Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > כבד שומני והשמנת יתר קיצונית

כבד שומני והשמנת יתר קיצונית

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כבד שומני הוא תחנה קרובה מאוד בדרך לסרטן בכבד. נכון ששתיית אלכוהול מהווה את הגורם המרכזי לכבד שומני, אבל לא רק – גם השמנת יתר קיצונית פוגעת בתפקודי הכבד ויכולה להוביל למחלות ממאירות

כבד שומני

הגורם המרכזי לכבד שומני הוא צריכת אלכוהול, כבד שומני שאינו קשור בכך נקרא תסמונת הכבד השומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול. במצב זה שיעור השומן בכבד נמצא ברמות של מעל 10-5 אחוזים.

סימפטום זה נחלק על ידי מומחים לשתי קטגוריות ראשיות. האחת, כבד שומני שאותרו בו רמות שומן גבוהות ללא דלקת, והשנייה היא כבד הסובל מדלקות קשות בעקבות אותם אחוזי שומן גבוהים. אנשים הלוקים בכבד שומני עלולים לפתח שחמת הכבד או גידול בכבד.

כבד שומני – מי הם המועמדים ללקות בו?

המועמדים הסבירים ביותר ללקות בכבד שומני הם אנשים שמנים, חולי סוכרת, בעלי לחץ דם גבוה ומי שסובל מעודף שומנים בדם, בעיקר טריגליצרידים גבוהים. למעלה מ-90% מהסובלים מהשמנת יתר קיצונית יפתחו תסמונת זו.

לאור נתוני ההשמנה העולמיים, ובארצות הברית בפרט, קיימת הערכה כי 40-25% מהאוכלוסייה עלולה לפתח את תסמונת הכבד השומני בדרגות שונות.
מרבית הלוקים בתסמונת הם גברים בעלי נטייה גבוהה יותר לפתח מצב זה, אך מכיוון שבעיית השמנת היתר הקיצונית חוצה גילאים ומינים הרי שבשנים האחרונות התגלו יותר מקרים של נשים וילדים הסובלים מתסמונת זו ומבעיות בתפקודי הכבד.

הסימפטומים של כבד שומני עקב השמנת יתר

מכיוון שהכבד נחשב לאחד מהאיברים העמידים ביותר בגוף האדם, רבים מהאנשים הלוקים בתסמונת הכבד השומני אינם חשים בסימנים כלשהם ואינם מודעים למחלה. לעיתים ניתן לחוש כאב בבטן ימנית עליונה ותחושת עייפות מוגברת.

במצב מתקדם יותר של התסמונת החולים עלולים לפתח מחלות, כגון: שחמת הכבד או גידול בכבד שיתבטאו במיימת ואף צהבת כתוצאה מאי ספיקה כבדית.

כיצד מטפלים במחלת כבד שומני?

הדרך הטובה ביותר לטיפול במחלות כבד שומני היא לרדת במשקל, לשנות הרגלים ולהגביר את הפעילות הגופנית, בדרך זו מצמצמים את כמות התאים השומניים בכבד.

דיאטות ואף ניתוחי הרזיה הוכחו כבר מזמן כיעילים ביותר בהקשר זה. חזרתו של הגוף למצב תקין מבחינת אחוזי השומן מסייעת גם למלחמה בסוכרת הקשורה לתסמונת זו. במקביל, יש להגיע לאיזון הסוכרת ולהפחית את רמות השומנים בדם. ויטמין E  ידוע גם הוא כמסייע במצב זה ובחלק מהמקרים גם טיפול תרופתי יכול לסייע לחזור למצב תקין.

הכבד, כאיבר חזק וסתגלתן יודע לחזור למצב של תפקוד תקין, באם התסמונת מאותרת לפני סיבוכים רפואיים אחרים, לכן הסתכלו על מה שאתם אוכלים ומכניסים לגופכם, הכבד מאותת לכם לשים לב למשקל תקין של גופכם.

עוד בנושא:

טיפול התנהגותי קוגניטיבי לטיפול בעודף משקל

5 סיבות להשמנה ומה עושים נגדן

סליחה, יש לך סובלנות תזונתית רגע?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים