אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > הקשר בין מחלת השיגדון – גאוט והשמנת יתר

הקשר בין מחלת השיגדון – גאוט והשמנת יתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

שכיחות מחלת השיגדון עלתה בעשרים השנים האחרונות, והיא פוגעת כיום בארבעה אחוז מהאמריקנים. ד"ר אסנת רזיאל עם ממצאי מחקר חדש שמצביעים על הקשר בין בעיית השמנה והחמרת המחלה

מחלת השיגדון גאוט

שכיחותה של מחלת השיגדון עלתה בעשרים השנים האחרונות בארה"ב, חלק מהסיבה היא משבר ההשמנה של המדינה והשכיחות הגבוהה יותר של לחץ דם גבוה.

מהי מחלת השיגדון?

שיגדון, סוג של דלקת מפרקים המתרחשת כאשר חומצת שתן מצטברת בפרקים וגורמת לנפיחות וכאבים עזים.

המחלה שכיחה יותר בקרב גברים לעומת נשים והסיכון לחלות בה עולה עם הגיל. המחלה פוגעת כיום בכ-8.3 מיליון בני אדם, שהם כארבעה אחוזים מאוכלוסיית העולם.

מה בין השמנת יתר ושיגדון?

ראיות רפואיות מלמדות כי מחלת השיגדון מוגדרת כחלק מהתסמונת המטבולית. כלומר, המחלה היא חלק מקבוצה של מצבים בריאותיים המתאפיינים בהשמנת יתר, עמידות לאינסולין, לחץ דם גבוה ורמות גבוהות של שומנים בדם, מצב שעלול להגביר את הסיכון ללקות בהתקף לב וסוכרת.

החוקרים אומרים כי מגיפת השמנת היתר ושיעורי לחץ הדם העולים קשורים לעלייה בשכיחות מחלת השיגדון. לפי מחקר חדש, שפורסם לאחרונה ב-Arthritis & Rheumatism, גם רמות חומצת השתן בדם עלו בעשרים השנים האחרונות, וכיום 43.3 מיליון מבוגרים (21% מהמבוגרים) סובלים מרמות גבוהות של חומצת שתן בדם בארה"ב.

צוות המחקר בחן נתונים מסקר הבריאות והתזונה הארצי האחרון, שסקר 5,707 בני אדם בין השנים 2007-2008, והשווה את המידע עם סטטיסטיקה מהשנים 1988-1994. משתתפי המחקר נשאלו על ההיסטוריה של המחלה אצלם והאם היא אובחנה על ידי רופא.

ממצאי המחקר

בהשוואה לנתונים מהשנים 1988-1994, תדירות המחלה הייתה גבוהה באחוז אחד ותדירות הרמות הגבוהות של חומצת שתן בדם הייתה גבוהה בשלושה אחוזים.

בין השנים 2007-2008, שישה אחוזים מהגברים ושני אחוזים מהנשים אובחנו כחולים בשיגדון. רמות חומצת שומן גבוהות נצפו אצל 21.2% מהגברים ו-21.6% מהנשים.

איך ניתן למנוע ולטפל במחלת השיגדון?

החוקרים מסבירים במחקר כי שכיחות השיגדון בארה"ב הוכפלה מאז שנות השישים. הם אומרים כי ניתן לשנות את גורמי הסיכון לחלות בשיגדון, יש לזהות אותם ולנקוט בצעדים למניעת המחלה. בין גורמי הסיכון שניתן לשנות: השמנת יתר, יתר לחץ הדם וצריכת האלכוהול.

בנוסף, החוקרים ממליצים גם על פעילות גופנית יומיומית והגבלת צריכת בשר אדום ומשקאות ממותקים.

עוד בנושא:

על השמנה וזוגיות

עצבים מביאים לי משקל יתר

שרוול קיבה או מעקף קיבה?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים