הנחיות למטופל/ת לאחר ניתוח שתל שבלול – Cochlear Implant

 1. יש להימנע מפציעה או חבלה לאזור השתל.
 2. במקרה של הרכבת משקפיים, יש לרפד את נקודת המגע עם החתך עם פלסטר כדי למזער את הגירוי הנוצר באזור החתך.
 3. יש לשטוף את הידיים עם מים וסבון לפני ולאחר כל מגע או טיפול בחתך הניתוח.
 4. לאחר הסרת החבישה, יש לשמור על איזור החתך פתוח לאוויר מבלי להעמיס עליו פלסטרים ופדים נוספים.
 5. יש להמנע מחשיפת החתך הניתוחי לשמש כל עוד החתך לא נרפא. לאחר ריפוי החתך ובעת חשיפה לשמש, יש להגן על החתך באמצעות קרם הגנה SPF 15 ומעלה.

מעקב: המעקב מתחלק לשניים, מעקב א.א.ג ומעקב אודיולוגי.

 1. מעקב א.א.ג: במכתב שחרור, תקבל/י הזמנה לביקורת ראשונה במרפאה. בביקור זה מסירים את התפרים ובודקים את הצלקת. לאחר מכן, יש להגיע לבדיקות מעקב נוספות 3, 6 ו 12 חודשים ממועד הניתוח. יש להביא לביקורות בדיקת שמיעה עדכנית הכוללת בדיקת שתי האוזניים, עם וללא שתל שבלול ועם מכשיר שמיעה במידה וקיים.
 2. מעקב אודיולוגי: בעת השחרור תקבל/י מכתב זימון עם שני תאריכים. מועד לחיבור ראשון ומועד מיפוי.

 

סטטוס חיסונים של דלקת קרום המוח: תקבל/י במכתב השחרור הנחיה להשלמת חיסונים חסרים במידה וישנם כאלה.

אנטיביוטיקה: בדרך כלל, לאחר ניתוח מסוג זה תידרש/י ליטול אנטביוטיקה למשך עשרה ימים. סוג, מינון ומשך מתן האנטביוטיקה ימסר לך במכתב השחרור במרשם אישי שמצורף למכתב השחרור. אנא היצמדו להוראות. בכל הופעה של חום ססטימי מגובר מעל 38.5, צמרמורות, החמרה בכאבים, נפיחות, אדמומיות או הפרשה מהפצע הניתוחי, יש ליצור קשר עם המחלקה.

פעילות גופנית: המנע/י מפעילות גופנית מאומצת (ספורט או עבודה סיזיפית), הרמת משאות כבדים, שחייה, צלילה או טיסה במשך שלושת השבועות הראשונים לאחר הניתוח.

מקלחת: לאחר הסרת החבישה אין מניעה לחפוף את השיער אך אין לאפשר הרטבה של האוזן המנותחת ואין להשהותה מתחת למים. לאחר המקלחת יש ליבש את האוזן בעדינות באמצעות מגבת נקייה או בעזרת מיבש שיער. מומלץ להצמיד ניילון נצמד או כוס מעל האוזן והחתך החיצוני כדי להגן עליהם מפני מים. יתכן כי בימים הראשונים תזדקק/י לעזרה בכך על ידי אדם נוסף.

חידוש טיפול כרוני: במידה והתבקשת להפסיק טיפול באספרין שבוע לפני הניתוח, ניתן לחדש טיפול זה למחרת הניתוח במידה ולא נמסר לך אחרת.

קינוח האף: יש להימנע מקינוח האף במשך כשבוע לאחר הניתוח. אם את/ה מרגיש צורך להתעטש, עשו זאת בפה פעור במטרה להפחית את הלחץ המופעל על גבי האוזניים.

שמרו על החתך הניתוחי נקי ויבש: יש ללמרוח את אזור החתך במשחה אנטיבקטריאלית פעם ביום למשך שבועיים. התפרים יורדו כשבועיים לאחר הניתוח בביקורת הראשונה שלך.

אין לבצע בדיקת MRI ללא התייעצות עם הרופא/ה המנתח/ת.

מה מצפה לך לאחר הניתוח?

 • בחילות והקאות: בד"כ חולפים בערב הניתוח גם ללא טיפול תרופתי.
 • סחרחורת: תיתכן סחרחורת קלה או תחושה של אי יציבות – דבר זה הינו תקין בימים הראשונים שלאחר הניתוח; במידה והסחרחורות נמשכות ואף מחמירות יש ליצור קשר עם המחלקה.
 • נימול: נימול באוזן החיצונית, הן באזור התנוך של האוזן והן ובאזור החתך. זה תקין, ורוב הנימול המורגש צפוי לחלוף במשך הזמן.
 • כאב: יש לצפות לכאב קל עד בינוני שעלול להחמיר בשעות הלילה. השתמשו בתרופות לשיכוך כאב.
 • חום מתחת ל 38.5: בימים הראשונים לאחר הניתוח, דבר זה צפוי והוא טבעי.
 • שינויים בטעם: מכיוון שעצב הטעם עובר דרך האוזן, תחושת הטעם עלולה להשתנות ברוב המקרים באופן זמני לאחר הניתוח (מספר שבועות או חודשים).
 • דם מהאף או מהפה: תיתכן נזלת או רוק דמי בימים שלאחר הניתוח אשר יפסקו עצמונית תוך מס' ימים. דבר זה נובע מכך שחצוצרת השמע מחברת בין חלל האוזן התיכונה לאף דבר שגורם  לדימום מהאוזן התיכונה לעבור לחלל האף ומשם לפה והחוצה.
 • חבישה: בסיום הניתוח תונח חבישה מסביב לראש שתפקידה לשמור על הפצע מאחורי האוזן.

יש להשאיר את החבישה במקום במשך כשבוע לאחר הניתוח. יתכן והחבישה תהיה מוכתמת בדם, דבר טבעי ושכיח לאחר ניתוח ואינו סימן לסיבוך. במידה וישנו דימום פעיל, יש להפעיל לחץ ישיר עדין על גבי החבישה וליצור קשר עם המחלקה.        

בכל מקרה של:

 • כאבים חזקים בצלקת או באזור הרסיבר.
 • דימום מתמשך
 • חום מתמשך מעל 38.5
 • הפרשה מוגלתית צהובה מהאוזן או מהחתך הניתוחי מאחורי האוזן
 • אדמומיות עם נפיחות וכאבים חזקים מתמשכים סביב החתך הניתוחי
 • כאב חזק ומתמשך שלא מוקל על ידי משככי כאבים
 • חולשה בפנים בצד של האוזן המנותחת.

יש ליצור קשר עם המחלקה!

 

 

 

 

 

צוות רפואי

No data was found
לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.