קיצור קיבה – לא רק לצעירים

יותר ויותר חולים בני הגיל השלישי עוברים בשנים האחרונות ניתוחי קיצור קיבה. "הרגשתי שאני הולכת למות אם אני לא אעבור את הניתוח", מספרת סנדרה, בת 68, שהורידה בעקבות הניתוח כבר יותר מ-60 קילוגרם – וידה עוד נטויה

קיצור קיבה בגיל השלישי

העולם אולי שייך לצעירים – אבל ניתוחים כירורגיים לטיפול בהשמנת-יתר קיצונית, כך נראה, הולכים ותופסים מקום של כבוד גם בקרב חולים שמנים שיש להם כבר נכדים.

בחודש אוקטובר אמנם דיווחו חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון שבארה"ב כי 11% מהמנותחים מעל גיל 65 שעברו ניתוח קיצור קיבה מתו לאחריו, אולם שני מחקרים חדשים אחרים, אחד שנערך באוניברסיטת "קולומביה" בניו יורק והשני באוניברסיטת "מיאמי" בפלורידה – הגיעו למסקנה שהניתוחים יעילים למבוגרים בה במידה שהם יעילים לחולים צעירים יותר.

חוקרי המרכז לניתוחי השמנה ב"קולומביה", קבעו במחקרם כי שיעור הסיבוכים בקרב חולים מבוגרים דומה לשיעור הסיבוכים אצל הצעירים, בהתחשב בנתוני הפתיחה שלהם.

מחקר נוסף, שנערך בקרב 27 מטופלים בני 65 ומעלה באוניברסיטת דרום פלורידה – הראה כי תוצאות הניתוחים היו טובות מאוד והמטופלים זכו לשיפור דרמטי באיכות חייהם. שיעור התמותה בקרבם היה דומה לשיעור התמותה בקרב חולים שעברו ניתוח מעקפים או ניתוחי החלפת ברכיים – 2-4% מכלל המטופלים. שיעור זה הוא שיעור כפול ויותר משיעור התמותה בקרב צעירים.

"אנחנו יודעים שהניתוחים הללו מרפאים את הסוכרת, מאזנים את לחץ הדם, מתקנים את הצרבת ומעלימים לחלוטין תסמונות של דום נשימה בזמן שינה", אמר ד"ר מייקל מור, מנתח בריאטרי מאוניברסיטת דרום פלורידה, שביצע למעלה מ-1,000 ניתוחים כאלו. "הניתוח גם שומר על המפרקים שלהם ומאפשר להם לשרוד זמן ארוך יותר".

אחת מהמטופלות שלו היא סנדרה איינבינדר, בת 68, שמתגוררת בפלורידה ליד העיר סרסוטה. טרם הניתוח היא שקלה 181 ק"ג. היא ניסתה אינספור דיאטות – ותמיד נכשלה בהן, והעלתה במהירות את הקילוגרמים הבודדים שהצליחה להשיל במאמץ.

מנתח בריאטרי שאליו פנתה סירב לנתח אותה בגלל גילה – אבל היא פנתה לד"ר מור והתעקשה לעבור את הניתוח, בגלל מצבה הקשה. "בקושי יכולתי ללכת מרוב שומן", היא מספרת.

"הניתוח עצמו הוא לא תענוג גדול", היא מודה. "זה בהחלט חתיכת ניתוח, ואם הייתה לי אופציה אחרת – הייתי בוחרת בה. אבל הרגשתי שאני הולכת למות אם אני לא אעבור את הניתוח, פשוטו כמשמעו".

16 חודשים לאחר מכן היא כבר הורידה 117 קילוגרם – וידה עדיין נטויה. חולים רבים ששוקלים כמוה עדיין נמצאים במצב קשה, וחלק מהם אף נפטרו, בשל סיבוכי ההשמנה. איינבינדר, לעומתם, כבר מצפה בקוצר רוח לניתוח להחלפת ברך, שבזכותו תוכל גם לחזור לפעילות גופנית. "אני מצפה בכליון עיניים ללכת במורד הרחוב", היא אומרת.

בחברה האמריקאית לניתוחים בריאטריים, מעריכים כי בשנה שעברה עברו יותר מ-140 אלף מטופלים בארה"ב ניתוחי השמנה – רובם בחרו בניתוח קיצור קיבה. מספר הניתוחים שמבוצע גדל ב-50% מאז 1998.

צוות רפואי

No data was found