הצלחה בטוחה: ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

בישראל ישנם 200 אלף אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית, מהם רבים חולים בסוכרת. ד"ר אסנת רזיאל עם ההנחיות החדשות של משרד הבריאות לניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת, ההחלמה מהמחלה ושיפור באיכות החיים של חולי סוכרת

השמנת-יתר וסוכרת הן שתי מחלות הקשורות זו לזו. ניתוחים בריאטריים נמצאו יעילים לטיפול בשתי הבעיות ולאחרונה קבע משרד הבריאות כי יש מקום לניתוח בחולי סוכרת, גם אם אינם סובלים מהשמנה קיצונית.

ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

ניתוח שרוול קיבה הינו ניתוח בריאטרי חדשני, המוביל לירידה בתיאבון, לשיפור מיידי ומתמשך בבקרה הגליצמית ולירידה ארוכת טווח במשקל. רובם המוחלט של החולים, אשר סבלו ממחלת הסוכרת לפני הניתוח, מחלימים ממנה לחלוטין. החולים גם חווים הטבה ניכרת במחלות נלוות אחרות, תוחלת החיים שלהם ואיכותם משתפרים בהתאמה.

90% מחולי הסוכרת בעלי עודף משקל

השמנת-יתר חולנית הינה בעיה רפואית כלל עולמית ההולכת וגדלה, בישראל ישנם 200 אלף איש הסובלים מהשמנת יתר חולנית. ההשמנה מלווה במחלות רבות נוספות, כדוגמת סוכרת, יתר לחץ דם, היפרליפידמיה ותשניק נשימה בשינה. מחלות נלוות אלו מחריפות את מצבם הבריאותי של החולים, פוגמות באיכות חייהם ומעלות את הסיכון לתמותה בטרם עת.

ניתוחים בריאטריים מהווים את הטיפול היעיל ביותר להרזיה וריפוי מחלת הסוכרת באוכלוסייה זו. רובם של החולים בהשמנת יתר, חווים ריפוי מלא או נסיגה משמעותית בחומרת מחלותיהם הנלוות לאחר הניתוח ותוחלת חייהם ואיכותם משתפרים באופן משמעותי.

כתוצאה מניסיון מצטבר ארוך טווח וחיובי, במרכזים טיפוליים רבים ברחבי העולם קיימת כיום הכרה מדעית בינלאומית ביעילותם וחשיבותם של טיפולים כירורגיים בהשמנת יתר. קיימת גם עלייה משמעותית של עניין ורצון ציבור החולים במימוש אפשרות טיפולית זו.

סוכרת מתפתחת עקב עלייה במשקל וחוסר פעילות גופנית, תזונה לקויה והימנעות מאימון גופני קבוע. כל אלה סוללים מסלול בטוח להשמנה ומביאים להתפתחות מחלת הסוכרת. עלייה במשקל היא גורם הסיכון המוביל להתפתחות סוכרת מסוג 2. קרוב ל- 90 אחוז מהסוכרתיים מסוג 2 נמצאים בעודף משקל. ניתן למנוע התפתחות עמידות לאינסולין וכן התפתחות של מחלת סוכרת מסוג 2 גם בגיל מבוגר, על-ידי פעילות גופנית קבועה ושמירה על משקל גוף תקין.

ניתוח במקום תרופות

ניתוח בריאטרי הוא הפתרון היעיל לחולים בהשמנת יתר חולנית ולריפוי ממחלת הסוכרת. ניתוחים בריאטריים נמצאו יעילים יותר לטיפול בסוכרת מאשר תרופות. המלצת החברה האמריקאית לניתוחים בריאטריים ומטבולים אומרת, לשקול ניתוחים בריאטריים כטיפול קו ראשון עבור חולים הסובלים מהשמנה חולנית וסוכרת.

ד"ר בוכוואלד ועמיתיו ביצעו סקירה מקיפה על ניתוחים בריאטריים והאפקטיביות שלהם. מסקירה זו עולה, כי הניתוחים הבריאטריים יעילים להרזיה בטווח בארוך. תוצאת הלוואי של הניתוחים הם הטבה ואף ריפוי מחלות נילוות להשמנה. במחקר השתתפו 22,094 חולים, שעברו ניתוחים בריאטריים, מהוצאות עולה כי 84 אחוז מאלו, שעברו ניתוח מעקף קיבה, נרפאו לחלוטין מהסוכרת ממנה סבלו טרם הניתוח.

החוקרים סברו תחילה כי עצם הירידה במשקל היא זו שהביאה לריפוי הסוכרת. אולם, ממצאים חדשים מראים כי הניתוח הביא לשינויים הורמונליים ומטבוליים בגוף, אשר גרמו לירידה ברמת הסוכר, שיפור מצב מחלת הסוכרת ואף ריפויה לחלוטין.

העיתון Annals of Internal Medicine פרסם בינואר 2009 מאמר סקירה נרחב בנושא ניתוחים בריאטריים והשפעתם על סוכרת מסוג 2. ממצאי הסקירה מלמדים שניתוחים בריאטריים מובילים לירידה משמעותית וארוכת טווח במשקל החולים. המחקר הראה, כי 84-98 אחוז מהמטופלים, שעברו ניתוח מעקף קיבה, ו-48-68 אחוז, שעברו ניתוחים רסטריקטיביים, החלימו ממחלת הסוכרת.

מן המחקר

כמו כן, ישנם ממצאים מפורטים לגבי הצלחת ניתוחים בריאטריים בריפוי סוכרת במחקר:

ניתוח שרוול קיבה – ד"ר ראול רוזנטל, מנתח בריאטרי ידוע מפלורידה פרסם ביולי 2009 מאמר, הבוחן את השפעת שרוול קיבה על ריפוי סוכרת. כבר חצי שנה לאחר הניתוח, נצפתה החלמה מלאה ממחלת הסוכרת בקרב 63 אחוז מהמטופלים. ד"ר רוזנטל מצא כי אלו, שסבלו מסוכרת פחות מחמש שנים, ואלו שירדו יותר במשקל, זכו לשיעור גדול יותר של נסיגת מחלת הסוכרת לאחר הניתוח.

ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת – על פי מחקר, שהתפרסם בגיליון ינואר 2008 של העיתון הרפואי JAMA, התערבות ניתוחית במשקל יתר קיצוני היא הדרך הטובה ביותר להחלים מסוכרת מסוג 2. תוצאות המחקר מראות כי 73 אחוז מהמטופלים, שעברו ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת, החלימו ממחלת הסוכרת. כלומר, כל סימני המחלה נעלמו באותם חולים במהלך ולאחר שנתיים מיום הניתוח.

ניתוח מעקף קיבה – חוקרים מן המכון הלותראני על שם גונדרסן בלה קרוס, ויסקונסין שבארה"ב, מדווחים על אפקטיביות דרמטית של ניתוחים בריאטריים במלחמה בסוכרת מסוג 2. מתוצאות המחקר, שהתפרסם בגליון ינואר 2009 של הבטאון הרפואי Surgery for Obesity and related Diseases, עולה כי 59 אחוז מבין הנבדקים, אשר עברו ניתוח מעקף קיבה חוו גם נסיגה מלאה של מחלת הסוכרת.

חדש ובטוח: ניתוח שרוול קיבה

אחד הניתוחים הלפרוסקופים החדישים לטיפול בהשמנת יתר הינו שרוול קיבה, מדובר בניתוח קיבה חדשני, יעיל, מביא להרזיה דרמטית ומרפא סוכרת. הניתוח מתבצע בלפרוסקופיה, באמצעות חתכים מזעריים בעור ובו מסיר המנתח כ- 75 אחוז מנפח הקיבה ומקטין את נפחה לכדי 50 סמ"ק. בניתוח שרוול קיבה נצפית ירידה של כ- 60 אחוז ויותר מעודף המשקל. הניתוח צבר תאוצה כאחת האלטרנטיבות הטובות לטיפול בהשמנת יתר ולריפוי מחלת הסוכרת.

מחקרים מעידים כי בעקבות הניתוח, יורדת באופן משמעותי רמתו של הורמון הרעב גרלין, שמקורו בקיבה ובפונדוס. החולים מעידים, כבר ביום שלאחר הניתוח על תחושה חדשה של שובע. בנוסף, מוגבל נפח קיבתם לארוחות קטנות בלבד, מה שתורם לירידה ניכרת במשקל.

ניתוח שרוול קיבה, בדומה לשאר הניתוחים לטיפול בהשמנת יתר, משמש כלי טיפולי מהותי בהתמודדות עם בעית ההשמנה ובריפוי מחלת הסוכרת. באמצעותו ניתן להגביל את צריכת הקלוריות היומית ולהרגיל את המטופלים לתזונה נכונה ואורח חיים בריא. חולים שעברו ניתוח זה, עדיין מסוגלים לאכול מגוון עשיר של מאכלים, משום שנשמר הסוגר של הקיבה ומתאפשר תהליך עיכול רגיל. החולים מדווחים על שיפור משמעותי באיכות החיים לאחר הניתוח וכן ריפוי מלא או שיפור משמעותי במחלות הנלוות הנוספות.

משרד הבריאות מאשר ניתוחי הרזיה לחולי סוכרת

משרד הבריאות קבע לאחרונה נהלים חדשים לביצוע ניתוחים בריאטריים במבוגרים. כך לראשונה יוכלו לעבור את הניתוח חולי סוכרת, שלא ניתן לאזן את מחלתם באמצעות תרופות. החולים יורשו לעבור ניתוח הרזיה, גם אם הם לא סובלים מהשמנת יתר חולנית, אלא הם בעלי עודף משקל בינוני.

ההחלטה התקבלה בעקבות שורה של מחקרים מהשנים האחרונות, שהראו כי ניתוח בריאטרי מרפא סוכרת או לפחות מעלים את הסימנים הקליניים שלה. לפי המחקרים מהעולם ומהניסיון בארץ, מרבית החולים שעברו ניתוח להרזיה נרפאו מסוכרת: שיעור העלמות המחלה, או הטבה ניכרת שלה, בעקבות הניתוח עומד על 50-90 אחוז מהחולים, תלוי בסוג הניתוח.

עוד בנושא:

המדריך המלא לבלון קיבה

 

 

צוות רפואי

No data was found