Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > העתקת התמכרות: הניתוח הצליח, המטופל עבר לאלכוהול

העתקת התמכרות: הניתוח הצליח, המטופל עבר לאלכוהול

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הניתוחים הכירורגיים להרזייה מצליחים להשיג תוצאות מצוינות, אבל לעתים גם מעוררים בעיות לא פשוטות. התמכרות חדשה, למשל

הניתוחים הכירורגיים להרזייה, שהולכים והופכים פופולאריים יותר ויותר, ידועים בשיעור ההצלחה הגבוה שלהם, שעולה בהרבה על כל דיאטה אפשרית. אבל לצד זאת, מסתבר, הם מעלים בעיה חדשה, שמכונה בשפה המקצועית "העתקת התמכרות".

העתקת התמכרות

מומחים בארה"ב הבחינו, בעת האחרונה, כי רבים מהמנותחים, שהצליחו להשיל את עשרות הקילוגרמים שהכבידו עליהם, ושיפרו מאוד את בריאותם – רכשו התנהגות כפייתית חדשה (במקום הפנייה לאכילת יתר), כמו אלכוהוליזם, הימורים, או התמכרות לקניות. היקף התופעה עדיין אינו ברור לחלוטין, ומומחים בתחום חלוקים ביניהם באשר לטיבה.

מנהל המחלקה לניתוחים בריאטריים (ניתוחים כירורגיים להרזייה) ב"קליבלנד קליניק" ונשיא החברה האמריקאית לניתוחים בריאטריים, ד"ר פיליפ שאו'ר, טוען כי רק 5% מהמנותחים מפתחים התמכרות חדשה, וכי לא ניתן לקשור בוודאות בינה לבין הניתוח. מנגד, מומחים ממרכזים אחרים טוענים כי מדובר ב 20%-30%. האמנם?

"אנשים לא הופכים לאלכוהוליסטים כתוצאה מהניתוח", טוען בתוקף ניל האטצ'ר, לשעבר נשיא החברה לבריאטריה. "חשוב לזכור שתרופת קסם לכל תחלואיו של המטופל".

וד"ר שאו'ר מוסיף: "הניתוח גורם לשינויים פיסיים ומנטליים עמוקים אצל המטופלים. למרות שמדובר בשינויים שהם חיוביים במהותם, חלק מהם בהחלט עשויים לגרום לבעיות אצל אנשים שיש להם נטייה להתמכרות".

למלא חלל פנימי

במשך שנים טענו פסיכולוגים כי "העתקת התמכרות" נובעת מנסיון של הנגמל למלא חלל פנימי שנותר ריק בהעדר ההרגל הישן. אולם, עם התקדמות מחקר המוח, מתבססת השערה כי לתופעה יש גם בסיס נוירולוגי. מדענים מאמינים כי הסיבות הביוכימיות לאכילה כפייתית, זהות לסיבות הגורמות להתנהגויות אחרות של הרס עצמי, כמו שתיית אלכוהול.

כמה מחקרים שנערכו באחרונה, רומזים על כך שייתכן והשמנת יתר קיצונית יכולה להגן במשהו על הלוקים בה מפני הידרדרות לאלכוהוליזם. במחקר בהשתתפות 9,125 נבדקים, שפורסם החודש בכתב העת Archives of General Psychiatry, נמצא כי סיכוייהם של אנשים שלוקים בהשמנת יתר להפוך לאלכוהוליסטים – קטנים ב-25% בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

גם מחקר אחר שנערך בתחום לפני שנים אחדות, בהשתתפות 298 נשים, הראה כי שיעור השימוש שלהן באלכוהול, קטן באופן משמעותי בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

ההסבר נעוץ, כנראה, במנגנון התגמול שבמוח: אנשים שיש להם נטייה להשמנת יתר נוטים "להפעיל" אותו באמצעות אוכל; אחרים, שאין להם את הנטייה הזו, נוטים להשתמש באלכוהול כדי לספק אותו.

מחקרים נוירולוגיים עדכניים, גורסים כי אנשים שסובלים מהשמנת יתר וכאלו שמכורים לטיפה המרה סובלים מרמות מוחיות לא תקינות של המוליך העצבי דופמין.

"תמיד הם מרגישים שמשהו חסר להם, וכדי למלא את החסך הם משתמשים באלכוהול או באוכל – כדי להעלות את רמות הדופמין שלהם", מסביר ראש המחלקה לרפואה במעבדה הלאומית בברוקהייבן, ג'ין-ג'ק וואנג.

לא ניתן להיגמל לגמרי

בשונה מטיפול נגד התמכרות לסמים ולאלכוהול, בהם על המתמכר להימנע לחלוטין מכל שימוש בחומר האסור – מאכילה לא ניתן להיגמל לגמרי, משום שמזון הוא דבר שהכרחי לקיומנו.

זה קצת יותר מורכב מ'סתם' התמכרות. לא ניתן להתייחס אל אכילת יתר כאל סוג "טהור" ומובהק של התמכרות. למרות זאת, בהחלט קיימת התמכרות לסגנון אכילה מסויים, כמו התקפי אכילה (בינג'), שבו ניתן לטפל וממנו אפשר להיגמל.

ראש המחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת ווירג'יניה, ד"ר בנקול ג'ונסון, אומר כי ניתוח מעקף קיבה מספק פתרון מכני שפותר את בעיית ההשמנה – אך כזה שמותיר את הבעיה הנוירוביולוגית על כנה.

"זה בדיוק כמו תחושת צמא", הוא מסביר. "אם אתה צמא – ואין לך מים בהישג יד – אתה פשוט תשתה לימונדה".

חקר החפיפה שבין אכילה כפייתית להתמכרויות אחרות זוכה לתשומת לב רבה במרכז האמריקאי הלאומי לשימוש בסמים, והחוקרים מקווים למצוא תרופה שתסייע לטיפול בסוגים שונים של הפרעות הקשורות לדחף.

מנהלת המרכז, נורה וולקוו, מסבירה כי "יש דרישה עצומה לתרופה שתסייע לייצב רמות של חשק, בין אם מדובר בחשק לשוקולד או לאלכוהול".

בסוכנות המזון והתרופות (ה-FDA) בוחנים כעת את התרופה החדשה של סנופי-אוונטיס, "אקומפליה" – גם כטיפול להשמנת יתר, ואולי גם כטיפול אפשרי, מקביל, לאלכוהוליזם.

עוד בנושא:

ד"ר אסנת רזיאל מפרטת: איזה ניתוח הרזייה מתאים לך?

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים