Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > צום והקשר הבריאותי – איך צמים נכון?

צום והקשר הבריאותי – איך צמים נכון?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

שומרים מצוות? מנקים את הגוף מרעלים? שובתים רעב? לא חשוב מה הסיבה שלכם לפצוח בצום, כדאי שתדעו איך לעשות את זה נכון. ד"ר אסנת רזיאל עם פינת ייעוץ מיוחדת בנושא צום בדגש מטופלים בריאטריים

צום ובריאות

חגי תשרי בעיצומם ועמם צום יום הכיפורים. לשאלה המסורתית "צמים?" יש עוד זוויות, שאינן קשורות בהכרח בקיום מצוות על פי הדת היהודית, אלא נושאות עמן משמעויות נוספות הקשורות לטיהור הגוף מרעלים, מונח התופס תאוצה וטרנדיות רבה בשנים האחרונות.

אם כן, מהי משמעות הצום לגוף והאם יש קשר בין ההתפתחות ההיסטורית של ימי צום ביהדות לרפואה העממית?

צום יום הכיפורים הוא אולי המפורסם והמוכר ביותר שבין הצומות היהודיים, אבל לא היחיד שבהם, הוא צום אחד מתוך שישה ימי צום, המצווים במהלך לוח השנה העברי, ובכללם: ט' באב, י"ז בתמוז, צום גדליה, י' בטבת ותענית אסתר.

כל צום והסיבה שלו

צום מוגדר כבחירה רצונית של אדם להתנזר מאכילה, ולעתים אף משתייה, למשך פרק זמן מסוים, לרוב משך הצום ידוע ומוגדר מראש. לכל צום, ישנן משמעויות מיידיות אצל הצמים, צומות מלווים כמעט תמיד בתחושת רעב, בתשישות, בכאבי ראש ואף במתח נפשי ברמה כזו או אחרת אצל האדם הצם.

ישנם מספר סוגי צום:

דת – ציווי או טקס דתי.

רפואה – עקב מצב רפואי, לעתים לפני ניתוח או בדיקה.

מצב נפשי – מצב שבו האדם מאבד את החשק שלו לאכול כמו במצב של דיכאון.

שביתת רעב – שימוש בצום על מנת לייצר לחץ חברתי על גוף מסוים לשם הישג פוליטי או חברתי, דוגמת אסיר שובת רעב לשיפור תנאים.

צום יכול להשמין

ישנם הרגלי אכילה מסוימים המקלים על הכניסה והיציאה מהצום. לעיתים, דווקא צום עלול להתברר כגורם לעלייה במשקל, כאשר הארוחות בכניסה אל הצום או בסיומו הופכות לארוחות עתירות קלוריות, ומביאות את האדם הצם לכדי צריכה מוגברת ומוגזמת של קלוריות.

לרוב, צום על רקע דתי מכוון את האדם לעיסוק בפנימיות תוך כדי גישה, הגורסת כי ניתוק מהנאות פיזיות כמו אכילה ושתייה יקדמו חשבון נפש פנימי ביתר קלות. מרבית הדתות מתייחסות לצום, גם באסלאם ובנצרות, וככלל, בכולן פועלת אותה התפיסה של טיהור נפשי על רקע הימנעות מהנאות היומיום.

הצום בראייה נטורופטית

הרברט שלטון, הנחשב לאבי תפיסת הצומות הנטורופטית, היה כירופרקט (1895-1985) ונטורופט אשר פיתח בשנת 1920 פרוטוקול צום המוגבל לשתיית נוזלים בלבד.

חשוב להבחין בין מצב של צום בריאותי יזום, לבין רעב כרוני כתוצאה מחוסר מזון זמין לאדם. במצב צום רקמות לא חיוניות כמו שומן משמשות כחומר דלק לאיברים חיוניים. במצב רעב הגוף מתרוקן ממאגריו ופוגע גם בחלבונים וחומרי גוף חיוניים אחרים מתוך ניסיון לייצר לעצמו אנרגיה בכל מחיר.

ישנן עדויות ממחקרים שונים, התומכים בצום כגורם המשפר מחלות לב, כלי דם, מחלות אוטואימוניות, מחלות עור, מחלות עיכול, אלרגיות ועוד.

ניקוי וטיהור מערכות הגוף

סלבריטאים רבים דוגלים בשנים האחרונות בגישת צום על רקע בריאותי. הבולטת שבהן ביותר היא השחקנית גווינת פאלטרו אשר מצהירה כי היא צמה ומנקה רעלים בכל תקופה קבועה. פאלטרו אף פעילה ופובליציסטית בתחום זה.

הנחת היסוד לגבי תרומתו של הצום למונח טיהור הגוף מתבססת על פינוי רעלים, דטוקסיפיקציה, של מערכת העיכול אשר מקרינה על איברים פנימיים אחרים ובעיקר הכבד.

חשוב לזכור, כי כל עוד אנו מקבלים החלטה על צום מוגבל בזמן ותחום הרי שגופנו אכן עתיד לעבור סוג של ריענון מערכתי, שעבור רבים מאיתנו, מתבטא בסוג של הרגשת חיוניות, בעיקר בסיומו של הצום.

מה הבעיה? נוזלים

הבעיה המרכזית של מרבית הצומות היא המחסור בנוזלים. העדרם של נוזלים כחלק מן הצומות, גורם ללא מעט אנשים מצוקה של ממש, כאבי ראש, ובמזג אוויר קיצוני עלול אף להוביל להתייבשות.

מה עושים?

הרבנים הגדירו פשרה לחולים כרוניים, לקשישים או מי שנמצא בסכנת התייבשות, הכוללת שתייה לשיעורין – מידי חצי שעה מספר לגימות.

חולי סוכרת – חשופים לסכנות רבות בשל חוסר אכילה רצוף וממושך בגלל נפילות סוכר, שהשפעותיהן השליליות גדולות בהרבה מהתרומה החיובית, שיכולה להיות לגוף בשל הצום.

מטופלים לאחר ניתוח בריאטרי  – עלולים להתייבש ולגרום לפגיעה בכליות. יש להימנע מצום מוחלט ולנהוג במנהג שתייה לשיעורין.

בצום שלכם

אין ספק שצום אינו מצב טבעי לגוף, אך בחינה של ההתפתחות האנתרופולוגיות שלו לאורך אלפי שנים בדתות השונות, מציעה סוג של זווית מבט מעניינת גם אל מי שאינם מורגלים בו, לגבי תרומתו עבורנו, כל עוד הוא מבוצע במינון ובעוצמה הנכונים לנו.

בהנחה שאתם נמצאים בבריאות תקינה ואין לכם מגבלה רפואית לצום, יתכן שהפעם הבחירה שלכם לצום תספק לכם תובנות של ממש לגבי ההשפעות הפיזיולוגיות, שאותן תחושו אם תבחרו בצום מרצון. נסו להקשיב לגופכם ולהשפעת הצום עליו, יתכן ומצאתם לעצמכם דרך חדשה לבצע ריענון מערכות וטיהור רעלים שתהיה טובה לכם גם בעתיד.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים