כבד שומני והשמנת יתר קיצונית

כבד שומני הוא תחנה קרובה מאוד בדרך לסרטן בכבד. נכון ששתיית אלכוהול מהווה את הגורם המרכזי לכבד שומני, אבל לא רק – גם השמנת יתר קיצונית פוגעת בתפקודי הכבד ויכולה להוביל למחלות ממאירות

כבד שומני

הגורם המרכזי לכבד שומני הוא צריכת אלכוהול, כבד שומני שאינו קשור בכך נקרא תסמונת הכבד השומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול. במצב זה שיעור השומן בכבד נמצא ברמות של מעל 10-5 אחוזים.

סימפטום זה נחלק על ידי מומחים לשתי קטגוריות ראשיות. האחת, כבד שומני שאותרו בו רמות שומן גבוהות ללא דלקת, והשנייה היא כבד הסובל מדלקות קשות בעקבות אותם אחוזי שומן גבוהים. אנשים הלוקים בכבד שומני עלולים לפתח שחמת הכבד או גידול בכבד.

כבד שומני – מי הם המועמדים ללקות בו?

המועמדים הסבירים ביותר ללקות בכבד שומני הם אנשים שמנים, חולי סוכרת, בעלי לחץ דם גבוה ומי שסובל מעודף שומנים בדם, בעיקר טריגליצרידים גבוהים. למעלה מ-90% מהסובלים מהשמנת יתר קיצונית יפתחו תסמונת זו.

לאור נתוני ההשמנה העולמיים, ובארצות הברית בפרט, קיימת הערכה כי 40-25% מהאוכלוסייה עלולה לפתח את תסמונת הכבד השומני בדרגות שונות.
מרבית הלוקים בתסמונת הם גברים בעלי נטייה גבוהה יותר לפתח מצב זה, אך מכיוון שבעיית השמנת היתר הקיצונית חוצה גילאים ומינים הרי שבשנים האחרונות התגלו יותר מקרים של נשים וילדים הסובלים מתסמונת זו ומבעיות בתפקודי הכבד.

הסימפטומים של כבד שומני עקב השמנת יתר

מכיוון שהכבד נחשב לאחד מהאיברים העמידים ביותר בגוף האדם, רבים מהאנשים הלוקים בתסמונת הכבד השומני אינם חשים בסימנים כלשהם ואינם מודעים למחלה. לעיתים ניתן לחוש כאב בבטן ימנית עליונה ותחושת עייפות מוגברת.

במצב מתקדם יותר של התסמונת החולים עלולים לפתח מחלות, כגון: שחמת הכבד או גידול בכבד שיתבטאו במיימת ואף צהבת כתוצאה מאי ספיקה כבדית.

כיצד מטפלים במחלת כבד שומני?

הדרך הטובה ביותר לטיפול במחלות כבד שומני היא לרדת במשקל, לשנות הרגלים ולהגביר את הפעילות הגופנית, בדרך זו מצמצמים את כמות התאים השומניים בכבד.

דיאטות ואף ניתוחי הרזיה הוכחו כבר מזמן כיעילים ביותר בהקשר זה. חזרתו של הגוף למצב תקין מבחינת אחוזי השומן מסייעת גם למלחמה בסוכרת הקשורה לתסמונת זו. במקביל, יש להגיע לאיזון הסוכרת ולהפחית את רמות השומנים בדם. ויטמין E  ידוע גם הוא כמסייע במצב זה ובחלק מהמקרים גם טיפול תרופתי יכול לסייע לחזור למצב תקין.

הכבד, כאיבר חזק וסתגלתן יודע לחזור למצב של תפקוד תקין, באם התסמונת מאותרת לפני סיבוכים רפואיים אחרים, לכן הסתכלו על מה שאתם אוכלים ומכניסים לגופכם, הכבד מאותת לכם לשים לב למשקל תקין של גופכם.

עוד בנושא:

טיפול התנהגותי קוגניטיבי לטיפול בעודף משקל

5 סיבות להשמנה ומה עושים נגדן

סליחה, יש לך סובלנות תזונתית רגע?

צוות רפואי

No data was found