Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > גיל הבלות: הסיכוי להשמנת יתר עולה בקרב נשים

גיל הבלות: הסיכוי להשמנת יתר עולה בקרב נשים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

גיל הבלות אצל נשים מביא עימו את הצורך בתשומת לב מיוחדת לתחזוק וטיפוח מערכות הגוף אשר עוברות שינוי דרמטי.

גיל הבלות

נדמה, שגם נושא המשקל כמו נושאים אחרים דורש התייחסות מיוחדת ותשומת לב מרובה, לא כל מה שהיה מובן לנו מאליו כשהיינו צעירות ממשיך להתקיים ללא מאמץ. כך גם: מישקלנו.

נתונים חדשים אשר נאספו ומפורסמים בגליון אוקטובר של העיתון הרפואי Journal of Obstetric, Gynecologic and Neonatal Nursing מעידים על כך כי נשים בסביבת גיל הבלות מועדות להשמנת יתר קיצונית באחוזים גבוהים יותר בהשוואה לשיעורן באוכלוסיה הכללית.

השמנת היתר בגיל הזה לא רק שהיא פוגעת בהופעה החיצונית אלא שהיא מביאה לעליה תלולה בשיעור מחלות קשורות בהשמנה כגון מחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת, תשניק נשימה בשינה, סרטן, דלקות מפרקים ועוד.

הבשורה הטובה היא שהסיכוי לחלות במחלות הללו בגיל הבלות יורד כאשר נשים בגיל זה מקפידות על מישקל תקין.

התקפי לב, למרות הדימוי הציבורי השגוי אשר יש להן כמחלה "גברית" הפכו כבר מזמן לגורם המוות מספר אחת בקרב נשים מבוגרות.

שיעור התמותה בקרב הנשים מהתקפי לב הוא פי ארבעים משיעור התמותה בשל סרטן השד. הנתון הזה מאכזב ומצער בעיקר משום שהתקפי לב, ניתן למנוע באמצעות אורח חיים נכון ונבון ושמירה על בריאות ועל מישקל תקין.

כשני שליש מן הנשים האמריקאיות מוגדרות כבעלות מישקל עודף. חלק מהן מוגדרות בעלות מישקל עודף קיצוני. מכיוון שנשים מועדות לעליה במישקלן יותר מאשר גברים, הרי שנשים בגיל הבלות נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה ופגיעה במיוחד.

גיל הבלות מעמיד את הנשים מול שתי ברירות: האחת היא לבלות את שארית חייהן באיכות חיים טובה מבחינה רפואית או לחלופין לפתח סדרה של מחלות כרוניות שאת חלקן הגדול ניתן למנוע.

יש חשיבות רבה להבנת סכנות משקל עודף בגיל הזה בעיקר בקרב שירותי הרפואה.

על ידי הבנה מעמיקה של סיבוכים הנובעים מהשמנה, לאחיות ולצוותים רפואיים יש את היכולת לעבוד על כך עם נשים באוכלוסיות גיל שונות ולחנך אותן לתובנות הרצויות בנושא שמירה על משקל תקין בכל גיל.

נדמה כי על צוותים רפואיים ופרה רפואיים מוטלת משימה גדולה יותר מאשר רק פתרון בעיות קיימות ובאפשרותם להביא לידי שינוי מהותי ועמוק יותר בתפיסה הציבורית בנושא הסכנות הטמונות במשקל עודף.

חינוך לערכי תזונה נכונים, תובנות לגבי הסכנות הטמונות במשקל עודף כל אלו הם מסרים אשר יכולים וצריכים לעבור על ידי צוותים רפואיים ואנשי שירותי הרפואה אשר באים בקשר יומיומי עם נשים, החל ברופאי משפחה וכלה ברופאי נשים.

רפואה מונעת היא לא רק מונח, היא דרך חיים, שהעוסקים בה צריכים לתת את הדעת על היכולות הנרחבות והאחריות הרבה הכרוכה בעיסוק בה.

החינוך לידע ולסכנות הטמונות במשקל עודף יכול בהחלט להציל חיים בקרב אוכלוסיות נרחבות. והוא פעמים רבות תפקידה של המערכת הרפואית שנשכח בעיקר בשל חוסר זמן ומרוץ אחר השעון בטיפול אחר סכנות ומחלות אחרות אשר נדמה תמיד שהן דחופות יותר.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים