Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אלכוהוליזם והשמנת יתר: הקשר המשפחתי

אלכוהוליזם והשמנת יתר: הקשר המשפחתי

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הוריך היו מכורים לטיפה המרה? יש לך סיכוי גבוה לסבול מהשמנת יתר. בהתבסס על ממצאים נוירולוגים, שהראו כי התמכרות לסמים והתמכרות לאוכל מפעילים את אותם אזורים במוח, מחקר חדש מציג ממצאים מפתיעים על הקשר המשפחתי, אלכוהוליזם והשמנה

אלכוהוליזם והשמנה במשפחה

האם מאכלים מלוחים, שמנוניים או כאלה המכילים סוכר יכולים להיות ממכרים? זה מכבר מחקרים נוירולוגים הוכיחו כי אכילת יתר מפעילה את אותם מקומות במוח, המופעלים בעת שימוש בסמים. מכאן, שאכן קיימת תופעה של התמכרות למזון. כעת, צוות חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון בארצות-הברית מצאו גם קשר בין ההיסטוריה המשפחתית של התמכרות לאלכוהול לבין השמנת יתר של דור ההמשך, כפי שפורסם השנה במגזין המקצועי Archives of General Psychiatry.

אבא שלך שיכור?

צוות המחקר בראשות ד"ר ריצ'ארד א. גרוקזה, דגמו את האוכלוסייה לפי שני מודלים: הסקר האורכי הארצי האפידמיולוגי לנושא אלכוהול (1991-1992) והסקר הארצי האפידמיולוגי בנושא אלכוהול ומצבים רפואיים קשורים (2001-2002).

בשני המחקרים השתתפו 78,937 איש, אשר קיבלו שאלון, הנוגע להיסטוריה המשפחתית ומצבים מגוונים ביחסים עם אנשים קרובים, החל מהורים ועד לאחים, ילדים ואחים למחצה. למשל, הם נשאלו "האם קרוב המשפחה שלה היה אלכוהוליסט או האם היו לו בעיות שתיה בשלב כלשהו בחיים?".

בתום מילוי השאלון תשובותיהם שולבו עם מדד מסת הגוף שלהם (BMI) בהתאם לנתונים שהם מסרו. השמנת יתר הוגדרה למי שיש לו BMI של 30 ומעלה.

נשים בקבוצת סיכון כפולה להשמנה

החוקרים הופתעו מהממצאים: היה מתאם חזק בין הקשר להרגלי השתיה של המשפחה לבין מדד מסת הגוף בין השנים 2001-2002, במיוחד אצל הנשים. למעשה, הסיכוי של נשים עם היסטוריה משפחתית של אלכוהוליזם לסבול מהשמנת יתר היה גבוה בכמעט 50 אחוז. הקשר לא היה מהותי סטטיסטית בקרב הגברים.

בקרב קבוצת הביקורת מ-1992 לא היה כל מתאם בין השמנת יתר לבין היסטוריה משפחתית של אלכוהוליזם. לטענת החוקרים, הייתה חפיפה כמעט מושלמת בין התפלגות ה-BMI של אנשים עם רקע משפחתי של אלכוהוליזם לבין אנשים ללא רקע כזה בשנה זו.

החוקרים מסבירים את הפער בממצאים בין השנים בשל שינוי התנהגותי של הסביבה. "לפי הממצאים שלנו, הקשר בין רקע משפחתי של אלכוהוליזם לבין השמנת יתר הופיע בשנים האחרונות בעיקר בקרב נשים, זאת בשל האינטראקציה בין הגורמים הקשורים לרקע המשפחתי לבין הסביבה ההולכת ומשמינה שגרמה, ככל הנראה, לגידול דיפרנציאלי בשכיחות של השמנת יתר בקרב אנשים התמכרותיים. ייתכן שזוהי התוצאה של הסביבה התזונתית המשתנה והזמינות הגדלה של מאכלים טעימים במיוחד".

שיווק משמין

בסיכומו של עניין, ניתן לומר כי יתכן והתנהגות של שימוש במזון כדי לספק תשוקה התמכרותית הייתה תמיד קיימת, אבל היום יצרני המזון פשוט משווקים את מרכולתם בצורה יעילה יותר, המזינה את שיעורי ההשמנה. וזה בהחלט עובד, מאז שנות השבעים, שיעור ההשמנה בקרב האוכלוסייה האמריקאית הוכפל מ-15% ל-33% בשנת 2007.

ואי אפשר להימנע מהשאלה המחקרית הבאה שיש לבדוק מדעית, אבל בינתיים יכולה לשמש חומר למחשבה: האם הפרסום מוביל אנשים בעלי רגישות נוירולוגית להתמכרויות להשמנה?

עוד בנושא:

השמנת יתר ואפליה תעסוקתית

המבקר: ישראל ברשימת עשר המדינות בשיעור השמנת יתר

הקשר בין עלייה במשקל בהריון לסיכון לסוכרת הריונית

התמכרות לאוכל: אמת או שקר?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים