונה: היתרונות הבריאותיים של פירות הקיץ

ספורט לימי הקיץ

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים