Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > הפרעות קשב, תזונה ואיכות החיים של ילדים

הפרעות קשב, תזונה ואיכות החיים של ילדים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אנחנו נוטים לקשר בין הפרעות קשב לקושי בלימודים אך ממעטים לחשוב על הקשר בין הפרעות קשב ומצבי רוח לבין תזונה לקויה. מתי לאחרונה עצרתם לחשוב האם הפרעת הקשב או מצבי הרוח שילדכם נתון בהם לאחרונה קשורה למה שהוא אוכל?

תזונה והפרעת קשב

מחקר חדש אשר נערך באוניברסיטת אילינוי מצביע על קשר אפשרי ומדאיג בין תזונה עתירת שומנים ותפריט תזונתי לקוי, לבין היפראקטיביות והפרעות קשב וריכוז אצל ילדים אשר אובחנו כלוקים ב-ADHD.

החוקר פרופ' גרגורי פרוינד מסביר על הממצאים החדשים: "מצאנו במהלך המחקר כי תזונה עתירת שומן השפיעה על חילוף החומרים ועל רמות הדופמין במוחם של עכברי מעבדה. תזונה זו היוותה טריגר משמעותי בליבוי של התנהגויות חרדתיות וקשיי למידה. באופן מעניין, כאשר עובר בתהליך ריטלין, הוסדרו הפרעות אלו ובעיות הזיכרון והלמידה נעלמו".

הדופמין אחראי לשינוי האותות במוח והוא משותף להפרעות קשב, לבעיות בריכוז וללוקים בהשמנת יתר, שכן החומר מקושר גם להתנהגויות חרדתיות אצל ילדים.

תזונה דלת שומן משפרת התנהגויות

ריבוי מקרי השמנת יתר בקרב ילדים, אימפולסיביות יתר, דיכאון והפרעות קשב המופיעים בקרב ילדים עודדו את פרוינד לנסות ולבדוק את השוני בין תזונה עתירת שומן, הכוונה למזון המכיל 60% אחוזי שומן, לבין תזונה דלת שומן, המכילה 10% אחוזי שומן, בקרב קבוצות מחקר שונות של עכברי מעבדה. יש לציין כי תזונה מערבית נפוצה מכילה לרוב כ-35% שומן מן הערך הקלורי.

התוצאות הפתיעו את צוות החוקרים, לאחר שבוע בלבד של תזונה עתירת שומן וקלוריות, עוד בטרם נצפתה עלייה במשקל, ניכר היה שינוי משמעותי של ממש בהתנהגות בקרב עכברי המעבדה. עדויות לחרדה, התרוצצות מוגברת על גלגל השעשועים בכלוב, בעיות בזיכרון בבדיקת מבוכים ועוד. שינוי של תפריט התזונה לתפריט מאוזן ודל שומן, החזיר את עכברי המעבדה לתפקוד תקין והעלים את בעיות הזיכרון מהם סבלו כאשר אכלו את התפריט הלא מאוזן.

מחקרים אחרים בתחום, מצאו כי השפעתו של הדופמין על המוח, המופרש כתוצאה מתזונה לקויה, יכולה להעלם לאחר כעשרה שבועות של תזונה מאוזנת המחזירה את המוח לאיזון תקין ולרמות תקינות של דופמין.

פחות שומן, יותר זיכרון

תוצאות המחקר מצביעות על קשר בין בעיות הזיכרון והחרדה בהקשר של תזונה לקויה וניתן להניח ממנו גם לגבי התנהגותם של ילדים הניזונים מתזונה עתירת שומן, אשר גנטית אינם ערוכים או רגישים מדי מכדי להתמודד עם השפעותיה של תזונה שכזו.

בעלי חיים מפתחים סתגלנות לגבי התזונה הניתנת להם, אך צריך לקחת בחשבון כי הסרה מידית ומוחלטת של רכיב השומן במזון עלולה להיות בעלת השפעת שלילית על ילדים.

הנתון המפתיע במחקר זה היה העלייה ברמות הדופמין, כימיקל זה בגוף נחשב למשפיע ביותר בנושא התמכרויות, ורמות גבוהות מדי שלו עלולות להיות בעייתיות לנו. ולכן, תזונה בעלת רמות שומן גבוהות מדי עבור ילדים עלולה לעורר גם תסמיני התמכרות ובעיות זיכרון.

גם מחקר זה עוסק בשאלת איכות חיים של ילדים והקשר למזון שהם אוכלים, כשהמסקנה היא כי תזונה מאוזנת ודלת שומן, מתגלה יותר ויותר כגורם האחראי לאיכות החיים, יכולת הלמידה ההרגשה ותחושת החיוניות של ילדים.

עוד בנושא:

טיפול התנהגותי קוגניטיבי לטיפול בעודף משקל

5 סיבות להשמנה ומה עושים נגדן

סליחה, יש לך סובלנות תזונתית רגע?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים